Neviditelný pes

RUSKO: Putinova pozice slábne

22.4.2021

Sami sebe ujišťují, jak jsou velcí a významní, nicméně jedná se podle všeho o tzv. efekt malého pinďoura, jak se vyjádřil nedávno jeden ruský novinář. Znáte to jak „chlapci s malým pinďourem musí mít velké auto“. V případě, že se na věc tedy podíváme z opačného konce, tak i když svým teritoriem obrovské Rusko, plné surovin, je z čistě ekonomického hlediska malou regionální mocností s produkcí pouze cca 1,7 % světového HDP, a tedy ekonomicky zcela nevýznamné a až na ty suroviny nezajímavé.

Není pochyb o tom, že Vladimír Putin a jeho „sqadra azura“ se posunul do pozice sice ještě ne diktátora v pravém slova smyslu, ale autoritáře zcela jistě. Jeho strach, že zakopne a upadne, je evidentní. Včas jaksi sám „nestačil odejít“ a bojí se. Proto má tendenci eliminovat veškerou ruskou opozici, likvidovat nezávislé politické strany a média, zatýkat a mlátit demonstranty hlava nehlava. Obklopil se kohortou tzv. ruské gardy - více než tři sta tisíc ozbrojených „ochránců pořádků“ - a domnívá se, že jakékoli protesty lidí potlačí silou. Zřejmě po vzoru pana Lukašenka, kterého sice rád nemá, nicméně cpe do jeho režimu miliardy dolarů, jen aby současný režim v Bělorusku udržel nad vodou, netuše, jak je Lukašenkův režim pro Rusko toxický. Z pohledu Ruska jIstě mnohem více, než celá ruská hloupá anabáze na Ukrajině. Tato vnitřní pseudopolitika je vyvolávána na pocitu strachu o ztrátu mocenských pozic v zemi a následně ve světě, strachu ocitnout se v propadlišti dějin. A pak by pravděpodobně přišel za realizované „neadekvátnosti“ soud v Haagu, a to v lepším případě. Dějiny Ruska jsou v tomto směru dosti vypovídající.

V Rusku proběhnou v září parlamentní volby a prorežimní mediaholdingy jsou již připraveny. Faktem je, že skrytá opozice nabírá na síle a na malá media režim zatím nedosáhne, nicméně snaha o jejich eliminaci je obrovská.

Pokud si prezident Putin myslí, že musí neustále provokovat a někdo jej bude brát vážně, tak se mýlí. Rusko je pro USA i Evropu a Čínu čistě z ekonomického pohledu absolutně nezajímavé. Vše z důvodu, že světu nemůže vytvořit konkurenci, chybí vlastní technologie a nejenom vědecké elity Rusko opouštějí. Proto se ani o Rusku ve světě moc nepíše a neinformuje - není moc o čem. Rusko vyváží svoji produkci cca na 8 % světových trhů a tak se ptám - co těch zbývajících 92 %?

Jinými slovy ne my se díváme na Rusko, ale Rusko se dívá na nás. Jenom v ruském tisku a prorežimních médiích je Rusko „velké“. Téměř všechny nejenom technologie se do Ruska musí dovážet. Rádoby dnešní ruský patriotismus není nic jiného než prorežimní propaganda a čím dál víc obyčejných Rusů si to začíná uvědomovat. Až rozvoj technologií totiž zajišťuje možnou kooperaci ve vlastní zemi a následně na světových trzích a současné Rusko nemá co nabídnout, pouze suroviny a zbraně. Rusko je možná velké svým potenciálem, který však v současných podmínkách nelze realizovat. Chybí reformy, absentuje plán ekonomického rozvoje, chybí adekvátní rozumná zahraniční politika a země chudne na duchu i ekonomicky.

Situace došla tak daleko, že prezident Putin nemá v zahraničí partnera a zůstal až na výjimky, které ho ze zvyku propagují, bez přátel. Neustálé konflikty na svých hranicích - Gruzie, Ukrajina, respektive Donbas, anexe Krymu, Syrie, Karabach, respektive Armenie, Azerbajdžán, teroristické akce tajných služeb doma i v zahraničí. Všechno blbě - jen aby byl „pinďour větší“. Faktem je, že na Ukrajině pan Putin prohraje, i když odejde, i když na ni zaútočí. Tato bezmoc ho na druhé straně činí nevyzpytatelným, vnitřně ho to musí ničit. Už to není ten čitelný Vladimír. Pak zbývá jen jaderný arzenál, ale doufejme, že není šílenec. Zahnat proto tento režim nyní úplně do kouta by bylo zřejmě velice riskantní. Je proto jistě rozumné, že s prezidentem Ruska chce americký prezident jednat, i když pana Putina označil za zabijáka.

Faktem rovněž je, že prezident Putin a jeho okolí za svoji agresivní politiku zatím nezaplatil. Vypadá to, že nemyslí na obyvatele Ruska, jak to činil cca do roku 2008, a přemýší jen o svých zájmech. Stovky miliard dolarů za jeho éry v této zemi byly údajně ukradeny a vyvezeny do zahraničí. A zatímco ruský prezident neustále zvažuje další risky a navyšuje sázky, tak opoziční politik Alexej Navalný umírá ve vězeňské nemocnici a celá Evropa čeká, jestli na východě Ukrajiny bude válka a nebo ne, a tupě přihlíží - jak dlouho ještě?



zpět na článek