27.9.2020 | Svátek má Jonáš


Diskuse k článku

RUSKO: Klaun proti obru

S potěšením jsem shlédl dialog zástupce lidu z Řeporyjí u Prahy Novotného se zástupci putinovského Ruska v ruské státní televizi. Jsem rád, že jsem se dožil toho, že po oněch strašných letech nacistického a komunistického teroru, 1939-1989, může normální český člověk říci v ruské televizi svůj názor – i když jen krátce, před tím, než ho vypnou. Hlas z Řeporyjí zastupoval prostou pravdu proti patetickým lžím z východu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 199, poslední: 15.12. 2019 13:13, přehled diskusí

E. Ptáčková 15.12.2019 13:13

Tleskám!!R^R^ Napsáno naprosto srozumitelně a jasně - základním kamenem ruské politiky byla a je lež a dezinformace.

J. Ziegler 12.12.2019 9:06

Vynikající příspěvek, já bych jenom doplnil, že Rudá armáda masakrovala na Litvě při ústupu civilní obyvatelstvo, její vojáci znásilňovali a zabíjeli i ženy včetně zdravotních sester v nemocnicích, vraždili rovněž i děti.

A. Šír 11.12.2019 20:07

Velmi dobře napsáno. Dalo by se mnoho faktů v tomto duchu ještě doplnit. Je úlevou číst fakta, namísto dnes tak módních "alternativních pravd" (dříve se říkali lži či demagogie nebo propaganda).

J. Paleček 11.12.2019 14:48

Vzdávám diskuzi. Na vyvrácení každé autorovy lži by seriozní odpověď vydala na celou knihu.

J. Vintr 11.12.2019 18:23

"Seriozní odpověď" na vyvrácení autorových "lží" lze naopak formulovat velmi stručně: Sovětský svaz, vulgo Rusko, nikdy v ničem ani v nejmenším nelhal a jeho verze historie je svatosvatá, křišťálově čistá pravda.

A. Šír 11.12.2019 20:08

R^

P. Zinga 10.12.2019 18:42

Prasečí rypák ryje řepu. V Řeporyjích. A zastydlý antrikomunista a rusofob tleská...

V. Čermák 10.12.2019 19:29

R^R^R^ Také pan Mařák Řeporyjce Svatořečil...

Š. Hašek 10.12.2019 16:05

Tady se stále do omrzení mele, že SSSR bylo možno porazit.

A klidně/hloupě dodávají ti generálové matematicky potřebu asi 28 různých "kdyby". Tak chlapci sněte. Kdyby .... Prostě Němec umí něco, nemá se ale montovat tam, kde se moc čištění návsi rejžákem nenosí .....

Kdo někdy byl v Rusku, sám, delší dobu, tak mu velice dobře je jasné, že "ti chasníci ze Spreewaldu byli mrtví, už když jásali a volali Sieg Heil Vůdci a tomu křivonohému milovníku filmového umění". Mrtví, polití benzínem ..... Ten, kdo si jen pomyslí na Rusko (současné), je mrtvý.

Hitlerovi došlo, že ve Skotsku by střílely za každou zídkou i ovce, sice z předovek .... O Rusku si myslel .... no nic.

Ti všichni byli mrtví, v okamžiku, kdy je popadl amok, "že ruský mužik jim bude sloužit". A u Volhy bude jenom bavorské pivo.

Zemi, velkou, jako Rusko je možno vymazat ze Země jenom s pomocí moderních/jaderných zbraní. Spolu se skoro celou Zemí. Tak to vymažem, že? Ty šváby líné, že Guttmanne? Nějak jste se inspiroval ječením Hitlera.

Obzvláště mě baví nápady "vojenských brouzdalů na PC", že SSSR by se rozplakal, kdyby mu ostatní nepomohli. Měl by to krušné a asi by hořela i Paříž. Jako Berlín a Drážďany. A sovětská vlajka by byla na zříceninách Eifelky .....

Těším se zas tam daleko, daleko za Ural. Jó, Bajkale ....

V úterý si dám bismarcka na trhu v Drážďanech a budu pozorovat, jak gauner z Afriky hází po pokladní v REWE zmačkanou desetieurovku. A vybírá si pensistku ve frontě u kasy, kterou předběhne.

Vezmu si pořádný nůž, nikoliv na kapra.

V. Petr 10.12.2019 16:26

Fantasírujete stejně, jako ti, které kritizujete. Hitler by sice Rusko nedobyl ale ani Stalin by nedobyl Německo. Nakonec by válka skončila +- tam, kde začala.

Rusko dobyl v minulosti jen jeden válečník, totiž Čingischán.

Mír se západem by pro Hitlera znamenal např. dostatek benzínu, barevných kovů, wolframu na protipanceřové střelivo a žádné náklady na výrobu ponorek. Ani výpadky válečné výroby v důsledku bombardování nebyly nevýznamné. Na ofensivu v Ardenách padla celá válečná výroba tří měsíců roku 1944. A Stalinovi navíc roku 1945 docházeli i lidé!

Ale sám víte, že historie nezná kdyby. Pouze se můžeme dohadovat o chybách politiků a generálů.

Jednu obrovskou Hitlerovu chybu najdete už v Mein Kampfu. On si totiž snad vážně myslel, že mu GB přenechá bez boje nadvládu nad kontinentem.

Š. Hašek 10.12.2019 16:45

Ponechám částečně bez komentáře.

Všechna data svědčí o tom, že Stalin by si stejně namazal Hitlera na chleba, krvácel by víc ...... a možná Německo by přestalo existovat. Nějak by víc hořelo, mrtví Němci za nohy přibití na vratech gemütlich domků. Sovětský pěšák by se totiž naštval ještě víc než popisuje "historik" Guttmann. Měl by totiž víc a víc proč.

Třeba by se do bojů proti Němcům přidali i Češi, Poláci, ....... všichni ti, co "měli Němce opravdu rádi" a najednou by USA nebylo potřeba. Generální štáb v New Yorku tohle věděl. Nemyslím si, že by "hon na Němce" se středoevropanům v roce 1945 nějak příčil.

Jen mě zarazilo, že Vás to ani v nejmenším nenapadlo.

V. Petr 10.12.2019 22:07

Sovětský pěšák by nebyl, padl by v boji. Pravda je, že by jej Stalin nahrazoval vojáky jiných národností.

Sovětská armáda ztratila 31% stavu, německá 29% stavu! Mužů ročník 1923 ztratil SSSR 80%.

Myslím, že platí tvrzení západních historiků "Vítězství nad Německem bylo dosaženo společným úsilím protihitlerovské koalice, přičemž žádný z jejích členů by nedokázal zvítězit sám.

Š. Hašek 10.12.2019 22:36

Nechávám být, neboť toto tvrzení je samozřejmě podstatně odbornější, než bláboly pana Guttmanna. A skoro pravdivé. Věc dat a čísel.

K Vaší citaci doplním svoje naštudované:

"zejména (!!!) platí (nemožnost zvítězit plně a zcela) pro koalici USA, Británie (maličko Francie), z června 1944. V té době již sovětský voják ušel od Stalingradu vítězných cca 1500 km. Americký pěšák cca 150 m".

Dále to pokračovalo v podobných měřítkách. Viz dostupná data, hlášení z východní fronty o počtu nasazených německých vojáků proti Rudé Armádě a proti ostatním.

No nic.

V. Petr 11.12.2019 10:30

V tom s Vámi souhlasím.

J. Vintr 10.12.2019 22:35

I když vím, že vaše víra ve velikost Ruska je neotřesitelná, posílám odkaz na podrobný a fundovaný rozbor toho, jak to Ruskem za války bylo: https://www.valka.cz/13329-Ekonomicka-situace-SSSR-v-prubehu-1941-42-a-spojenecka-pomoc-Lend-Lease-dil-1-?utm_source=valka_cz&utm_medium=article&utm_campaign=serial

Š. Hašek 10.12.2019 22:48

Z Ruskem, přesněji CCCP, to bylo za války následovně, pane Vintře:

CCCP rozhadroval Německo s pomocí dalších, sovětský pěšák došel od Stalingradu k hranicím Polska osaměle (s pomocí bombardování, to ano), díky jeho velkodušnosti nebylo sebráno těm německým "Sieg Heil" všecko živobytí. ...... dopadli dobře, včera plivali na sovětské zajatce, dnes se třásli a jedli myši. No nic.

Mám také historické prameny, ten uvedený rozbor mě nezajímá, mně knihovna přetýká literaturou o druhé válce. Hodně přetýká i zločiny Němců v celé Evropě. Pochopitelně obsahuje i popis budování Marxněmeckosovětského kumunismu na Rusi v letech, řekněme - 1922 až 1988. Stačí takhle???

Nevím, jak jste přišel na výraz "víra ve velikost Ruska", Vám se zdá Rusko malinké? Jako Napoleonovi, Hitlerovi, Obamovi, Pavlovi? Mrkněte se na mapu a zajeďte si tam, na měsíc aspoň.

J. Vintr 10.12.2019 23:01

Vaše víra je neotřesitelná, ale zkusím třeba pár čísel. Polovina všech nákladních automobilů, použitých za války. Ocel na výrobu poloviny všech tanků, použitých za války. Jak by Rusi dopadli, kdyby neměli v čem vozit vojáky a veškerý materiál na frontu? Jak by dopadla třeba bitva u Kurska, kdyby tam měli Rusi jen polovinu tanků? Těch čísel je samozřejmě mnohem, mnohem víc, ale v té vaší literatuře, kterou přetéká vaše knihovna, se zřejmě nic takového nevyskytuje.

Š. Hašek 10.12.2019 23:47

Vo co Vám de? Kristova noho!

Jsem spokojen, že Adolf byl polit benzínem, smířen s tím, že Němci zaplatili málo, příliš mnoho z nich uteklo, aby neplatilo za zločiny ......

Počítejte a mudrujte. Já Vám nebudu bránit fabulovat, že CCCP by se položil do týdne, kdyby ....

Nějak se mi jeví, že vstávají plánovači "dát Rusku zas na pamětnou". A myslí si, že když mají desetinásobný vojenský rozpočet, tak to je sicher. Není, jako nebylo v roce 1941. Tehdy to plánovali na šest neděl, nafasovali věci jako na výlet k Rýnu na víno ......

J. Vintr 10.12.2019 22:16

Rusko by se bez americké pomoci nejpozději do roka od začátku války ekonomicky zhroutilo. Bez ohledu na stav vojenských operací.

Š. Hašek 10.12.2019 22:49

Kdyby bylo, děly by se věci. Víte prdlajs.

J. Vintr 10.12.2019 23:08

V Rusku byl od revoluce trvalý akutní nedostatek potravin. Když Němci obsadili neúrodnější zemědělské oblasti (před žněmi), které dodávaly celé zemi obilí, jak by asi vypadala situace v Rusku bez amerických potravin a dodávek zemědělských strojů, dopravních prostředků, osiva a další pomoci ruskému zemědělství? Hladem umírající vojáci toho moc nevybojují a hladem umírající dělníci v továrnách toho také moc nevyrobí.

J. Vintr 10.12.2019 23:17

samozřejmě má být "nejúrodnější"

Š. Hašek 10.12.2019 23:57

Bylo možno pozorovat, že hladový sovětský voják toho moc nevybojoval ......... Ještě 8. 5. 1945 se motal hladov a zmateně po březích Volhy.

Váš problém, že jste nepochopil to, co netušili ti dementní Němci vod Hitlera. Sovětský pěšák nafasoval chleba, uzenou/sušenou rybu (proteiny, fosfor), vodku ..... a bojoval. Vydržel desetkrát víc než nadčlověk vod Sprévy. To je tak, když malíř dostal chuť ....

Máte doma něco v knihovně??? Viděl jste dnešního ruského venkovana? Viděl jste ruského brance, který s jednou bramborou přežije měsíc v tajze?? Viděl jste americké černošky, tedy brankyně (cha, cha), kterak se kasají, že na Sibiři to každému ukáží??? Co ukáží?

J. Vintr 11.12.2019 1:22

Soudě podle vašeho květnatého slovníku budete asi člověk poněkud alternativního myšlení. S vámi nelze vést racionální polemiku. Myslete si, že jste vyhrál.

F. Houžňák 11.12.2019 9:29

No, vyhrál, a vy jste tady za protiruského hlupáka, který nemá žádné argumenty a tak se uchyluje k fabulacím "co by kdyby".

V. Petr 11.12.2019 11:25

No, znovu bych to zopakoval: "Vítězství nad Německem bylo dosaženo společným úsilím protihitlerovské koalice, přičemž žádný z jejích členů by nedokázal zvítězit sám."

Pokud by třeba Hitler mohl soustředit celou svou armádu na západě, neumím si představit, jak by Spojenci provedli úspěšnou invazi. Alespoň co se týče roku 1944. Jak známo, Eisenhower odložil, ke Stalinově nelibosti, celou operaci o měsíc proto, že stále ještě neměl dostatek invazních plavidel. Toto je samozřejmě téměř vždy dvojsečné. Máš sice delší čas na přípravu útoku ale zárověň poskytneš protivníkovi delší čas na přípravu obrany.

J. Vintr 11.12.2019 13:48

Američani byli schopni vyhrát i bez Rusů a dokonce i kdyby se Rusi přidali k Hitlerovi. Válku vyhrává materiální převaha a tu měli Američani obrovskou. Mohli například použít veškerou vojenskou techniku, kterou (se značnými "dopravními" ztrátami) dodali Rusku. Se stejnou logistikou, s jakou dopravovali tento materiál do Ruska, ho mohli dopravit kamkoliv. A nakonec, měli atomovou zbraň, kterou druhá strana neměla.

J. Vintr 11.12.2019 12:57

Argumentů mám fůru, jenže na proruského zaslepence to nefunguje. Ten si bude pořád mlít tu svou. S tím "co by kdyby" je to tak, že každá událost na své příčiny. A příčinou toho, že Rusáci slavně vyhráli válku bylo to, že jim Američani obrovsky pomohli. Bez toho by to dopadlo úplně jinak.

V. Církva 10.12.2019 15:18

Tak jistě dobré si toto o Rusku připomenout. Hlavně pro ty co rádi glorifikují komunismus. Přesto likvidace našeho národa nacistickým Německem byla jasným a rychlým cílem. Rusko tak pro nás bylo menším zlem. A dnešní Rusko není sice důvěryhodné a bezpečné ale není to stalinistický SSSR.

M. Němcová 10.12.2019 15:26

my a naši spojenci jsme ve vztahu k Rusku důvěryhodní a bezpeční?