Neviditelný pes

RUSKO: Kam povede mobilizace

22.9.2022

Úřady na okupovaných územích se chystají uspořádat svá pseudoreferenda a Putin vyhlašuje částečnou mobilizaci. Co se stane potom?

Pro začátek tedy zmobilizují milion lidí. Z řad těch, kteří sloužili, kteří neutekli a kteří jsou mladí, tedy ještě nedovršili 30 let. Je docela možné, že něco takového zorganizují. Je tu milion branců. No a co? Především nebudou schopni bojovat hned…

Máme pro ně fusekle…?

Kde vezme ruská armáda milion neprůstřelných vest? Milion přileb? Milion párů ponožek, kalhot a vojenských uniforem? To by znamenalo okamžité zdvojnásobení celé ruské armády. A víme, že právě teď se na stejnou výzbroj, helmy a kalhoty pro vojáky vybírá od dárců. Armáda žádné nemá.

Druhým problémem je výcvik. Už jen naučit se držet a nabíjet samopal trvá tak týden. Naučit se dodržovat disciplínu trvá nejméně měsíc. O nejrůznějších postupech a podobně ani nemluvím. Oficiálně trvá výcvik v armádě rok. Nicméně podle všeho možné vycvičit vojáka víceméně adekvátně za 3-4 měsíce, ale i pak to bude záložník, který potřebuje zůstat za hlavními sílami a sbírat zkušenosti. Když teď naberete milion branců, můžete je mít připravené k nasazení někdy v lednu/únoru. To není vhodný okamžik k zahájení boje.

Jenže tu není nikdo, kdo by brance učil. Všichni více či méně zkušení vojáci jsou už dávno na frontě. Na frontu byli odveleni i důstojníci z jednotek, které tam nebojovaly. Pro vytvoření bojeschopné jednotky se obvykle mobilizovaní vojáci mísí se zkušenými. Tady není moc co míchat. A rozhodně jich není kam dát milion.

Jinými slovy, bude to jako za Velké vlastenecké války u Moskvy, kdy se museli ihned po mobilizaci vrhnout do boje – čistě aby zalátali díry. Přitom Ukrajinci nasazují do boje dobře motivované a vycvičené jednotky.

Dojdou peníze na pohřby…

Problémy nastanou, i když se na frontu dostaví milion mužů. Vidíme, že logistika ruské armády jen tak tak zvládá současnou zátěž. A ta se zvýší pětkrát nebo šestkrát. Nebude odkud brát jídlo, nemluvě o všem ostatním. A kde pro ty vojáky vezmeme tolik techniky?

Pokud ruská armáda využije mobilizované jako „kanónenfutr“, podobně jako vojáky mobilizované z „LDLR“, pak to opět nepovede k žádným výsledkům. Způsobí to jen obrovské ztráty a vyvolá hněv lidí, který neutiší ani propaganda, ani peníze (na všechny pohřby jich nebude dost).

Mobilizace v její nouzové podobě je nyní zbytečná a nepřinese žádný adekvátní výsledek. Všechna tato opatření je třeba připravit, počínaje hromaděním vojenských zásob a zřizováním výcvikových táborů.

A dostat milion hladových krků někam na vojenské základny a udržet je pod kontrolou na podzim a v zimě je pro ruskou armádu recept na výbuch. Proto se mi zdá, že k masové mobilizaci nedojde.

Pokud se nějaká omezená mobilizace, pak řekněme pro 100 000 lidí, kteří by mohli být náhradou za neúspěšné „dobrovolnické prapory“. Vymyslí nějaká kritéria a vyberou tisíce chlapů z regionů (NE z Petrohradu a Moskvy!), které pak hodí na frontu.

Všechno je možné…

Neměli bychom ale ztrácet ze zřetele šílenství diktátora. Putin může v Rusku jediným rozhodnutím udělat cokoli a pak se s tím budou muset vypořádat úředníci, armáda i lidé. Sledovat mobilizaci je mnohem zajímavější než sledovat než pseudoreferenda…

P.S. Mobilizace se týká osob, které sloužily v armádě, tj. starších 19 let. Mobilizace se obvykle provádí ve vlnách. Začínají s mladými muži a pokračují podle potřeby. Nepředpokládá se, že by během mobilizace byli z armády vyřazeni branci, kteří nyní slouží. Ale Putin může přijít s čímkoli.

Ivan Matvejev

Přeložil Viktor Janiš

    Převzato z webu Konzervativní noviny se souhlasem redakce.   zpět na článek