28.11.2021 | Svátek má René


RUSKO: Podnikání podmíněné výpalným

21.10.2021

Nechcete mít problémy, tak zacvakáte 30 000 dolarů. Jinak si v Rusku jako podnikatelé ani neškrtnete. Je zde totiž zvykem, že ne mafie, ale přímo FSB s policií od nich samy berou výpalné neboli kryšu. Úspěšný český byznysmen Standa o tom ví své a varuje ostatní před nebezpečím podnikání v této zemi.

Nedávno jsem se v rodném Brně setkal se spolužákem ze základky Standou, který se vypracoval v majitele prosperující nábytkářské firmy. Přemýšlel, jak rozšířit svoje podnikání, a přišel na nápad rozjet výrobu v Rusku. „Kašlu na politiku, nezajímá mě Putin, nezajímají mě Biden, Merkelová a další. Jsem tvrdý kapitalista, a zajímá má mě pouze byznys. Nic jiného! No, a Rusko se mi zdálo super. Jsou tam nízké daně, slušné pracovní zákony, třeba zaměstnance můžu propustit za 14 dnů bez udání důvodů, kdežto u nás to trvá dva měsíce, a hlavně náklady na pracovní sílu jsou výrazně nižší. Také trh s tolika lidmi je zajímavý. A tak jsem se tam rozjel. Moskvu a Petrohrad jsem vynechal, a našel si něco menšího na Volze. Samara s milionem obyvatel, přímou leteckou linkou z Prahy a hlavně zdejší průměrné platy, v přepočtu kolem devíti tisíc korun měsíčně, mi připadala ideální. Začal jsem přímo na místě sondovat terén,“ řekl Standa.

Tak si zjišťoval, jak by se v Povolží dalo podnikat, když ho vyhledal major od zdejší tajné služby FSB. „Sešli jsme se, a on začal s tím, že jeho děda bojoval za války v Rudé armádě a s Koněvovým prvním ukrajinským frontem dorazil až do Prahy a Česko má moc rád. Úvod byl docela dobrý.“ Pak ovšem chtěl pan major vědět, jaké má Standa konkrétní úmysly. Ten mu řekl, že chce postavit továrnu na nábytek a dát práci asi dvě stě lidem. Pan major na to, že to je pěkné. „My jsme tady od toho, abychom chránili Vaše podnikání, abyste neměl problémy. A to samozřejmě něco stojí, takže Ve vašem případě přihlížím k tomu, že jste z mého milovaného Česka a poplatek za ochranu pro Vás bude 30 000 dolarů měsíčně. Platí se přímo v dolarech, jinou měnu nebereme. Za to Vás mohu ujistit, že opravdu Vám nebude nikdo dělat potíže. Jistě tady budete chtít postavit nějaké výrobní haly a garantuji, že stavební povolení můžete mít za několik měsíců. To je něco jiného než u Vás, kde to trvá roky. Pokud ovšem odmítnete, tak nemohu zaručit, že takový finanční úřad a další si Vás budou až moc všímat.“

Tak se nějak bavili dál a on na Standu, že kolik by si tak mohli jeho pracovníci vydělat. „No, já jim dám plat tak o 20% vyšší, než je tady zvykem,“ Major se zasmál a k tomu dodal. „No to je úžasné. Jenomže vy nejste žádný dobrodinec, který by k nám přišel z lásky k Rusku, ale normální kapitalista, který dobře ví, že doma by měl mzdové náklady daleko vyšší. Takže i když nám budete platit za ochranu, pořád na tom budete líp, než kdybyste postavil novou továrnu v Čechách.“ A Standa musel uznat, že pan major má pravdu. „Je to velmi chytrý a inteligentní člověk, který má perfektní informace a ví, jak dosáhnout svého. Skončili jsme to tím, že si vezmu čas na rozmyšlenou a dám mu vědět. Pak ale přišel covid a teď to není aktuální.“

Já na to. „Mě to nepřekvapuje, já jsem se o tom před časem bavil s ruským podnikatelem Vitalijem Ginzburgem, který teď žije u nás, a ten mi potvrdil, že to jsou v Rusku běžné praktiky. Pokud jde o nějakou velkou společnost typu Škoda, Siemens, tak ty takové problémy nemají, na ně si netroufnou. Stejně tak jsou v pohodě i Ti, kteří s Ruskem jenom obchodují. Ovšem malí hráči, kteří podnikají přímo v Rusku, se s takovými způsoby setkají dost často. Četl jsem i nějakého oficiálního rádce pro ty, co chtějí dělat byznys Rusku. V něm se píše, že s korupcí se v Rusku dříve nebo později setká každý český podnikatel. A ještě další bývalý ruský podnikatel Sergej Kudaškin mi k tomu řekl, že zhruba do roku 2000, tedy do nástupu Putina, vybírala v Rusku výpalné neboli kryšu, jak tam tam tomu říkají, mafie, kdežto nyní to dělají přímo FSB, policie a další silové složky. Inu každý stát má svoji mafii, kdežto v Rusku má mafie svůj stát. A řeknu Ti, co by tě čekalo, kdyby ses cukal. S velkou pravděpodobností by Ti berňák vyměřil nějaké fiktivní daňové nedoplatky, které by tě položili, a v horším případě rovnou obvinili z podvodu. To jsou jejich obvyklé taktiky.“

Standa na to. „Taky jsem si dřív myslel, že to s tím Ruskem přeháníš, a říkal si ať neblbne, ale v mnohém máš pravdu. Sám bych to netušil, že je tom tam fakt tak divoký. Já jsem teď dostal nějaké objednávky z Německa a Němci mně platí včas a slušně. Nevím, jestli to v tom Rusku ještě někdy zkusím, uvidíme. On ten major zase vypadal docela solidně a zdálo se mi, že to co zaručí, bude platit.“ Já k tomu. „No jo, ale není jisté, že pan major bude pořád Tvým „řídícím důstojníkem.“ Také mi mohl místo něj přijít někdo horší.“ „To máš pravdu, takže Rusko už asi ne,“ připustil Standa.PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Konstruktér - junior

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.