Úterý 21. ledna 2025, svátek má Běla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RUMUNSKO: Vítězství, ale čeho

Vítězství? Zbláznili jste se? Rumunsko je kamínkem k lavině, která se na svobodu projevu v Evropě žene..

Zatímco většina mainstreamových médií ke kauze zrušení prezidentských voleb v Rumunsku raději mlčí, Týdeník Respekt se vyprofiloval a oslavuje to byť zprostředkovaně v rozhovoru s expertem z amerického think tanku „vítězstvím“.

Mě to mrzí, protože možná tomu nebudete věřit, ale byl jsem před pár lety také čtenářem. Podle mého, pokud chci objektivní pohled do Rumunska, nevezmu si k rozhovoru experta z think tanku Carnegie Endowment for International Peace, kde byl až do roku 2021 šéfem bývalý šéf CIA a který financuje Open Society Foundations. Georgescu mi nemusí být osobně sympatický, nemusím s ním ve všem souhlasit a to ani nesouhlasím, ale zrušení voleb vítězstvím opravdu není, spíše smutným potvrzením toho, že Rumunsko je opravdu vadná demokracie. Přesto se nyní zdá, že tento brutální zásah do demokratických pravidel bude využit v celé Evropě k zákazu Tiktoku a přísnějšího uplatnění DSA i vůči Twitteru/X.

Hlavním tvrzením zprávy tajných služeb představené současným prezidentem, na základě které byly rumunské volby zrušeny, bylo, že 25 tisíc účtů na Tiktoku bylo tajně financovaných státním aktérem a zajistilo vítězství „extrémně pravicového“ kandidáta v prvním kole. Hlavním hybatelem v pozadí má být 36letý podnikatel s kryptoměnami a miliardář Bogdan Peschir, který prý navíc před deseti lety pracoval pro jistého kontroverzního Jihoafričana jako programátor. Peschir prý investoval 380 tisíc euro do propagace Georgesca. Peschir je nazýván králem rumunského Tiktoku a Tiktok je na platformě amerického vysílače Svobodná Evropa nazýván proruskou a proti-NATO platformou. U Peschira nyní probíhají razie policie. Dalším absurdním tvrzením zprávy je, že 700 z těchto 25 tisíc účtů nebylo od roku 2016 aktivních a stalo se tak až 14 dní před volbami. 14 dní před volbami? Všichni influenceři ví, jak dlouho trvá, než se vybuduje jakési publikum a 14 dní to určitě není. Přesto jsou nazývány influencerskými účty a americké tajné služby to na své platformě Svobodné Evropy potvrzují.

Peschir, který má na Tiktoku několik účtů (s max 100 tisíci sledujícími), se již k situaci vyjádřil a uvedl, že zmíněné „platby“ ve výši 381 000 dolarů byly poukázány i na účty podporující Călina Georgescu, ale prý je ve zprávě zcela opomenuto, že podstatná část darované částky šla na sociální případy (nemocné děti), na účty, které nepropagovaly politický obsah, a dokonce na účty podporující jiné kandidáty nebo na účty, které zveřejňovaly negativní příspěvky o Georgescuovi. Uvedl, že narážky na to, že „financoval kampaň“ pana Călina Georgescu, považuje za nepravdivé a dezinformační. Uvedl, že s panem Georgescu nikdy nediskutoval a neměl žádný skrytý zájem ho podporovat. Jeho podpora probíhala prostřednictvím příspěvků, komentářů a re-postů na jeho účtu na sociálních sítích, a to zcela dobrovolně.

Rumunský premiér Ciolacu následně uvedl, že vyšetřování musí dodat solidní dokumentaci, protože na tomto vyšetřování prý závisí důvěra veřejnosti ve státní instituce. V překladu to lze pochopit tak, že žádné důkazy tajné služby pro zákaz předem neměly a vše je založeno pouze na tezích a domněnkách.

V Rumunsku nyní běhají různé příběhy, jedním z nich je soukromé letadlo letící přímo z Floridy (USA) přistálo v Rumunsku předtím, než Ústavní soud zrušil volby. Proslýchá se, že to byla práce Bidenovy administrativa, která zatlačila na soudce, aby zrušili volby.

Ještě jednou si zopakujeme, že prezident je v Rumunsku nejen vrchním velitelem ozbrojených sil, ale kontroluje i zpravodajskou komunitu prostřednictvím Nejvyšší rady národní obrany (CSAT), které předsedá. Rumunský prezident sice nemá přímou pravomoc zablokovat vojenské výdaje, ale jelikož předsedá Nejvyšší radě národní obrany, může nepřímo ovlivnit, jak budou vojenské výdaje směřovány a především má vliv na jmenování klíčových představitelů obrany. Proto je zcela jasné, že Spojené státy to nemohou nechat být a každý poctivý novinář by měl zcela jasně uvést, že se jedná o strategický zájem USA v zemi, kde stojí jedna z nejdůležitějších amerických základen.

Jaké byly vlastně tyto volby a jak vypadá situace sociálních sítí v Rumunsku?

Volby byly zcela standardní. K prvnímu kolu voleb se dostavilo ca 52 procent z 18 miliónů voličů (minulé volby ca 51 procent). Pro Georgesca hlasovalo 2,12 miliónu lidí. Telegram, o kterém v Respektu údajný rumunský analytik jedním dechem s Tiktokem jako „semeništi zla“ mluví, nemusíme ani zmiňovat, byl v této kampani naprosto nedůležitý a ve skupině Georgescua tam je ca 5 tisíc lidí.

Proč tedy Tiktok?

Tiktok má v Rumunsku celkem 9 miliónu uživatelů, uživatelská základna vzrostla o 20 % oproti roku 2023 a v roce 2024 Tiktok poprvé překonal Facebook v čase stráveném uživateli na síti, i když Facebook v Rumunsku má ca 10,9 miliónů uživatelů. Prakticky bychom mohli nastolit tezi, že všechny ostatní provozovatele sítí Tiktok rozčiluje. Jen pro srovnání Instagram tam má asi 5,8 miliónů uživatelů a Twitter ca 1,1 miliónu.

Podle informací je Rumunsko pro platformu TikTok na třetím místě ve střední Evropě z hlediska počtu uživatelů (první Německo, druhé Polsko). Georgesca na rumunském Tiktoku sleduje ca 580 tisíc sledujících (srovnání Fiala 4 tisíce, Orbán 214 tisíc, Babiš 177 tisíc, kancléř Scholz 403 tisíc), na Instagramu Georgesca sleduje skoro 100 tisíc lidí (F 69 tisíc, VO 233 tisíc).

Tohle je něco, z čehož se určitým strukturám v Evropě musí ježit vlasy. Pokud si totiž uvědomíme, že důvodem zrušení voleb je především Tiktok s tím, že uživatelé Tiktoku v Rumunsku (čas strávený na síti ca 65 procent uživatelů od 18-24 let a 34 procent od 25-34 let) jsou ze 77 procent lidé do 34 let a pokud uvedeme, že Instagram je Tiktoku svou věkovou skladbou uživatelů v zemi podobný (Instagram v Rumunsku do 34 let ca 62 procent uživatelů (55+ pouze ca 7 procent), je možné nastolit tezi, že Georgesca v Rumunsku volili především mladí lidé. Já bych dodal: „nespokojení mladí lidé.“

Jen pro informaci: na Facebooku Georgesca sleduje ca 78 tisíc lidí (srovnání Fiala 113 tisíc, Viktor Orbán 1,3 miliónu (věková skladba v Rumunsku do 34 let pouze 40 procent uživatelů) a na Twitteru ca 19 tisíc lidí (F 358 tisíc, VO 457 tisíc).

Georgescovo nejúspěšnější video na Tiktoku z poloviny listopadu má ca 6,5 miliónu shlédnutí a ca 314 tisíc lajků (pro srovnání Babiš má rekord ca 1,5 miliónu shlédnutí a 83 tisíc lajků, Scholz 12,1 miliónu a 387 tisíc lajků).

Největší paradoxem u tohoto úspěšného a hojně sdíleného videa Georgesca je, že se jedná o sestříhané video ze standardní televizní debaty, kde byli i jeho oponenti. V něm neříká žádné konspirace ani xenofóbní věci, nýbrž zcela suše v něm tvrdí, že jako priority Rumunska vidí blahobyt, stabilitu, bezpečnost a ne zahraniční válku. Říká, že ani jeho příznivci, ani rumunský lid se nezajímají o Putina nebo Ukrajinu, ale zajímají se o Rumunsko. Tvrdí, že se příliš času věnuje tématu, do kterého Rumunům nic není, a přitom mají v zemi skutečné problémy jako je chudoba, drogy a nejistota. Jeho prioritou jako budoucího prezidenta je zabývat se především svými lidmi, kteří dnes trpí.

