27.5.2022 | Svátek má Valdemar


RUSKO: Co chce Kasparov

7.3.2022

Bývalý mistr světa v šachu Garri Kasparov vyzval k tomu, aby bylo Rusko „vráceno do doby kamenné“. Uvědomuje si onen pán, že do doby kamenné by byl uvržen celý svět?

Ruský aktivista za lidská práva a bývalý mistr světa v šachu Garri Kasparov označil současnou situaci na Ukrajině za první fázi třetí světové války. Ve čtvrtek vyzval světové mocnosti, aby přijaly tvrdší vojenskou a ekonomickou strategii vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za jeho invazi na Ukrajinu. Zároveň by podle něj mělo být Rusko vrženo zpět do technologické doby kamenné, sdělil v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Poté, co Rusko obsadilo jadernou elektrárnu v Záporoží, se vyjádřila šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová: „Zešíleli.“ Napsala to na Twitteru. Později dodala, že podle informací kolegů z Ukrajiny jsou systémy důležité pro bezpečnost elektrárny funkční a nejsou zaznamenány žádné změny radiační situace. Rusko útokem na jadernou elektrárnu porušilo Ženevské konvence, řekla v Českém rozhlasu.

Již od počátku ruské intervence na Ukrajině upozorňuji na jaderný rozměr konfliktu. V rámci všeobecného odsuzování Ruska a vyhrožování a la Kasparov se svět skutečně přiblížil nikoli jenom k třetí světové válce, ale k válce jaderné. Ta by uvrhla do doby kamenné nejen Rusko, ale celý svět. Zdá se mi, že lidé jako Kasparov a u nás například Petr Kolář (bývalý velvyslanec v Moskvě), který se nedávno vyjádřil tak, že je třeba Rusku „vyřadit jaderné zbraně“ a že jsme na jadernou válku připraveni (což je neuvěřitelná šílenost), zcela ztratili smysl pro vojensko-strategickou situaci. Rusko nelze zastavit výhrůžkami světovou válkou, s Ruskem je zapotřebí konečně zahájit vážná jednání o ukončení války na Ukrajině s přihlédnutím alespoň k některým ruským požadavkům.

Západ, zejména Evropu, by případný konflikt s Ruskem stál miliony lidských životů, protože Rusko má zbraně, které by to dokázaly. Toto není žádný defétismus a la situace z roku 1938. Tehdy ještě neexistovaly jaderné zbraně a Hitlera bylo možné zastavit. Západ dnes potřebuje vůdce, který dokáže s Ruskem uhrát i za této aktuální vojenské situace remízu a návrat k normálnímu životu. Nechci, aby na Západě převládlo přesvědčení, že je Rusko možné vojensky porazit, aniž by vypukla jaderná válka.

Zatím ale vše směřuje k tomu, že se Západ včetně USA tváří, že Ukrajina Rusku odolá. Obávám se, že jsou to bezcenná těšínská jablíčka. Rusko útokem na jadernou elektrárnu jasně ukázalo, že se na Ukrajině nezastaví před ničím. Jediným řešením je okamžité zahájení rozhovorů na nejvyšší úrovni Ruska s USA a vyjednání okamžitého příměří a jednání o všech ruských požadavcích.

Myslím teď na své děti, vnučky, rodinu, přátele a všechny lidi na Zemi s jejich plány a cíli do budoucna a zdá se mi, že už dávno skončila legrace na to, aby se Rusku vyhrožovalo návratem do doby kamenné. Skončili bychom tam všichni.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czHledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...