25.4.2024 | Svátek má Marek


RUSKO: Druhá strana gruzínské mince

2.9.2008

Znáte ten fór z totality? Uskutečnil se závod mezi americkým a sovětským běžcem a o prsa zvítězil Američan. Americké noviny napsaly: Zvítězil náš borec, při čemž sovětský běžec byl hluboko v poli poražených na posledním místě. Sovětské noviny, stejnou událost popsaly následovně: V závodě v běhu náš borec skončil o prsa na lichotivém druhém místě, na rozdíl od běžce USA, který skončil hluboko v poli poražených na potupném předposledním místě.

Řeknete fór, ale do jaké míry? A to jsem si řekl i já, při čemž ve mně stále přežívá despekt ke všemu sovětskému, které nyní zaměňujeme za vše ruské. A opět jenom fór může krátce a vtipně vyslovit skutečnost z doby totality, která nám byla vtloukána do naších dubových palicí. Víte, jak se stupňuje? Dobré, lepší, nejlepší a sovětské.

S těmito předpoklady jsem se začetl do ruských internetových stránek, kde jsem se zaměřil na konflikt v Gruzií. Očekával jsem ruské chvástání, jak každého nepřítele rozdrtí ............... a ono nic, žádné silácké řeči. Což vystihuje článek, který zní jakoby odevzdaně a jakoby smířeně se skutečnosti, nazvaný „V první řadě nás očekává válka“.

Ale je to naopak na naší straně Karel Schwarzenberg, který na stránkách Mladé fronty Dnes prohlašuje, že my se Ruska nebojíme a poradíme si s ním. Vidíte, a Rusové, nechci říct, že se bojí, ale vyslovují obavy z války, kterou naopak připouštějí v krátkém čase vznikem incidentu v Černém moři.

Cituji: Не исключено, что в скором времени мы услышим об «инцидентах» с российскими ракетоносцами, осуществляющими боевое патрулирование в Черном море..........

Jsou si dobře vědomi, že v Černém moři se nacházejí americké lodi vyzbrojené raketami Tomahawk, jsou zde lodě Španělska, Německa, Polska a očekávají se ještě lodě turecké, bulharské a rumunské. Docela detailně rozebírají síly stojící proti sobě, třeba v článku Теоретический морской бой, přičemž s humorem oznamují světu, že záchrana Ruska se blíží, protože ze Sevastopolu tajně vyplul křižník Moskva nazývaný úsměv socializmu, při volném překladu spíše úšklebek socialismu, který je připraven se do bojů zapojit, ovšem jestliže se dříve sám nepotopí.

Rusové připouštějí, že dlouhé roky nezbrojili a NATO má nad nimi převahu. Jsou zde úvahy novinářůi řadových občanů v diskuzích, které se shodly na tom, že v případě neodvratné porážky v Černém moři musí Rusko s největší pravděpodobností použit jaderné zbraně, ale to samé by mohlo provést i NATO.

Ovšem pan Karel Schwarzenberg svou odvážnou rétorikou na adresu Ruska mi připomněl další fór: Cikán prodává koně, kupec si ho prohlédl a ptá se: „Cikáne není ten kůň slepý?“ Nečekal na odpověď a zvolal vijó, kůň se rozešel a narazil vši silou do zdi. „Cikáne, ten kůň je slepý!“ „On není slepý, on je tak odvážný!“ My budeme věřit, že pan Schwarzenberg není slepý, ale je tak odvážný.

Jsou zde články převzaté ze zahraničního tisku, spojující vznik konfliktu s volbou presidenta USA. Je třeba zajímavé, že těsně před 8.8.2008 byl v Gruzií na návštěvě vicepresident D. Cheney a s jeho návštěvou se spojuje i vznik nynějšího konfliktu. Údajně republikáni měli záměr po vzoru Reagana vytvořit z Ruska nepřítele a následně deklarovat svůj tvrdý postoj k němu a povedlo se. V průzkumu se k tomu vyslovila kladně značná část voličů. I Obama nezůstal pozadu, když viděl výsledek průzkumu a i on pohrozil Rusku jaderným úderem. Což je komentováno CNN jako jeden z dalších zoufalých pokusů zachovat si ztrácející preference, které navíc poklesly v souvislosti s republikány oznámeným výběrem ženy do funkce viceprezidentky (poprvé v historií USA). Ani to není řádovým ruským občanům utajeno, cituji: Впервые в истории Соединенных Штатов вице-президентом страны может стать женщина. A čtete-li tento článek, je to takřka naprosto stejné, jako na CNN, BBC nebo v našich zprávách.

Takže byl by omyl myslet si, že Rusové jsou drženi v nevědomosti a jsou masírování pouze svoji propagandou o své výjimečnosti jako za dob SSSR. Mohl bych ještě dlouho citovat z ruského tisku, za zmínku stojí ještě článek dopisovatele z Íránu, který konflikt, jako možná jediný stát, uvítal.

Jsou zde rozbory a srovnání událostí v Kosovu a v Gruzií i o tom, proč některé státy uznaly Kosovo a proč neuznají Jižní Osetií a Abcházií.

I naši politologové dávají do souvislostí Gruzií s Kosovem a tentokrát budu citovat MF Dnes z článku Kavkazský Rubikon od politologa Michala Thima. Jaký on vidí zásadní rozdíl mezi uznáním nezávislosti Kosova a Abchazie: ... aby šlo vůbec uznat nárok obyvatel Abcházie na nezávislost, měl by nejdříve být umožněn návrat vyhnaných Gruzínců. My můžeme dodat, no výborně, pane politologu, máte skvělý postřeh, stejně jako byl nejdříve před uznáním Kosova umožněný návrat vyhnaných Srbů, Romů a dalších národností.

A z naší strany korunu objektivitě nasadil pan senátor Štětina, který pobýval v Gruzií ve dnech 11. až 17. srpna 2008. Jedinou věcí vzbuzující pozornost byla snaha usvědčit ze lži všechny světové agentury, což se mu kupodivu nepodařilo. Takže přestože cituji z různých zdrojů, z jeho tiskové zprávy nemá smysl naprosto nic citovat. A abych nezůstal pouze u citací, dovolím si pouze jeden svůj názor.

Naše politická scéna je údajně rozpolcená, kde na jedné straně je prezident Klaus, který samozřejmě nemá v ničem pravdu, ostatně je to agent Moskvy, protože vlastní nějaký ruský metál, a na druhé straně je trio těch správných hochů v sestavě Topolánek, Vondra a pan kníže. Vypadá to tedy tak, že tito tři váleční jestřábi se rozhodli připojit naše válečné loďstvo, kotvící v Jičíně pod velením korvetního admirála Rumcajse, k flotile NATO a když běželi kolem Klause s kapsami plnými žaludů z lesa Řáholce a neckami pod paží k nejbližšímu potoku ústícímu do Černého moře, tak jim Klaus sebral špunty od necek, čímž zabránil drtivé porážce Ruska, což nyní tito pánové nelibě nesou a vidí v tom velezradu.