19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

RUSKO: Demokracie v ruském provedení

Mýlil jsem se (jako již mnohokrát), když jsem si myslel, že prcek Putin dokazuje světu, jak je veliký. Rusové to mají v krvi. Mám na mysli tu samozřejmost, s jakou dobývají území, která se jim z jakéhokoliv důvodu zalíbí. Jejich snem a dlouhodobým cílem je však světovláda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Frauknecht 18.3.2014 7:39

Historie je známa.

Spáchaná a v článku popisovaná svinstva přisuzuji tomu, že obě ideologie (Hitlerův nacismus a Stalinův marxismus) měli naprosto shodné imperiální snahy (byť asi s jinými pohnutkami).

Předjímat vývoj podle "historicky ověřených zkušeností" považuji za laciné a takovému scénáři nevěřím.

V. Hajková 18.3.2014 8:40

Re: Historie je známa.

S vaši  poslední  větou  naprosto  nesouhlasím!

J. Vlk 18.3.2014 10:33

Re: Historie je známa.

A každý komunista jistě také :-)

J. Vyhnalík 18.3.2014 1:19

Padni komu padni

Pokud jde o o popis sovětského teroru, tak s autorem plně souhlasím. Osobně velmi fandím snaze Ukrajinců si konečně prožít svoje národní obrození a mít stát, kde se nebudou cítit jako osoby druhé kategorie, jenom proto, že mluví ukrajinsky.

Jenže to samé by mělo platit i pro Krym. Krym je autonomní republikou už skoro 100 let a po rozpadu SSSR se těšil, že si konečně užije svoji samostatnost. Lidé přijali novou ústavu, kde si vedle vlastního parlamentu a vlády ještě dopřáli i vlastního presidenta. Jenže Krym padl na oltář mírovým dohodám a Rusko ho nechalo v područí Ukrajiny výměnou za to, že Ukrajina Rusku ponechá všechny velké námořní základny na Krymu, včetně práva na kontingent až 25 000 vojáků (ČSA nemá ani 20 000).

Ve chvíli, kdy revoluční parlament v Kyjevě začal omezovat pravomoci řádně zvoleného parlamentu Krymské autonomní republiky a práva ruskojazyčného obyvatelstva, nádoba přetekla a Krym se rozhodl odtrhnout. Pokud přiznáváme Ukrajincům právo na revoluci, přiznejme právo na sebeurčení i obyvatelům Krymu.

I. Schlägel 18.3.2014 7:43

Re: Padni komu padni

Máte pravdu. Nicméně mocenské zájmy putinovského Ruska se pravděpodobně nezastaví pouze u ochrany ukrajinských občanů ruské národnosti před dopadem nového jazykového zákona. To je snad vzhledem k ruské mentalitě a historickým zkušenostem zřejmé.

T. Kočí 18.3.2014 7:53

Re: Padni komu padni

Dokonale to popisuje Rus Viktor Suvorov v knize "Poslední republika". Prodává Naše vojsko".

J. Vyhnalík 18.3.2014 13:45

Re: Padni komu padni

Bohužel současná EU i Obamova administrativa, tlačí Rusko do izolace a tím jenom tyto tendence posilují. Pokud by se pokusili situaci řešit společně, mohli naopak posílit ty názory v Rusku, které by byly ochotny z tohoto začarovaného kruhu vyjít ven. Putin ochotu v tomto směru naznačil už mnohokrát, ale pro politiky na celém světě je jednodušší hrát hru na Ruskou hrozbu. Jejich voliči tomu rozumějí a dnešní populističtí politici nejsou zvyklí vysvětlovat lidem cokoliv složitého.

Krize vznikla na Ukrajině, ale hlavním viníkem její eskalace je populismus a hloupost západních politiků. Putin dělá pouze to, co musí. Tím neříkám, že se všemi Putinovými kroky souhlasím, ale podstatné je vždy si klást otázku: "A jaká je alternativa?"

Může EU řídit Rusko? Nemůže. - Pomohl by Rusku slabý president? Nepomohl. - Může si Rusko dovolit vyklidit námořní a vojenské základny na Krymu a ztratit tak kontrolu nad Černým mořem? Nemůže.

J. Lukavsky 18.3.2014 17:32

Re: Padni komu padni

"Může si Rusko dovolit vyklidit námořní a vojenské základny na Krymu a ztratit tak kontrolu nad Černým mořem?"

No ona to Ukrajinská vláda na Rusku žádala? To vyklizení základen? A připravuje smlouvu s NATO a USA, že jim ty základny pronajme? Už je to v Ukrajinském parlamentu ve druhém čtení? 

J.L.

J. Vyhnalík 18.3.2014 19:25

Re: Padni komu padni

Pokud by na Krymu došlo k propuknutí násilností z Majdanu, byla by situace mnohem horší. Pokud by se Ukrajina stala členem NATO, byla by budoucnost základen velmi ohrožená. Ukrajinci mají u NATO pozorovatelský status a hlasy o vstupu přijetí Ukrajiny do NATO sílí.

Aby bylo jasno, osobně bych se vstupem Ukrajiny do NATO, po splnění základních podmínek souhlasil, ale zároveň si myslím, že není v našem zájmu, jako členů NATO, napětí eskalovat. Naopak si myslím, že by NATO mělo s Ruskem hledat společnou řeč.

V. Novák 18.3.2014 9:31

Ukrajinci se zkrátka projevili jako mnohé jiné

národy "v područí" jiných národů. jakmile se z područí dostali, začali sou svobodu realizovat utlačováním dalších, ještě slabších.

Příkladů je hafo - Maďaři po R-U vyrovnání vůči všem nemaďarům, Poláci vůči Litevcům, Bělorusům a Malorusům, ale i Mazururům na "svém" území, Gruzíni vůči Osetům a Abcházům, Bulhaři vůči Turkům a Makedoncům, Řekové a Turci navzájem, Azerové v Karabachu vůči tamním Arménům a Arméni tamže po osvobození vůči Azerům, ... O středoasijských republikách radši nemluvit.

J. Vyhnalík 18.3.2014 13:53

Re: Ukrajinci se zkrátka projevili jako mnohé jiné

Bohužel to je pro populistické politiky a jejich voliče příliš složité a proto stále opakují staré chyby.

Přitom stačilo, aby se EU a USA férově pokusili dohodnout na společném postupu s Ruskem a vyslali na Ukrajinu svoje pozorovatel. Putin to nabízel od začátku, jenže pro panáky z EU je jednodušší nechat situaci eskalovat a pak se bít v prsa a posílat humanitární pomoc, než situaci řešit u zdroje s tím, že to budou muset svým voličům vysvětlit.

Bohužel světová politika se řídí zásadou, že musí být v souladu s mediálním mainstreamem a mediální mainstream se řídí IQ průměrného konzumenta.

J. Kanioková 18.3.2014 14:57

Přesně,

1*

B. Rybák 20.3.2014 19:58

Re: Padni komu padni

Souhlasím s Vámi.