16.8.2022 | Svátek má Jáchym


RUSKO: Páté výročí zavraždění Sergeje Magnitského

25.11.2014

Sergej Magnitskij

Sergej Magnitskij byl sedmatřicetiletý protikorupční právník, který odhalil organizovanou krádež dvou set třiceti milionů dolarů. Spáchala ji skupina vysokých činitelů ruského ministerstva vnitra a policie v úzké spolupráci s organizovaným zločinem.

Při policejních prohlídkách kancelářských prostor zahraničních firem a při domovních prohlídkách jejich zaměstnanců, provedených údajně na základě anonymních udání, bylo vysokými důstojníky MVD osobně zcizeno množství razítek a firemních dokladů. S jejich pomocí byly bleskově vytvořeny jiné firmy a účty, na nichž zmizelo neuvěřitelných dvě stě třicet milionů dolarů.

Sergej Magnitskij nejenom, že s pomocí počítačových analýz prokázal podvodnost celé „policejní operace“, ale dokázal i jmenovitě obvinit a na důkazech usvědčit vysoké důstojníky a činovníky ministerstva vnitra, kteří se na tomto grandiózním „tunelu“ podíleli. Byl okamžitě zatčen, ve vazbě mučen, a 16. listopadu 2009 brutálně ubit v moskevské vazební věznici Matrosskaja tišina.

Násilné okolnosti jeho smrti a protiprávnost jeho vazby potvrdila i komise na ochranu lidských práv ruského prezidenta. Vladimír Putin sám ovšem prohlásil, že nic z toho není pravda, a Magnitského vrahy dokonce přijal na osobní audienci a povýšil. Šedesát osob, u nichž byl vyšetřováním, vedeným na Západě společně s nezávislými ruskými organizacemi, shledán podíl na Magnitského vraždě a následném oficiálním zametání stop, má zakázán vstup na území Evropské unie a řady dalších států. Část ukradených peněz, kterou vyšetřovatelé objevili v západních bankách, byla zmrazena.

Páté výročí Magnitského smrti se skupina amerických a ruských aktivistů rozhodla připomenout hudebním videem, které bylo zveřejněno včera na kanálu YouTube.

Autorem písně je americký písničkář Samuel Smith, režii klipu měla Alexandra Ageeva. Financován byl přes platformu www.movements.org drobnými příspěvky aktivistů z celého světa, takzvaným crowd-sourcingem. Ve videu je použito i oficiální vyjádření ruského prezidenta Putina z prosince 2012: “Pan Magnitskij zesnul, zemřel, ne od mučení, nikdo ho nemučil.“ Vynucená pitva potvrdila rozsáhlé podlitiny a otoky. Po znechucené reakci demokratických zemí byl Sergej Magnitskij v roce 2013 ruskými soudy posmrtně postaven před soud a odsouzen – jako první případ posmrtného trestního stíhání v Evropě od středověku.

Text písně říká: „Uvězněn za slova, která pronesl, jeho jméno žije dál, ve jménu hudby a lidí, kteří nemohou zapomenout, že vládci mají respektovat lid, který vedou. Sergeji, neztratil jsi život nadarmo. To jméno si zapamatuje každý člověk na Zemi.“

Autor, bývalý disident a novinář, učí na New York University v Praze

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora)