20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

RUSKO: Klaun proti obru

S potěšením jsem shlédl dialog zástupce lidu z Řeporyjí u Prahy Novotného se zástupci putinovského Ruska v ruské státní televizi. Jsem rád, že jsem se dožil toho, že po oněch strašných letech nacistického a komunistického teroru, 1939-1989, může normální český člověk říci v ruské televizi svůj názor – i když jen krátce, před tím, než ho vypnou. Hlas z Řeporyjí zastupoval prostou pravdu proti patetickým lžím z východu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Němcová 10.12.2019 15:12

to příšerné vystoupení bylo projevem normálního českého člověka? tak to asi mezi ne fakt nepatřím

P. Urban 10.12.2019 14:30

Navrhuji následující historický výklad:

Prahu neosvobodila ani Rudá armáda, ani Vlasovci. Prahu osvobodili Italové. Ti přešli z temné na světlou stranu síly ještě dříve, než Vlasovci. A kritériím pana Guttmana vyhovují. Neboť nic z toho, o čem píše, se jim (Italům) vyčítat nedá. (Mussolinimu něco ano, ale ten v čele protifašistické Itálie nestál.)

I když je pravda, že o italském olympijském hnutí toho moc nevím. Pokud poválečný italský olympijský výbor podváděl, pak ani Italové Prahu neosvobodili.

M. Němcová 10.12.2019 15:14

třeba ji nikdo neosvobodil, třebas dodnes úpí pod jhem a kráčejí jí jho za jhem

R. Benýšek 10.12.2019 14:27

Neberu to tak, že trapnost Novotného je i mou ostudou. Naopak se hrdě hlásím k zemi, kde státní moc nemá žádnou potřebu zasahovat proti jednotlivci, i pokud způsobil mezinárodní ostudu (podle pravidla: co není zákonem výslovně zakázáno, je dovoleno). To je právě to, co Rusové s jejich samoděržavím a totalitou (ať již za carů, za Stalina nebo za Putina) nechápou. A my bychom se neměli tohoto vzdávat ani tváří v tvář atomové, a proto nadále globální (bez ohledu na jen hliněné nohy ekonomické) supervelmoci.

M. Němcová 10.12.2019 15:16

co dorazit třeba do Izraele a plivnout na zeď nářků? nebo v USA na jejich zeď s padlými? nebo tam předvést podobné vystoupení? dokažte, že je tam demokracie;-D

M. Veleba 10.12.2019 18:13

On Novotný jel do Ruska a flusl jim na nějaký jejich pos...ý pomník? To rusaci mají potřebu nám kázat co a jak můžeme.

M. Němcová 10.12.2019 21:25

a xo kdyby šel flusnout na nějakou zdejší synagogu? nebo třeba do Malé pevnosti v Terezíně? to by bylo OK?

co zkusit zeď USA ambasády? jakpak by to asi dopadlo...ono je jednoduché být statečný s větrem, které fouká od hnojiště. to jediné umé Novotný.

J. Řezníček 10.12.2019 19:31

V Anglii je dovoleno vše, co není zakázáno.

V Německu je zakázáno vše, co není dovoleno.

Ve Francii je dovoleno i to, co je zakázáno.

A v Rusku je zakázáno i to, co je dovoleno.

M. Šejna 10.12.2019 20:04

;-DR^

Š. Hašek 10.12.2019 21:59

To s tím Ruskem nesedí. Nikdo si Vás tam ani nevšimne, řidič maršruta o Vás pečuje, kapitán na Bajkalu taky. Ten kapitán není levný, ale férový!!! Faktem je, že baby v magazínech jsou místy drzé jak vopice, vodka a cibule je. Pokud umíte rusky, dostanete lepší míry a váhy, na venkově.

V Británii nemůžete nosit zavírací nůž/ukázat ho v parku, abyste si nakrájel čedar/otevřel víno. Vysoko ve Skotsku v poho.

Německý venkov je v cajku. Drážďany černé. Řadový policista se psem v poho, je vidět, že umí plnit rozkazy Leitungu.

Francouzský venkov ujde. Policie je mimo kancelář bojácná a neumí žádný jazyk.

Je vidět, že stran Ruska jste vědomostmi nepolíben. A opakujete takové ty modernovtipy.

P. Kubáč 10.12.2019 14:25

Celá kauza krásně demonstruje ruský paradox. Každý Rus jako jednotlivec je skvělý člověk, ale jak se jich sejde více než 5 dohromady vzniká násilí a zločin - bez ohledu na to jaká ideologie tomu v daný okamžik šéfuje.

M. Němcová 10.12.2019 15:17

a toje důvodem vystupování pana Novotného?

R. Gramblička 10.12.2019 13:34

tolik slov a přitom stačilo napsat nemám rád Putina a Rusko :-P

Š. Hašek 10.12.2019 17:31

Přesně.

P. Urban 10.12.2019 13:29

Těžko říci, zda by SSSR zvítězil bez západní pomoci. (A bez druhé fronty ve Francii, která byla sice otevřena až v létě 1944, ale už od roku 1941 vázala významnou část německých jednotek.)

Je ale prakticky jisté, že bez SSSR by Británie, byť s podporou oficiálně neutrálních USA, Německo neporazila.

Novotný i jiní mohou mít vůči SSSR i vůči Rusku tisíc výhrad. Ale je pravda, že ruský medvěd svět před Hitlerem zachránil. A že to byla přece jen o chlup lepší alternativa. Byť některé národy východní Evropy o tom mohou, ze svého hlediska oprávněně, pochybovat. Na tom nic nemění ani výměna zkušeností mezi nacisty a komunisty, ani chování Rudé armády na území Německa (zrovna my, Češi, bychom tohle Rudé armádě moc vyčítat neměli) a už vůbec ne organizované podvádění ruských olympioniků. Osvobození té či oné země bylo opravdu výsledkem dohod mezi spojenci. Ale ty dohody vycházely ze situace vzniklé vývojem na frontách. Kdyby Hitler nebyl poražen, byly by ty dohody k ničemu.

Pro vlasovce můžeme mít pochopení. Ale to nic nemění na skutečnosti, že bojovali na straně, která pro Čechy znamenala ohrožení národní existence. Stalin byl v tomto směru rozhodně lepší alternativou. I kdyby nešlo o nic jiného než o čas, kterého se nakonec Stalinovi nedostalo.

Jak kdysi řekl Werich, klaunů je málo. Šašků, těch je dost. Obávám se, že tady jde o souboj šaška s obrem, nikoli klauna s obrem. Pokud mám tady volit stranu, pak se hlásím k neutralitě. Ne proto, že bych si dělal o Sovětském svazu či o Rusku nějaké iluze. Ale proto, že klaun obra porazí málokdy. Šašek nikdy.

V. Petr 10.12.2019 14:30

Je otázka, zda byl Stalin pro Čechy lepší alternativou. Pro svět lepší alternativou určitě nebyl.

Ale nejhorší ze všeho je rudozelený neobolševizmus z Brusele!

Mimochodem, žádný ze spojenců Hitlera, kromě Mussoliniho neměl nic společného s fašismem nebo socialismem!

P. Urban 10.12.2019 14:38

Rudozelený bolševismus z Brusele nemá na svědomí miliony mrtvých ani skrze koncentráky, ani skrze uměle vyvolané hladomory (zabavované obilí), ani skrze plynové komory. Ale možná, že tyhle detaily nejsou důležité. V takovém případě je opravdu možné, že Stalin pro svět lepší alternativou nebyl.

Pokud jde o další spojence Hitlera, chorvatští ustašovci byli fašisty non plus ultra, Tisovo Slovensko se pohybovalo na hraně.

V. Petr 10.12.2019 14:46

Hitler do roku 1938 také ještě moc lidí nezabil. Plány na Velké Německo s hranicemi někde na Volze ovšem už existovaly.

P. Urban 10.12.2019 14:59

Pokud by měly dějiny skončit v roce 1938, pak připouštím, že Hitler vypadal jako lepší alternativa, než Stalin.

Co se týče rudozelených bolševiků z Brusele, ti ještě na konci nejsou. Dosavadní praxe ale ukazuje, že nemají svaly ani na to, aby přinutili státy střední Evropy k přijetí přistěhovaleckých kvót. Od takových těžko čekat, že vyvraždí miliony lidí, i kdyby třeba chtěli.

V. Petr 10.12.2019 15:31

Najděte si v Ottově slovníku naučném z roku 1932 kapitolu o Hitlerově národním socialismu. Dočtete se tam, že už překonal svůj zenit a je na ústupu...

P. Urban 10.12.2019 16:24

Já netvrdím, že rudozelení bolševici z Brusele jsou již za zenitem. Ale tu sílu, kterou měl Hitler už v roce 1932, tu prostě nemají. Jediné, co přímo jakž takž ovládají, je rozpočet EU. Ve všem ostatním jsou závislí na ochotě národních států spolupracovat. Takhle závislý Hitler nikdy nebyl, přes snahu vyznavačů konspiračních teorií dokázat opak.

M. Němcová 10.12.2019 15:27

a všichni mu asi i vytýkali násilí na lidech i zemích, to jste chtěl říci?

M. Němcová 10.12.2019 15:25

je prakticky jisté, že SSSR by byl zvítězil i bez západní pomoci je také jisté, že obětí, zejména těch v lágrech ,by bylo podstatně méně, kdyby byla otevřena západní fronta podstatně rychleji a hodně by bylo pomohlo, kdyby namísto bombardování továren, které nesloužily k výrobě zbraní, byly bombardovány koleje vedoucí k vyhlasovacím táborům (a o nich se už vědělo), transporty by se byly zpomalily.

Jo a pomoc SSSR na asijské frontě proti Japonsku byla rovněž vvýznamná.

posedlost snižovat vítězszví SSSR na realitě nic nezmění.

k chování RA na německém území uvádím, z počtu násilí na ženách jedné třetiny se dopustili západní spojenci a dvou RA, Válka lidi nezušlechťuje, vede je k násilí.

V. Petr 10.12.2019 15:35

Vaše představy o bombardování kolejí svědší o NAPROSTÉ NEZNALOSTI FAKTŮ, zejména co se týče možností tehdejšího letectva.

V. Petr 10.12.2019 15:48

Pokud by západ uzavřel s Hitlerem dejme tomu roku 1943 mír, SSSR bgy docela určitě nezvítězil. Ale také by neprohrál, patrněw by to skončilo nějakým kompromisním mírem!

Š. Hašek 10.12.2019 17:20

V roce 1943 byl Západ naprosto degradován na roli přihližitele.

Krom Británie! USA daleko.

Chcete mi namluvit, že Francie, Itálie a Španělsko byly schopny něco Hitlerovi přikázat???

Jediný, z koho šel strach (mezi generály), Hitler snil dále, byl SSSR. Mnozí generálové/vojáci poprvé v denících a myšlenkách pomysleli na "bídu Německa až to skončí", začali mít strach o své rodiny .....

Mír v roce 1943 pod patronací Západu??!! To už se mi jenom zdá!!! To jako francouzský partyzán zmlátí Wehrmacht???

P. Urban 10.12.2019 16:18

Pokud by byla západní fronta ve Francii (v Itálii už otevřena byla a Sovětům to u Kurska citelně pomohlo) otevřena dříve, než by Spojenci získali absolutní nadvládu ve vzduchu, pak by invaze mohla skončit porážkou invazních sil. To by asi počet obětí nezmenšilo.

Význam "pomoci SSSR na asijské frontě" je diskutabilní. Z vojenského hlediska bylo Japonsko v létě 1945 poraženo a toho času druhořadá Kvantungská armáda na tom nemohla nic změnit. Z psychologického hlediska pomohla sovětská invaze Japoncům "přijmout nepřijatelné" a kapitulovat. Není ale jasné, v jaké míře.

M. Němcová 10.12.2019 21:38

předpokládám, že ani složité boje na dříve otevřené západní frontě, ať by byla otevřena kdekoliv, by neznamenaly větší počet obětí na životech, než představovaly továrny na smrt

Západní spojenci samozřejmě neměli nikdy absolutní převahu ve ́vzduchu, to by se byli nezašprajcovali by se už v Ardenách. a zase by byli bez RA v kélu.

USA moc stály o sovětskou pomoc v bojích proti Japonsku, SSSR tam nasadil skoro milion vojáků. zkušených vojákl a bleskově postupoval... takže bajky o tom, ja USA vyhrálo válku aniž by spojence potřebovalo jsou komické. Naopak důraný nástup SSSR vyvrací omluvná tvrzení, že bez atomových bibm by se Japonsko kdovíjak dlouho bránilo, naopak, stálo před kapitulací a bylo by kapitulovalo i bez těhc dvou strašných masových vražd.

V. Petr 10.12.2019 21:54

Vstup SSSR do války měl na Japonsko dvojí vliv. Za prvé, nedočkali se, stejně jako před nimi Němci, otevřeného konfliktu mez USA a SSSR. Dále je musela děsit představa, že by v Japonsku mohla vzniknout sovětská okupační zóna. SSSR vstoupil do války 8.8. 1945 a první nabídka na mír ze strany Japonska se datuje 10. 8. 1945. To je jako porazili za dva dny?

Oficiální VJ Day, kdy Japonci přijali mírové podmínky je 15. 8. 1945.

J. Vintr 10.12.2019 22:50

Samozřejmě, že zcela rozhodující byl vstup USA do války. Bez americké pomoci by se Británie nejspíš neudržela, protože by ji Němci vyhladověli. Rusko by bez americké pomoci nejspíš nejpozdějí do roka od začátku války kapitulovalo a Stalin by se nejspíš stal oficiálním spojencem Hitlera. Válku by stejně ale vyhráli Američané, jen by v Evropě trvala o něco déle. Asi tak o tři měsíce. A Berlín by se stavěl znovu na zelené louce. A možná i Moskva ...