To, že náhlé zrušení voleb není vítězstvím demokracie je podle mého celé současné vládnoucí elitě v Evropě myslím jasné. Ale pokud si myslíme, že se to jen tak uzavře, tak je to podle mého naivní. Vládnoucí elitě je jasné, že je nutné nyní vypracovat příběh, který opodstatní zásah jako správný.

Jakým směrem ten příběh půjde?

Malý náznak nám dává Pavel Popescu, viceprezident ANCOM, rumunského Národního úřadu pro řízení a regulaci v oblasti komunikací, který po prvním kole prezidentských voleb požádal o zákaz Tik Toku v Rumunsku. Klíčová postava celé kauzy - současný rumunský prezident Klaus Johannis, který zprávu tajných služeb zveřejnil a který se především zasadil o zásah soudu - den po zrušení na Twitteru napsal, že vše podrobně diskutoval s předsedkyní Evropské komise a že se shodli na tom, že musí v Rumunsku „posílit bezpečnost sociálních médií“.

Nyní se v pozadí rozjíždí budoucí konstrukce, opodstatňující celý zásah. První poslanci Evropského parlamentu začali lobovat za zákaz celé sítě Tiktok. Ve středu vedoucí delegace rakouské ÖVP Reinhold Lopatka novinářům řekl, že na základě zkušenosti z Rumunska by zákaz TikToku „mohl být nutný v zájmu obrany demokracie“. Vedoucí delegace rakouské SPÖ Andreas Schieder se vyslovil pro důsledné uplatňování „zákonu o digitálních službách“ (DSA) a „zákonu o digitálních trzích“ (Digital Markets Act), a EU by se neměla vyhýbat „právním krokům a v případě potřeby ukládání masivních sankcí platformám.“ Uvedl, že „TikTok představuje nebezpečí a platforma X se také vzdálila demokratické a novinářské svobodě“.

V Evropském parlamentu se nyní ozývají hlasy, že rumunské „prezidentské volby, které Nejvyšší soud zrušil kvůli zahraničnímu vměšování, ukázaly, jak křehké jsou naše volby a naše sociální soudržnost“ a i v ČR se začínají objevovat titulky: „Zrušené rumunské volby jsou zkouškou i pro Evropskou komisi, jak moc je odhodlaná vymáhat své digitální regulace.“

Pavel Šik na Facebooku

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Zdeněk Joukl
21. 1. 2025

Důležité je naučit se nejprve dobře svůj rodný jazyk.

George Švehla
21. 1. 2025

Pokusme se shrnout a sjednotit zajímavé poznatky na toto téma.

Lawrence Kadish
21. 1. 2025

Za každoročním úmrtím 100 000 Američanů stojí Čína

Dalibor Matušinský
21. 1. 2025

V pásmu Gazy vstoupilo v platnost příměří mezi Hamasem a Izraelem.

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Aston Ondřej Neff
18. 1. 2025

SPOLU dělá všechno proto, aby volby prohrálo s každým, včetně STAN.

Alexander Tomský
18. 1. 2025

Elon Musk svými provokativními a mnohdy i lživými tweety rozbouřil Anglii.

Chechtavej tygr
18. 1. 2025

Sedí bruneta a blondýna v kavárně.

Josef Kopecký
21. 1. 2025

Lídři opozičních hnutí ANO Andrej Babiš i SPD Tomio Okamura ve Sněmovně oznámili, že budou blokovat...

kh Kateřina Havlická, ČTK
21. 1. 2025

Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...

slo Miroslava Sloupová
21. 1. 2025

Inaugurace Donalda Trumpa přitáhla pozornost nejen na samotného politika, ale také na jeho syna...

Lidovky.cz, ČTK
21. 1. 2025

Hokejisté pražské Sparty se pokouší v úterní odvetě semifinále Ligy mistrů v Karlstadu na ledě...

Lidovky.cz, ČTK
21. 1. 2025

Českou podporu Černé Hoře na její cestě do Evropské unie zdůraznil prezident Petr Pavel, který v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz