24.4.2024 | Svátek má Jiří


RUSKO: Penězovod se ucpal

8.9.2015

V posledních dnech se západní sdělovací prostředky hodně věnují problematice ruského Gazpromu. Zprávy o prudkém poklesu zisků způsobily mezi komentátory značné zděšení: ukázalo se, že energetický gigant, jenž ještě před dvěma, třemi lety se snažil diktovat pravidla hry mnoha zemím, je vlastně obrem na hliněných nohou.

Agentura AFP poznamenává: „Na pozadí sklouzávání národního hospodářství do recese v důsledku pádu cen ropy a zastavení zahraničních úvěrů Ministerstvo národního hospodářství Ruska vydalo varovnou prognózu, že Gazprom letos vytěží jen 414 miliard kubíků zemního plynu. Je to rekordně nízký ukazatel pro společnost, na kterou připadají největší zásoby zemního plynu na světě.“

Komentář AFP převzatý mnoha americkými médii pokračuje: „Ve svých ambicích uchovat si čelní postavení na světovém energetickém trhu narazil Gazprom na tak nepřekonatelné potíže, které budí podezření, že mu nezbývá nic jiného než se uchýlit k rozštěpení společnosti.“

Deník The Washington Post konstatuje novou realitu: „Ruský energetický sektor přestává být mohutnou zbraní Kremlu. Statistické údaje svědčí o tom, že světová poptávka po zemním plynu spadla na nejnižší úroveň za celé postsovětské období, navíc státy, jež dříve závisely na dodávkách Gazpromu, diverzifikovaly mezitím své zdroje.“

Časopis Business Insider dochází k závěru, že loňská smlouva na dodávky ruského plynu Číně, jejíž podpis byl vydáván za historický úspěch, při bližším ohledání vypadá jako naprostý debakl pro Rusko, neboť si vyžádá gigantické náklady, zatímco zisk bude minimální, pokud vůbec nějaký bude.

Profesorka Karen Dawisha, autorka knihy Putinova kleptokracie, která nedávno vyšla ve Spojených státech, má za to, že prudké oslabení Gazpromu představuje vážné nebezpečí pro Kreml, pro něhož byl plynárenský gigant hlavním zdrojem finančních prostředků.

„Gazprom se nachází pod osobní kuratelou Vladimíra Putina,“ řekla tisku Karen Dawisha, „o tom nemohou být žádné pochybnosti. Svědčí o tom mezi jiným fakt, že Putin se pravidelně setkává s šéfem Gazpromu Alexejem Millerem a správní radou společnosti.

Miller, mimochodem, byl jmenován do této funkce samotným Putinem a těsné vztahy mezi nimi symbolizují nejužší propojení Gazpromu s Kremlem. Od začátku Putinova vládnutí financoval plynárenský obr většinu kremelských projektů.

Nemluvím zde o případech osobního obohacení určitých Putinových velmožů, mám na mysli projekty důležité z hlediska mezinárodní prestiže Kremlu - jako byla olympiáda v Soči nebo sponzorování sportovních podniků a celonárodních týmů. Dá se říct, že Gazprom byl hlavní ruskou institucí, jež finančně zajišťovala všechny Putinovy počiny. Byl, ale už není. Zdánlivě nekonečný zaručený tok peněz do systému náhle vyschl,“ říká profesorka Karen Dawisha.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus