23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Západ potřebuje pohlavek, aby se probudil ze snu

K rozhovoru se vždy nachází řada témat, některá aktuální, jiná nadčasová. Už pár dní mě láká zastavit se u událostí, které právě probíhají na Ukrajině, resp. na Krymu a jejich konsekvencích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vlk 13.4.2014 12:34

Něco pro zasmání :

http://www.youtube.com/watch?v=1TnvbFt4BoI

J. Urban 13.4.2014 19:31

Re: Něco pro zasmání :

Už jste s těmi Janukovyčovými poskoky fakt trapnej. Nemáte nic lepšího, co byste sem mohl dát, chudáku?

J. Vlk 14.4.2014 8:06

Re: Něco pro zasmání :

Já vím, pravda bolí. Ať vám někdo bolístku hlouposti pofouká !

B. Rybák 13.4.2014 12:14

Poněkud jednostranný pohled

Je trochu podivné, že ve výčtu oněch imperátorů chybí negramotný barbarský tvůrce francké říše, Karel (některými pak zvaný Veliký), který byl první, kdo křtil národy jejich krví (Sasy 30 let), čímž totálně degradoval křesťanství na pouhý nástroj své moci. V tom pak pokračovala "svatá" říše národa německého (jejichž nynějším pokračovatelem "zelená" je EU), a vývoj evropského západu byl na dobu cca 700 let(až do národy i občany osvobozující protestantské reformace) zastaven!

Podivné je i to, že nereagoval na dotaz, že před Hitlerovým záborem Poruří tu byl jeho zcela nelegální zábor Francií a už vůbec nereagoval na očividnou paralelu mezi hlupáckým "západním" ponížením a ožebračením rodící se demokracie německé a obdobným ponižováním a ožebračováním rodící se demokracie Ruské (po neúspěšném Putinovi by mohl přijít skutečný imperátor!).

Z. Trunecek 11.4.2014 22:39

Re: A ještě něco ::

Vše jede ve starých kolejích - Saddámovy chemické zbraně i Miloševičem utlačované Kosovo.

Š. Hašek 11.4.2014 18:39

Západu/EU/Obamovi

momentálně asi nic teď nepomůže.

Zkuste jen tak něčím nabourat "Směrnice o plánovaném rozvoji do roku 2050"!

J. Ráž 11.4.2014 17:10

Zas e další komentátor nevnímajicí realitu

Zásadní otázkou je, proč by mel Putin někam dál posílat vojáky, když Kryxmam dosáhl svého....vojensky ovládá Černomořskou oblast a v podstatě i Podněstří. Ukrajina je země v bankrotu. Její hospodářská stabilizace ještě víc oslabí EU, což zejména Němci si dobře uvědomují a proto neharaší zbraněmi jako Američané. Po debaklu v Iráku a Afghánistánu, ale už USA nejsou mocností, před kterou by si Rusové, Číňané, ale i jejich historická doména Jižní Amerika, padli na zadek,když udělají bububu.

USA jsou sice technologicky nejvyspělejší zemí světa, včetně armády, ale to je tak vše. Rusko a Čína maji biliony dolarů ve svých rezervách. Když je hodí na trhy, světový obchod, kde se většinově účtuje v dolarech, se zhroutí a USA, kdyz se neuzavře, jako v krizových třicátých letech do izolace, půjde do kytek. A Putin desítky miliard dolarů pustí na trhy bez váhání, když ho USA dotlačí do kouta. To Amíci vědí a tak dělají vše, aby Rusko oslabili a Rusové museli své rezervy rozvolňovat pomalu.. Pokus s Ukrajinou se CIA poněkud nezdařil, tak "Majdanský scénář" budou Amíci zkoušet jinde. Asi v Zakavkazských státech (to je můj typ). To je realita politiky, ne nějaké ideologické žvásty.

P. Urban 11.4.2014 16:54

S demokracií byl problém už ve starém Řecku

Jeden teoretik a praktik tehdy poznamenal, že demokratickou politiku nemůže dělat někdo, kdo nezná cenu chleba.

V roce 1992 byla viditelná většina Rusů nadšenými demokraty. Demokracie jim dala svobodu slova, bídu, ztrátu sociálních jistot (byť dle našeho standardu nevalných) a, co bylo nejhorší, spravednost, která v praxi nebyla o nic lepší, než sovětská.

Putin Rusům omezuje svobodu slova asi tak na carskou úroveň, ale zase dává Rusům aspoň skromný blahobyt. A my se divíme jejich asijské mentalitě. (To lidé bez postkomunistické mentality se s krizí a hospodářskou bídou vyrovnávají demokraticky. Například Němci v roce 1933 ...)

Zkusme si představit, jak by se vyvíjela Ukrajina pod evropskou kuratelou. S těžkým průmyslem, se kterým díru do EU neuděláte. Se zemědělstvím, které by naopak mohlo staré země převálcovat, ale tím spíš bude jeho přijetí na hodně dlouhou trať ....

Nevím, kdo to na Ukrajině nakonec vyhraje. Ale něco mi říká, že to nebudou lidé, jejichž názory na demokracii jsou 2500 let pozadu.

J. Kanioková 11.4.2014 15:51

Kompletní překlad dopisu

ruského prezidenta 18 státníkům ze dne 10. dubna

http://jdem.cz/bapbu2

J. Kanioková 11.4.2014 16:23

NEVÍM, nakolik je pravda toto - a dost mě to zajímá..

Rusko požaduje, aby zastaralé obrázky NATO

Rusko odkazuje na zveřejněné satelitní snímky NATO ruských vojsk na ukrajinské hranici jako zastaralé. "O obrázcích jednotek Jižního vojenského okruhu je třeba vědět, že jsou z cvičení v létě roku 2013." - http://jdem.cz/bapbr6

Kdy bude možno spolehnout na to, že zveřejněná informace je SKUTEČNĚ OBJEKTIVNĚ pravdivá?

V. Mlich 11.4.2014 15:13

Poraďte Putinovi

Co by asi tak Putin měl dělat, aby byl "prozápadní", třeba když za ním přijeli z Krymu, kde byla poslední zahraniční základna Rusů (teď již domácí), že chtějí k Moskvě? Měl jim říct "panové, jdete se optat v Kyjevě"? A když mu neplatí za plyn, tak je má, kluky ušaté, dotovat? A když se chystají pogromy na rusky mluvící Ukrajince, tak nemá na hranici srocovat vojsko? Sám Frýbort říká, že mnohdy stačí i zřetelné bu-bu-bu, nemusí se hned střílet.

Mimochodem, cenové politice plynu nerozumím. Kdysi Ukrajina platila 200 a třeba Slováci 300, teď Slováci nadále platí 300, ale Ukrajina 400. Proč Slováci nekupovali od Ukrajiny za 205 a proč teď Ukrajinci nekupujou za 305 od Slováků? V tom prvním případě by si asi Ukrajina přirazila další 100 za transport, ale teď by ten plyn nemusel vůbec opustit Ukrajinu. Leda by se Slováci báli, že jim to vrhači dlažebních kostek nezaplatí.

P. Vaňura 11.4.2014 21:28

Měl byste vědět, ža Kazachstán nám na účet bývalých

dluhů nabízel plyn za třetinu ceny, kterou platíme Rusku, ale Rusko odmítlo ten plyn k nám dopravit. Jedna z dohod Ruska s Ukrajinou byla, že když koupí tolik a tolik ruského plynu za tolik a tolik, dopraví mu Rusko tolik a tolik kazašského plynu za onu třetinu. A Ukrajina, když už je to dnes zase jinak, musí Rusku platit za to, že NEODEBRALA tolik plynu, kolik si nasmlouvala.

Takže Rusko by asi reagovalo na Vámi uváděné obchody a hlavně, nezapomeňte, že vedle ceny je nasmlouváno i MNOŽSTVÍ.

V USA mají, díky břidličnému plynu, 3x levnější plyn, než v EU. Těžbě břidličného plynu v Evropě brání ovšem zelení, Putinova pátá kolona!

P. Kmoníček 11.4.2014 15:08

Tak

a začněte nadávat,bolševici!

M. Urban 11.4.2014 14:53

Vše už tu jednou bylo!

To nebyl pohlavek, ale kudla do zad. Rusové si vše připravili už dlouho před olympiádou a když oslnili svět (jako Hitler) tak připravené akce spustili. Do lidí i policistů střílel rusy řízený Berkut.  Ruská mašinerie nevynechala žádnou možnost včetně deziformací a vytváření nepřátel v EU a USA.

K. Frejlach 11.4.2014 14:26

Jaké byly pohnutky USA pro vyvolání puče v Kyjevě?

Na vyvolání puče v Kyjevě a jeho rozdmýchávání, prováděnému hlavně Spojenými státy (EU se zúčastňovala zdrženlivěji), jsou různé názory. Důležitá byla americká finanční podpora pučistům, (oněch pět miliard dolarů), z níž byli štědře placeni ultranacionalisté, neofašisté a fotbaloví chuligáni, kteří v Kyjevě tvořili onu pátou kolonu, potřebnou pro provedení puče dle G.Sharpa. Američané se zmocnili celé Ukrajiny s výjimkou nesporně vždy zcela ruského Krymu. Kromě toho jsou v tom jakési "černé" peníze, o kterých příliš věděl a hovořil neofašista Muzyčko, proto jej nechal ministr vnitra Ukrajiny zastřelit. Z těch názorů na důvody amerického puče na Ukrajině, které lze z různých zdrojů zachytit,  bych začal rozšířením Američany ovládaného teritoria směrem na Východ. Čili územní a hospodářský zisk. Dalším častým názorem je: faktickým obsazením Ukrajiny znemožnění, případně ztížení funkce Euroasijské Unie, v níž bude mít Rusko rozhodující slovo. Jinak řečeno, hospodářský a konkurenční boj. Častý je i názor, že se po dobytí Ukrajiny Sp. státy bude chystat podobný generální útok na dobytí Ruska, je to příprava. V tomto případě si myslím, že dříve bude podniknut druhý pokus o dobytí Běloruska. Ten minulý se nezdařil, zřejmě tam budou k tomu využity volby a jako pátá kolona místní Poláci. Dlouholetý a znalý český poslanec europarlamentu tvrdí, že americký puč v Kyjevě má zlikvidovat slibně se rozvíjející hospodářské vztahy EU a Ruska a vytvořit ovzduší nedůvěry. Hospodářské spojenectví dvou silných celků, EU a Ruska, se Američánům vůbec nezamlouvalo a nedokázali by mu úspěšně konkurovat. Poslední názor přichází z Francie. To, že Rusko (pro Američany Putin) zabránilo svou diplomacií útoku na Sýrii a získalo tak ve světě vysoký kredit, způsobilo u amerických politiků bolení hlav a následné mindráky. Vymysleli proto náhradní řešení, získání teritoria Ukrajiny. Těch názorů bude asi ještě daleko více ale i o těch zde uvedených určitě platí, že od každého pravdy trochu.

V. Vaclavik 11.4.2014 10:47

Tentokrat dobry

Jen podotknuti k te suverenite:

"nikdo nebedoval nad porušením suverenity, když francouzské jednotky prispechaly potlacit vládu islamistického teroru v pouštních oblastech Mali."

Staty, ktere objektivne porusuji prava svych obcanu na zivot, automaticky ztraci pravo na nejakou nedoknutelnost, na suverenitu, ze strany statu, kde prava obcanu jsou aspon vice, ci mene dodrzovana. Tyto staty maji plne pravo zasahnout tam, kde nejaky rezim ta prava svych obcanu porusuje. Jde o stejny princip jako kdyz policie ma pravo zatknout obcana, pokud se tento dopusti nejakeho zlocinu na spoluobcanech. Jeho suverenita je v tom okamziku zlocinu ta tam, sva prava ztraci (mira zalezi na druhu zlocinu) a v posledku mu muze byt i odebrano pravo zit (je usmrcen). Mezi staty to funguje, nebo ma fungovat obdobne - zlocinecky stat ztraci pravo na nejakou nedoktnutelnost a muze byt napadnuty nezlocineckymi staty. Jde o princip a jen hrube nastineni, a taky to zavisi na porozumeni pojmu objektivni zlocinnosti (zlocin neni vse, co zakony zakazuji, ale to by bylo na delsi prednasku).

K. Frauknecht 11.4.2014 9:22

Hezky se to čte,

chytrý pán. Přes řadu objektivních pohledů je, bohužel, cítit "trans-atlantský" mainstream.

Izolace Ruska nebo jen "zahnání Rusa do kouta" (např. umístění jednotek NATO v Ukrajině) nepovede k bezpečnější Evropě. Bude jen další eskalace napětí.

Proč v padesátých letech vzniklo EHS? Někdo chytrý (tuším, že Friedmann) řekl: Tam kde nepřekračuje hranice zboží, překračují je armády (nebo tak nějak :-)).

J. Kanioková 11.4.2014 16:25

:))))))))

.

M. Zikmund 11.4.2014 8:00

Ano, je potřeba, aby západ dostal pohlavek.

Měl by si uvědomit, že se zde rodí nové silné Rusko (a kousek dál nová a silná Čína), které chtějí expandovat, dostávat ostatní pod svůj vliv, mít pravomoc rozhodovat co je a co není správné a to jen z pohledu svých vlastních potřeb. Prostě a jednoduše se chtějí chovat jako západní svět. Ale to je přece  naprosto nepřípustné! Tuto pravomoc a toto poslání může mít jen Evropa a USA, protože jsou k tomu vyvolené! Narušování této vyjímečnosti se musí zamezit! Je potřeba, aby západ dostal facku a probudil se ze svého snu, že to půde samo a automaticky a Rusko a Čína potřebují pořádnou ránu, aby respektovaly status quo. Naše hegemonie platí a kdo ji chce narušit je světový gangster a podkopává mír. Sníme hezký sen (a Rusko a Čína za pár let sní nás).

V. Vlach 11.4.2014 8:12

Re: Ano, je potřeba, aby západ dostal pohlavek.

Nejsem si jistý jestli patří surrealismus na tyto stránky. Otázkou zůstává, zda je to jen důsledek série výchovných pohlavků z teritoria bohnických zahrad a parků nebo automatický text nadrealisty trpící v absintovém dojezdu třídenním hladem....

M. Zikmund 11.4.2014 11:19

Re: Ano, je potřeba, aby západ dostal pohlavek.

No to je přece extrakt z dnešních médií a nálad. Jen to není tak zaobalené do hezkých a vzletných slov, jak se o to manipulátoři snaží.Princip je stejný. A jestli tomu chcete říkat surrealismus nebo Bohnice je vcelku jedno.

Š. Hašek 11.4.2014 19:08

Re: Ano, je potřeba, aby západ dostal pohlavek.

Pane Zikmunde, chtějte po Roučkovi, celé EU, aby si uvědomila, která bije .....

Chcete/chceme moc.

Tak možná gender nebo euroval .....

J. Veselý 11.4.2014 7:32

Dobré pánové...

Díky.

J. Novak 11.4.2014 7:31

Milý mladý muži

Kdyby "majdanovci" dodrželi dohody, které byly s Janukovyčem vyjednány ve spolupráci s politiky EU etc., tak by se Rusko necítilo bezprostředně ohroženo možností ztráty svého vlivu na pro ně víceméně životně a strategicky důležité území Krymu a byl pokoj. Jenže opak přiměl Rusko jednat a využít strategicky důležitý moment překvapení. To jsou totiž zkušenosti a ty přináší život. A ty vám, mladíku, samozřejmě chybí. K Rusku mám neutrální postoj, jsem rád, že odešli z Československa, ale za sebe řeknu, že být na místě pana Putina, jednám úplně stejně po vyhodnocení vývoje situace.

J. Kulheim 11.4.2014 8:24

Re: Milý mladý muži

Každý, kdo ví, že Ukrajina sousedí s Ruskem a že ve východní části Ukrajiny je mnoho lidí, kteří jsou s Ruskem, nějakým způsobem spojeni, musel vědět, že nastanou problémy. Rusko je stále velmocí a bude si chránit svoje zájmy. To se může nelíbit, ale to je tak asi všechno, co se s tím dá dělat. Každá velmoc si svoje zájmy chrání i když způsoby jak to dělají je rozdílná. Američani nasadí vojsko, Německo a Francie si v EU prosadí všechno, co uznají pro sebe za užitečné.

Parlamentní demokracie je složitá forma vládnutí. Může fungovat pouze tam, kde jsou demokraté. Na Ukrajině ani v Rusku nic podobného nikdy nebylo. Jak funguje zastupitelská demokracie víme. Vítězí strany, které slíbí voličům víc než jiní. Slibují a nedá se to splnit, ale lidé jim věří a volí je. Jak to asi vypadá tam, kde o demokracii ví jenom z doslechu, si nedovedu představit.

Dohodli se a určili termín předčasných voleb.Všichni dohodu podepsali a za několik hodin bylo všechno jinak. Poslanci z východní části většinou opustili parlament. Zbytek parlamentu zvolil nového presidenta a ten se tváří, že je legálně zvolený. Možná získal dost hlasů, ale bez poslanců z východní části Ukrajiny. Ti se jenom tak nepodělají. Budou se bránit.

EU slibuje pomoc i když je sama v problémech. O tom, že by nějakou pomoc poskytli, nevěřím. Možná jim slíbí peníze na cyklostezky. Až je budou mít zaplatit, tak zjisti nějaká vážná pochybení a nedají jim nic. Neznají zeměpis a nedovedou vyhodnotit realitu. Nejsou schopni nic řešit. Rozrýpou to stejně jako v Jugoslávii.

Pokud by došlo k nějakému střílení, tak doufám, že všichni, co burcovali na barikádách, půjdou bojovat. Přes držku by zasloužili, ale nikdo jim nedá. Jedině pan Rouček a jemu podobní. Putin se už strachy třese.

P. Maleček 11.4.2014 7:05

západ - myslíte ten spolek obamovsko bruselských pošuků?

No kdyby byl západ západem tak žádný pohlavek nepotřebuje protože už dávno dal rusům i islamistům pěstí a nikdy nepřipustil zavalení svých zemí asijským šuntem. A byl by klid.

Ale levicoví pušuci, dnes oslabují Ameriku i Evropu přes blbnutí s lidskými právy, oteplováním i teplouši a multikultiideologií tak, že výsledkem jejich snažení bude západ utopený v krvi divokým východem vyznávající tvrdý přírodní výběr, v kterém je vše slabé sežráno silnějším.

Jestliže se západ neprobere a nenakope všechny ty své levicové pošuky do zadku tak se Putin vůbec nemusí namáhat. Po vyděšení změkčilého západu Ukrajinou se mu ten, s levicovými pošuky v čele, sám sesype k jeho nohou.

V. Vlach 11.4.2014 8:14

Re: západ - myslíte ten spolek obamovsko bruselských pošuků?

Ale ale, západ by nepřipustil zavalení svých zemí asijským šuntem? Kdo je západ? Sluníčko řídí kokrhání, kde je asi ten západ, což?

P. Hlosta 11.4.2014 7:05

Pravda přímo účelová

Mnohé je pravda. Zvláště ten stav Ukrajinských občanů co do morálky. Nezmiňuje se ale příliš sociální úroveň, která tlačí Ukrajinské občany zpět k Rusku. Jen stěží lze v postkomunistických státech(u nás též) eliminovat závislost na státním dirigismu, tedy řízený život shora. Už vzápětí po odchodu z internacionálního "bratrství" socialistických států Ruskem dříve držených se občané domáhají u státu své podpory a ochrany před životem. pročež "demokraté" stvoří sociálně záchranné sítě, které mají za úkol odvykat od starostí v živobytí a učit možnosti krádeže ze společných peněz. Ideologická klišé dostanou jen opačná znaménka a je vymalováno - opět se ví kdo je třídní nepřítel i kde v zahraničí.

Dělání z lidí blbce je politicky patrně nutné. Jinak se nedosáhne demokratické volby těch, kteří nemají v úmyslu nic jiného, než vlastní osobní prospěch i za cenu krádeží! Pamatujme, že demagogie je devadesát procent pravdy a deset účelová lež. I v tomto článku není všechno stoprocentní pravda.

Z. Jaromír 11.4.2014 7:24

Re: Pravda přímo účelová

Jděte do háje už s tou morálkou, Ukrajinci jsou stejně lidí jako kdokoliv jiný.  I ve Švýcarsku by se měnily zásady, kdyby bylo hovno na talíři a zloděj v domě.

P. Hlosta 11.4.2014 8:16

Re: Pravda přímo účelová

U nás je rozšířený demagogický názor, že morálka je cosi, co může jít do háje. Bez ní ovšem nejsou vymezené hranice, kam má občan osobním přesvědčením sobě zakázané vstoupit. Potom není nic "pravicovitější" než krádež tam, kde to není hlídané a kde není vidět. O egoismu ani nemluvě. Kolektivistická pravidla dávají stále pak možnost anonymity v rozhodování a tenhle spletenec ideologických zásad vnucuje představu, že schopní jsou ti všeho schopní. Všude jsou jistě lidé v podstatě stejní, ovšem mají zažitá pravidla chování v minulosti, s kterými hledí do budoucna a řídí se jimi. Potom se podle toho dožadují pravidel, která jim přijdou jako normální potřeba pro fungování státu.

Demokracie není zárukou blahobytu. Zárukou je správné hospodaření prospěšné společnosti. I to Švýcarsko není bez vady na kráse v morálce, jen ta morálka je na vyšším levelu než u nás.