29.1.2020 | Svátek má ZdislavaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


RUSKO: Krymské pravdy účinnější než stokrát opakovaná ležŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 59, poslední: 29.3.2014 18:08, přehled diskusí

když jsme u těch paralel:
Autor: J. Šejnoha Datum: 29.3.2014 18:08

Není třeba hledat v daleké historii. Máme ideální paralelu v nedávně  odděleném Kosovu.

Na rozdíl od  Krymu, byla tato násilná akce v režii Západu.

Nemáme právo upírat občanům Krymu právo na sebeurčení.

Základny  na Krymu můžeme přece snadno oželet.

Zpravodaj ČT z Krymu: Nástup sovětské mentality mě vyděsil:
Autor: M. Stuchlik Datum: 26.3.2014 22:12

http://zpravy.aktualne.cz/zahranici/zpravodaj-ct-z-krymu-zazival-jsem-sok-z-fanatismu/r~90628d3eb3f311e3b9c60025900fea04/

S těmi procenty opatrně. Nezáleží na tom,:
Autor: J. Urban Datum: 26.3.2014 22:09

jak kdo volí, ale jak to kdo spočítá - neřekl nikdo menší než Džugašvili. Jsme svědky zdánlivě nepochopitelného vzestupu ruského ultranacionalismu. Jenže: Německo let 20. a 30. se potácelo v kocovině, způsobené prohranou válkou a Versailleskou mírovou smlouvou - přišlo o značnou část svých území. SSSR - nebo spíš bolševické Rusko - též prohrálo válku, sice jen studenou, ale na celé čáře - a přišlo o značnou část svých území. Vize "železnou pěstí doženem lidstvo ke štěstí" je v (_._), co tedy místo ní? Ukrajina se slibně prorusky rozvíjela, až tam toho najednou měli lidé dost. Tak přišel čas vybít si vztek. Zatím "jen" na Ukrajině. Co bude dál? Kdo vidí do hlavy Putinovi? A kdo Obamovi? A kdo Merkelové? Namísto siláckých keců by se muselo jednat a zarazit agresora včas. Ruskou armádu nebude radno podceňovat, ale není třeba ji ani přeceňovat. Většinu zbraňových systémů si Rusko dovezlo - tedy jsou známé. Touha umírat "za ródinu" ve vodkovém rauši už dnes u Rusů také nebude taková, jako před 70 lety. Zatím ale Rusové shromažďují další vojska u hranic s Ukrajinou a Evropa s USA přemýšlí, jestli Putina pustí či nepustí na své území... Hitler přijel na Pražský hrad nikým nezván 15. března 1939, na den přesně rok po anšlusu Rakouska....

Re: S těmi procenty opatrně. Nezáleží na tom,:
Autor: J. Jurax Datum: 27.3.2014 0:27

No, většinu zbraňových systémů si Rusko naopak nedovezlo - jestli je Rusko v něčem velmoc, tak ve zbraních.

Jediný zbrojní kšeft, kde Rusko nakupuje, jsou vrtulníkové výsadkové lodě od Francie - třída Mistral. Mají být napřed dvě postavené ve Francii a pak dvě v Rusku.

Orlito:
Autor: M. Šejna Datum: 26.3.2014 20:16

napsal jsem, že "do té doby byla rozdělena mezi Polsko, Litvu a Rusko". Přiště si dám na vás pozor, protože mě chytáte za slovíčka, abyste se viděl být důležitej. Takže polopatě pro vás:

Ukrajina byla těsně před bolševickou revolucí rozdělena mezi Rusko a Rakousko-Uhersko. A to poté, co si tehdejší mocnosti rozdělily Polsko alitvu. Předtím byla Ukrajina rozdělena Mezi Polsko, Litvu a Rusko. Takže Nepřesný jsem byl pouze v tom, že jsem zapomněl napsat Rakousko-Uhersko.

Ono je těžké definovat přesně pojem Ukrajina a jen:
Autor: P. Vaňura Datum: 26.3.2014 20:33

o něco snažší je definovat pojem "Ukrajinec." Tady bych připomněl Mao Ce Tungův interviev z r. 1964, který odstartoval už viditelnou roztržku mezi SSSR a Čínou. Mao, který obvinil SSSR z anexe cizích území (novinář se ho původně ptal na postoj k vlastnictví Kurilských ostrovů) tehdy mimo jiné řekl "SSSR si přivlastnil kus Polska a v náhradu dal Polákům kus Německa." Nezapomeňte, že připojení dnešní západní Ukrajiny k SSSR bylo po r. 1944 spojeno s odsunem polského obyvatelstva na západ. Mimochodem, největší zvěrstva, které spáchali "Banderovci," přesněji UPA byly spojeny s etnickou čistkou, jejímž cílem bylo vyhnat Poláky z území, které si nárokovali pro Ukrajinu.

Mám silné podezření, že v původní Rzeci Pospolite se obyvatelé dělili na Poláky a Ukrajince ve skutečnosti podle náboženství a úplně stejně se dělilo i obyvatelstvo bývalé Jugoslávie.

ano, pane Vaňuro:
Autor: M. Šejna Datum: 26.3.2014 20:46

máte pravdu. Před pár dny jsem tady napsal, že Poláci se do územních požadavků vůči Ukrajině nebudou dnes ani v budoucnu zapojovat, protože by tím mohly být zpochybněny jejich územní zisky vůči Německu.

Tak,:
Autor: J. Sládeček 703 Datum: 26.3.2014 18:59

tak.

jako vejce vejci:
Autor: R. Hroza Datum: 26.3.2014 15:23

nemusí ztrácet čas s obhajobou svých kroků, neboť ty jsou většinou národa nadšeně přijímány, ať už jsou jakékoli, a může se tak v klidu (na rozdíl od svých zahraničních soupeřů) věnovat strategickému plánování

No trochu se ten nas svaty Vladimir zacina podobat KIM-ovi, nemyslite?

Zaorálkova teze:
Autor: J. Klepal Datum: 26.3.2014 10:55

Podle teze našeho ministra zahraničí je ukrajinská vláda legitimní, protože byla podpořena parlamentem. Avšak zkontroloval někdo, zda je tento pomajdanovský parlament, který například zakázal ruštinu a zrušil trestnost činu Tymošenkové, i když to před několika týdny odmítnul udělat, ve stejném složení jako předmajdanovský? Sotva lze za legální považovat hlasování jediného poslance, kterému se podaří projít přes ozbrojený kordon, na více hlasovacích strojích současně, jak ukazuje dokumentace získaná na místě. Jak se může vláda, která zrušila ústavu, ústavy dovolávat v jiných kontroverzních bodech?

Pane Stuchlíku:
Autor: P. Sekula Datum: 26.3.2014 9:20

Vážený pane Stuchlíku, to je přesně ta propaganda, která má na svědomí podobné názory miliónů lidí v Evropě a vlastně v celém světě. Hovoříte o demokraticky zvoleném prezidentovi v demokratických volbách, které byly pod dohledem EU, jako o proruském mafiánovi. Nemáte ani ponětí, jaké byly podmínky asociační dohody a co mohly pro Ukrajinu znamenat. Také asi proto ani současná , zčásti fašistická vláda Ukrajiny, nepodepsala s EU hospodářskou část této dohody. A to už všichni zapomínáme na to, že EU podmínila schválení dohody z její strany tím, že bude z vězení propuštěna Tymošenková. Na Vašem názoru je přesně vidět , jak "evropská" a americká propaganda jednostranně ovlivnila Vaše myšlení. Je to dáno nesvobodou tisku, malou informovaností a potlačování informací a názorů, které jdou proti hlavnímu proudu. To je to obrovké nebezpečí propagandy a nebezpečí pro svobodu a demokracii v Evropě.

A to ani nemluvím o tom, že to " obyvatelstvo" , o kterém mluvíte, není přeci CELÁ Ukrajina, jak z Vašeho vyjádření implicitně vyplývá. Potřeboval by jste další informace kolik obyvatel z celku souhlasí s krvavým převratem. Kolik jich chce v rámci souboje mocností o sféru vlivu zůstat v ruském zájmu, kolik se jich chce přiklonit k EU nebo kolik chce být bez těchto společností. Nejspíše však většina chce jen slušně žít bez pocitu méněcennosti.

Re: Pane Stuchlíku:
Autor: M. Urban Datum: 26.3.2014 10:16

Pane Stuchlíku na vašem příspěvku je vidět ta propaganda, ale opačného znaménka ! Krvavý převrat jsem nezaznamenal, pouze střílející berkut na demonstranty i policisty, to vše v režii ruských tajných služeb. Mimochodem jsem nikde nepotkal rusa, který by měl pocit méněcenosti.

Re: Pane Stuchlíku:
Autor: M. Urban Datum: 26.3.2014 10:18

Pane P. Sekulo. Omlouvám se pane Stuchlíku.

Re: Pane Stuchlíku:
Autor: V. Váňa Datum: 26.3.2014 14:48

Vážený pane Urbane, pokud převrat s několika desítkami mrtvých je nekrvaný, jak vypadá ten krvavý?

A pak jsem se chtěl zdvořile zeptat, jak víte, které zpravodajské služby zasahovaly na Majdanu a které nikoli?

Myslím, že infiormace alespoň se přibližující realitě se nedovíme dříve než za pár let.

Jinými slovy: ani Váš závěr bych rozhodně nebral jako nezpochybnitelný. Všichni jsme odkázáni na informace uveřejněné v médiích. A to je vždy na pováženou, které info jsou blíže pravdě. Viz chování těch našich (ze světového hlediska zcela nevýznamných).

Všichni vaříme tak trochu z vody a tedy víra převažuje.

Pane Sekulo:
Autor: J. Podešva Datum: 26.3.2014 10:29

Žádný černobílý pohled na problém Rusko-Ukrajina (konec konců na žádný problém) není správný. Nejde o konflikt Rychlých Šípů s Bratrstvem kočičí pracky. A jak správně napsal autor článku, k jakémukoliv názoru lze najít podpůrné argumenty v útržcích pravdy. ALE  pokud jde o "nesvobodu tisku", "malou informovanost", "potlačování informací a názorů", musí být přece každému nezaslepenému pozorovateli jasné, že v těchto kategoriích Rusko jednoznačně vede, přímo hraje prim. Nebo si snad myslíte, že v Rusku lze svobodně publikovat kritiku Putina ?

pane Podešvo:
Autor: M. Šejna Datum: 26.3.2014 11:16

asi Vám uniklo, že v Moskvě se konala mnohatisícová protiputinovská demonstrace na podporu Ukrajiny. U nás se sešlo jen pár Čechů a Ukrajinců na Václaváku. Kdybych to měl brát podle počtu demonstrantů, pak je Rusku větší svoboda projevu, než u nás.

Re: pane Podešvo:
Autor: J. Holič Datum: 26.3.2014 11:40

Ne, jen je v Rusku víc lidí a ti lidé se cítí situací více dotčeni - což je logické, když jde o spor Ukrajina-Rusko.

pane Šejno:
Autor: J. Podešva Datum: 26.3.2014 11:47

Lidé mají různé názory. Vy máte rád rusáky, já je rád nemám. To je normální, to je v pořádku. Ale tvrdit, že v Rusku je větší svoboda projevu, než u nás, je zaslepenost. Vy už v té své lásce k Rusku vůbec nechcete vidět realitu.

pane Podešvo:
Autor: M. Šejna Datum: 26.3.2014 12:16

já Vám oznamuji, že v Moskvě byla mnohatisícová demonstrace na podporu Ukrajiny, a Vy z toho uděláte, že mám rád Rusy. Neharaší Vám v makovici?

Tvrdíte, že v Rusku není svoboda projevu, ale konkrétní důkaz nemáte. Ruský občan má internet k dispozici úplně stejně, jako občan český. Porovnávat můžete tištěné ruské tištěné noviny s našimi, např. MF-Dnes nebo Lidovkami. Ale to by mohlo dopadnout pro české noviny dost katastrofálně. Například včera jsme se mohli v Lidovkách a MF-Dnes dočíst o VRAŽDĚ ukrajinského radikála údajně ruskými agenty. Když se pak k té "vraždě" přiznaly policejní jednotky Ukrajiny, z vraždy se jako mávnutím kouzelného proutku stalo ZASTŘELENÍ radikála policejními složkami v sebeobraně.

Máte rád Ukrajince, pane Podešvo. Pokud ano, které Ukrajince? A dokážete je vůbec rozeznat od Rusů? Vždyť mluví skoro úplně stejnou řečí, jako Rusové, a mnozí dokonce rusky. A v roce 1968 u nás byli nejenom ruští vojáci, ale i ukrajinští. Uměl jste to rozlišit?

pane Šejno:
Autor: J. Podešva Datum: 26.3.2014 12:54

Já vás neurážím, zkuste to taky tak. Nevím, jestli máte rád Rusy. Jen z vašich příspěvků jsem nabyl tento dojem. Prostě tak píšete, že to vypadá, že je máte rád. Podle schématu "špatní amíci, správní rusáci". Pokud to tak není, tak jsem prostě jen špatně vyhodnotil váš text. Ohledně svobody tisku, nechme to být. Vy si myslíte své, já zase své. Váš poslední odstavec jsem nepochopil. V roce 1968 u nás byla vojska hned pěti států. Ale ono je to jedno, protože rozkazy měli stejně všichni z Moskvy. Takže diskutovat o tom, jestli tamhle ten voják byl Rus nebo Ukrajinec, nebo třeba možná Maďar je celkem zbytečné.

P.S.:
Autor: J. Podešva Datum: 26.3.2014 13:06

Teď mě napadlo, když jsem napsal, že "nemám rád rusáky", jestli vy si třeba nemyslíte, že nemám rád všechny jednotlivé rusáky ??? To samozřejmě ne :-) Především je všechny jednotlivě neznám, takže je nemůžu mít či nemít rád. Naopak, znám jednu ruskou dívku, žijící u nás, a tu mám docela rád, je sympatická. Myslel jsem tím že nemám rád Ruský stát, reprezentovaný Putinem. Z různých důvodů. Jednotliví Rusové mi nevadí. Tedy pokud jich není příliš mnoho a nejsou příliš hluční. Jednou jsem takovou velkou hlučnou výpravu potkal v chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, a dost mi znechutili prohlídku. Ale to nevadí :-)

Re: pane Podešvo:
Autor: R. Langer Datum: 26.3.2014 14:42

Jo, v Rusku je určitě svoboda projevu, horší je to už ale se svobodou po projevu... :-D

Krym je ruský a hotovo. :
Autor: K. Janyška Datum: 26.3.2014 9:20

Byl napraven defekt, který způsobil lotr Chruščov. S tím nikdo nehne. I když byl znovupřipojen k Rusku cestou pravda nečistou ... Dzp.

Na místě je otázka,:
Autor: I. Schlägel Datum: 26.3.2014 7:26

zda to Krymem končí nebo začíná. Ví to někdo?

pane Schlägele:
Autor: M. Šejna Datum: 26.3.2014 8:11

to netuší nikdo. Ale scénáře mohou být následující:

Scénář 1.: po anexi Krymu Ruskem bude pár let klid. Poté příjde anexe Ukrajiny Evropskou unií. Jen se tomu nebude říkat anexe, ale vstup Ukrajiny do EU, zatímco vstup Krymu do Ruska se budenazývat vždy anexí. Ukrajina ale nejspíš nebude členem NATO, protože to by Rusy asi dost nasr@lo.

Scénář 2: dost důležité budou příští parlamentní volby na Ukrajině. Pokud volby vyhraje Janukovyčova strana, budou opět následovat nepokoje v Kyjevě a následně se nejspíš Ukrajina rozpadne na chudý severozápad a bohatý jihovýchod. Pokud tento rozpad bude násilný a chaotický, může dojít i na Žirinovského "nabídku", tedy anexi některých území Ukrajiny Polskem, Maďarském (případně Slovenskem) a Rumunskem.

Re: pane Schlägele:
Autor: M. Stuchlik Datum: 26.3.2014 8:45

Ad 1. říkat anexe tomu, že se někdo dobrovolně připojí k EU může jen bolševický zblblík nebo KGBácký dezinformátor. EU rozhodně nebude vysílat na ukrajinu okupační jednotky, nebude tam posílat snajpery, aby vyvolávali občanskou váílku, aby měli záminku k okupaci jak rusi.

Ad 2. Pokud nevyhraje nějaký promoskevký mafián začnou rusi zase posílat na Ukrajinu svoje provokatéry, vyzbrojovat galerku, vyrábět záminky k okupaci tak jak jsme to viděli v Abcházii, Osetii, Čečensku, na Ukrajině před pár dny. Západ se svými hloupými, línými a zkorumpovanými politiky zas neudělá nic a rusi obsadí celou Ukrajinu. Pak příjdou na řadu pobaltské státy a za pár let tu máme osvoboditele utlačovaných rusů v Karlových Varech.

Re: pane Schlägele:
Autor: J. Kovák Datum: 26.3.2014 10:04

Ad 1) Nebude? Aha. Takže když se majdanským nepodařilo vyvolat mediálně vděčný zásah policie házením kamenů a zápalných lahví tak ... tam rusko poslalo snajpery. To dává smysl.

Ad 2) Značná část majdanských a následně vzniklých gard je galerka. Tím kdo je vyzbrojoval a politicky podporoval rozhodně nebylo Rusko.

Re: pane Schlägele:
Autor: o. istvanfy Datum: 26.3.2014 10:18

Skvelý postreh. Inak myslím, že rozpad Ukrajiny je v záujme EU aj za tú cenu, že značná časť pripadne Rusku.

Re: pane Schlägele:
Autor: I. Schlägel Datum: 26.3.2014 9:45

Máte humor. To je dobře. Bude ho velmi potřeba.

nejen prpaganda, ale hlavně ponížení:
Autor: M. Šejna Datum: 26.3.2014 7:23

Současná krize kolem Krymu není ani tak o propagandě, jako o ponížení. USA, EU a Ukrajina byly tentokrát brutálně poníženy Ruskem. A to je to, co z politiků EU a USA dělá hysterické dámy a nikoli rozumně uvažující politiky.

Jenže toto ponížení je tvrdou lekcí za ponížení, které uštědřily EU a USA Rusku a Srbsku v době bombardování Bělehradu a ukradení Kosova. Tehdy se zas hystericky chovali Rusové a Srbové. Jistě si dobře vzpomenete na tehdejší dobu, kdy jsme se kochali tím, jak dostali na prdel nejen Srbové, ale hlavně jejich ochranci Rusáci.

Dnes nám to Rusové vrátili i s úroky.