29.2.2020 | Svátek má Horymír


RUSKO: Pirát z Kremlu

31.3.2014

Rusko si na ukrajinském Krymu počíná jako dobyvačná armáda. Nejprve území Krymu obsadili neoznačení, po zuby vyzbrojení a vybavení vojáci s ruskými vozidly, Kremlem označováni jako krymská domobrana. Obklíčili objekty, ve kterých byla ukrajinská armáda, a následně po vyčkávání začali objekty obsazovat za použití obrněných transportérů.

V této situaci, kdy se po Krymu proháněli ozbrojenci se konalo referendum, v kterém bylo možno vybrat si jen odtržení od Ukrajiny - a to buď hned, nebo s odkladem. Žádná možnost zachování statu quo. Ukrajinská plavidla byla zablokována potopením lodí, které bránily v odplutí ukrajinských vojenských lodí na volné moře.

To, co následovalo, by se dalo označit jako pirátství. K ukrajinské lodi vždy připluly lodi ruské, na palubu ukrajinské lodi byl proveden výsadek ozbrojenců za výbuchů hlukových granátů a ukrajinští námořníci byli vyzváni k opuštění lodi či přechodu na ruskou stranu. Takovým způsobem byla zabrána i jediná ukrajinská ponorka.

Posledním ukrajinským plavidlem, které vzdorovalo ruské zvůli, byla minolovka Čerkasy. Podle zprávy listu Ukrajinska pravda provázely útok výstřely a exploze granátů. Operace skončila, když komando ruských vojáků na palubě ukrajinské lodi umístilo silnou nálož a vyhrožovalo odpálením. Situace ne nepodobná terorismu a pirátství.

Do operace byly nasazeny i dva bojové vrtulníky. Ukrajinští vojáci, kteří se zabarikádovali v kajutách, byli násilně vyvlečeni na palubu. Loď byla poškozena a ruské vlečné čluny ji odtáhly do přístavu. Na dobytých lodích byly staženy ukrajinské vlajky a vyvěšeny vlajky ruské.

Ačkoliv došlo k dohodě o podmínkách evakuace ukrajinských vojáků z Rusy okupovaného Krymu, nechce ruská strana nic slyšet o tom, že by vojenská výzbroj a plavidla měla být vydána Ukrajině. Ukrajinská flotila je zřejmě Kremlem brána jako válečná kořist, ale v tom případě by to znamenalo, že je Rusko a Ukrajině ve válečném stavu.

Pokud Rusko trvá na tom, že nešlo o válečný akt, pak je to zcela sprostá krádež. Rusko by se mělo zodpovídat před soudem, který by měl stanovit výši škody, kterou Ukrajina utrpěla a zcela určitě by šlo o daleko více peněz, než kolik Ukrajina dluží Gazpromu. Toto vše se děje se souhlasem Vladimira Putina. (Lodi, jejichž posádky nepřešly k RF, vrátí Rusko Ukrajině - pozn.red.)

V Rusku neexistuje žádné politické rozhodnutí, které by nebylo posvěceno vládcem Kremlu, bývalým agentem KGB s megalomanským plánem na Euroasijský svaz, jinak označovaném jako "CCCP 2.0". Ruský národ opěvuje svého hrdinu, který dokáže při prvním potopení na mělčině najít vzácné amfory a který si buduje image neohroženého geroje.

Ruská média oslavují anexi Krymu jako první územní zisk země po sérii trpkých ztrát způsobených rozpadem Sovětského svazu. Kolem ukrajinských hranic se soustřeďují ruské jednotky a existuje podezření, že Putin chce odtrhnout od Ukrajiny i průmyslový východ země. Do toho extrémistický nacionalista Vladimir Volfovič Žirinovskij píše dopisem ruské Státní dumy do Polska výzvu, aby si Polsko nenechalo ujít příležitost a zabralo kus Ukrajiny historicky patřící Polsku.

Nemyslím si, že by se cokoli dělo bez vědomí Vladimira Vladimiroviče Putina. On má plnou zodpovědnost za to, že Rusko porušilo Budapešťské memorandum, v kterém se zavázalo jako jeden ze tří garantů dohlížet na respektování nedotknutelnosti ukrajinských hranic a územní celistvosti Ukrajiny, což samo uznalo, včetně Krymu.

Putin už byl vším možným. Judistou, potápěčem, lovcem, zachráncem hejna jeřábů, motorkářem, hokejistou, pilotem formule 1, polárníkem, ochráncem přírody... nyní k tomu může ještě přidat dobyvatele a piráta. Kult osobnosti jak vyšitý. A přesto, že si počíná jako diktátor, umlčuje nepohodlné hlasy, potlačuje projevy kritiky a nechává zavírat do vězení toho, kdo mu zkříží cestu, stále má neuvěřitelnou podporu svých obdivovatelů. Bohužel i u nás, kteří máme trpké zkušenosti s kremelskou okupací.

Psáno pro cz.opinionspost.com

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autoraAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.