4.10.2022 | Svátek má František


RUSKO: Proč prchají Židé

31.8.2022

Tohle je špatná zpráva. Více než 20 tisíc Židů podle článku na webu seznamzpravy.cz od začátku ruské agrese proti Ukrajině opustilo Rusko a emigrovalo do Izraele. Ve své původní zemi totiž vnímají nárůst antisemitismu.

Ano, z Ruska odcházejí hlavně židovští vědci a vzdělanci, protože mají strach z budoucnosti v této zemi. Obávají se vzedmutí vlny protižidovské nenávisti a proto odpouštějí své dosavadní domovy. Od března letošního roku z tehdejšího počtu 160 tisíc ruských Židů odešel každý osmý z nich do Židovského státu, tisíce dalších pak do jiných zemí.

Na protest proti ruskému vpádu na Ukrajinu opustil Putinovu říši také bývalý hlavní moskevský rabín Pinchas Goldschmidt. Ten také uvedl, že většina ruských Židů jej v tomto rozhodnutí podpořila. Je pravdou, že Rusko nebylo až do nedávna antisemitské, a Židé se pohybovali i v okolí prezidenta Putina. Nicméně časy se mění. Poslední kroky Moskvy jsou vůči Židům poměrně nepřátelské. To se týká například chystaného zákazu ruské pobočky Židovské agentury na popud ruského ministerstva spravedlnosti. To ji viní z údajného porušování ruských zákonů nejspíš však vykonstruovaného. Na tom nic nemění ani fakt, že moskevský soud zatím v této při zatím definitivně nerozhodl a další jednání odložil na září. To se ovšem dá vyložit i tak, že v Rusku neexistuje nezávislá justice a čeká se na pokyny shora, respektive z Kremlu. Židovská agentura je celosvětová instituce, která zajišťuje tzv. aliju, tedy přestěhování Židů do jejich původní vlasti – Izraele.

Ruští Židé také anonymně uvádějí, že cítí nepřátelskou atmosféru v ruské společnosti, obávají se nárůstu antisemitismu a mají strach z pogromů. Bojí se toho, že ruské úřady z nich mohou kdykoliv učinit terč lidového hněvu. Pravdou je, že v historii patřilo Rusko k baštám antisemitismu. Vždyť v této zemi vznikl i odporný protižidovský spis - Protokoly siónských mudrců, který byl dílem carské tajné služby – Ochranky. Koneckonců Židy fanaticky nenáviděl i sám masový vrah a komunistický vůdce Stalin.

Židé mají po staletých zkušenostech z pogromů a holocaustu vyvinutý zvláštní smysl, který je upozorňuje na nebezpečí, jež jim hrozí. Jejich odliv z Ruska není a nemůže být bezdůvodný. Je logické, že nebudu odcházet ze místa, kde se mám dobře a nehrozí mi žádné nebezpečí. Proč bych to dělal? Nabízí se jediné vysvětlení. Židé se v Rusku nemají moc dobře, bojí se o svoje životy, a proto odcházejí. Těžko lze najít jiný důvod pro jejich současný masový exodus z Ruské federace.