24.10.2020 | Svátek má Nina


RUSKO: Putinovské jaro

25.3.2014

Vladimir Putin byl časopisem Time označen za cara nového Ruska. Smutné je, že to je pravda.

Vladimir Putin vládne Rusku od roku 2000. V letech 2008-2012 dělal premiéra prezidentu Medveděvovi, ale celému světu bylo jasné, že ve skutečnosti vládne on a Medveděv je jen nastrčenou figurou na dobu, než se bude moci Putin úřadu znovu ujmout.

Nemá smysl opakovat scénáře použité v Gruzii a nyní na Ukrajině. Výsledkem je, že oba státy, jak Gruzie, tak Ukrajina, přišly o kus svého území. O Jižní Osetii a Abcházii nemají Rusové valný zájem, slíbená finanční pomoc dorazila jen zčásti a víc nic. Pouze se na těchto územích usadila ruská vojska.

Ukrajinský Krym je záležitost trochu jiná. Masivní propagandistická masáž zaměřená proti "fašistům" v Kyjevě, smyšlené báchorky o statisících uprchlíků, o pogromech na ruské občany a především enormní zájem přičlenit území Krymu působí v dnešním světě jako nepříjemné probuzení ze sna o věčném míru.

Vladimir Putin zcela jasně deklaroval, že Evropská unie je pro něj nikoli soupeř, ale rovnou nepřítel. Evropské unii se dá vytýkat mnohé, ale v celkovém pohledu je EU naprosto bezzubá, těžkopádná v rozhodování a stává se molochem, který vymyslí lejstro i na použití WC.

Předně, slova o fašistické Ukrajině, která má v úmyslu genocidu ruských občanů, jsou naprosto vylhaná. Rusko jednostranně porušilo Budapešťské memorandum. V tomto dokumentu je zcela jednoznačně napsáno, že se v souvislosti s vzdáním se Ukrajiny jaderných zbraní zavazují k respektování nezávislosti, svrchovanosti a především nedotknutelnosti hranic k roku 1994.

Rusko toto memorandum porušilo. Nerespektuje svrchovanost a už vůbec nerespektuje hranice státu Ukrajina. Projděme si pár faktů.

Ukrajinský parlament chtěl přijmout jazykový zákon, který označuje ukrajinštinu jako jediný úřední jazyk. Úřadující prezident Turčynov tento zákon zamítl. Bylo tedy možno dál používat i ruštinu. Krymští Rusové to vzali jako záminku k tomu, jaké se jim děje bezpráví. Zničehonic se najednou objevila "krymská domobrana" v podobě špičkově vystrojených a vyzbrojených vojáků bez označení prohánějících se po Krymu v ruských bojových vozidlech a obrněných transportérech.

Krymský parlament vyhlásil jednostranně nezávislost s tím, že se chce připojit k Rusku. Rusko mělo dle platného Budapešťského memoranda toto jednoznačně odmítnout. Místo toho dělá vše možné pro to, aby Krym byl k Rusku připojen co nejdříve - a nemusí zůstat jen u Krymu.

Znovu pár skutečností. Ještě ani nebylo schváleno připojení Krymu k Rusku a na Krymu už strhávají ukrajinské nápisy a vlajky a nahrazují je ruskými. Rusko už předběžně tiskne nové zeměpisné atlasy, ve kterých Krym náleží Rusku.

Školáci mají povinně absolvovat hodinu výuky, kde jim bude vysvětleno připojení Krymu k Rusku. Putinovi mohutně stoupla popularita a v okamžiku, kdy oznamoval podepsání připojení Krymu, zvedl se v parlamentu mohutný potlesk a objevily se i slzy štěstí.

Krymský předseda parlamentu vyzývá k osvobození jižní a východní Ukrajiny a Putin, ačkoli veřejně prohlásil, že žádné území nechce a nepotřebuje, jedním dechem dodává, že Rusko zasáhne všude tam, kde se jeho obyvatelé ocitnou v nebezpečí.

Krymští Tataři, kteří byli z Krymu násilně vysídleni Stalinem a vrátili se domů po rozpadu SSSR, jsou terčem slovních výpadů a dokonce mají být v rámci Krymu opět přestěhováni. Ruská média oslavují připojení Krymu slovy, že jde o "první územní zisk země po sérii trpkých ztrát způsobených rozpadem Sovětského svazu".

Rusové jásají nad zabráním území Krymu a jsou na Putina hrdi. Evropské náměstí se má přejmenovat na náměstí znovusjednocení Ruska a Krymu. Radikálové volají po zabrání celé Ukrajiny a například nechvalně proslulý Žirinovskij vyzývá Polsko, aby zabralo svá historická území, která jsou součástí Ukrajiny.

Není zapotřebí být kdovíjak bystrým pozorovatelem, aby si člověk uvědomil, že Putinovské jaro je hrozbou pro všechny. Zatím se nás to přímo netýká, ale měli bychom si uvědomit, že problém pro Ukrajinu nastal v okamžiku, kdy se země chtěla vydat cestou připojení k EU.

Fakt, jakým je Vladimir Putin oslavován, nutně vyvolá asociaci starším ročníkům k dobám komunistického parlamentu, kde skoro každá věta žvatlajícího Husáka byla odměněna bouřlivým potleskem (či dokonce asociaci o davech bouřících nad větami Hitlera). Už to není zdání, ale tvrdá realita. Mráz (opět) přichází z Kremlu. O to víc nechápu nadšení tuzemských zastánců ruské okupace ukrajinského území.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autoraKnížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.