20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Zájmy velmocí se nemění

Obecně pochopitelně platí, že jakmile se začnou hromadit ozbrojené složky na obou stranách hranice států, které nemají zrovna přátelské vztahy, rychle roste riziko vypuknutí konfliktu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 8.12.2021 17:51

No, a jestli eurohujerný Fiala úslužně v bruseli kejvne na cokoliv, jak se na eurohujera sluší, a doma se s tím ještě bude chlubit, tak nám dlouho nevydrží.

Jsem opravdu zvědav, jak se porovná s grýndýlem. Jeho realizaci u nás nesmí dopustit, nechce-li být za zemského škůdce, ale odmítnout bruseli jeho vlajkovou loď snažení spasit planetu si jako eurohujer stěží lajsne.

J. Jurax 8.12.2021 10:37

I vyměnil, kdykoliv by se mu to hodilo. Nedělejte si iluze.

Velmocí i podvelmoci si prosazují své zájmy. Když jim do nich pasujeme, hladí nás po hlavičce a chválí. Když ne, vykašlou se na nás.

Nejlepší pomocnou ruku nenaleznete na žádné světové straně, ale na konci vlastního ramene.

A ještě - zájem být součástí současného tzv. Západu - progresivního, LGBTQ+, zamuslimeného, rudozeleného, socialistického, BLM a vůbec woke - celkem pochopitelně klesá.

M. Vojta 8.12.2021 16:55

Podle mě je to přesně naopak, pokud bychom se chtěli stát skutečnou součástí Západu, tak nás vymění hned.

J. Nevrkla 8.12.2021 8:45

Německo na dodávkách ruského plynu být závislé může. Nevím, jaká by byla závislost naše, pokud by tu Rusové postavili jadernou elektrárnu. Postavili tu šest bloků, nikdy nás ani náznakem nevydirali. Začíná studena válka a začínají ji Američané. Tentokrát ji nevyhraji.

Š. Hašek 8.12.2021 9:00

Souhlas.

Vydírání/poslouchání bylo za SSSR. Putin je jiná liga. Pragmatik. Vysoce inteligentní. Těm dárečkům stále nedocvakává, že je z titulu funkce dvacet let odposlouchával. A zná o nich všechno.

USA nezbývá nic jiného, než neustále do něčeho vrtat. Po celém světě!!!

V. Kučer 8.12.2021 9:35

Pokud by zelení nezablokovali dostavbu Temelína mohly zde být další dva bloky a závislost na ruském plynu by byla o to menší.

P. Dvořák 8.12.2021 9:42

Ovšem ten pocit, když z Ministerstva životního prostředí visela tibetská vlajka, žádné bloky nemůžou nahradit.

;-D GRRRR! ;-€

V. Petr 8.12.2021 9:53

;-D;-D;-D

J. Jurax 8.12.2021 17:01

Jo, zeleného Bursíka by měli pověsit za koule do průvanu; jeho čin ještě není promlčen.

A Topolánka hned vedle, že si tu zelenou veš nechal nasadit do kožichu a neměl koule s ní zatočit, když začala škodit, jak je zeleným vlastní.

D. Polanský 8.12.2021 6:45

Západ je existenčně závislý na surovinových zdrojích Ruska. A tomu odpovídá a bude dlouhodobě odpovídat i jeho politika. Je otázkou, jak na Rusko vyzrát bez otevřené války. Rusobijské řeči a vyhrožování asi nejsou tou nejlepší cestou. Na to doplatili v minulosti již mnozí.

Š. Hašek 8.12.2021 9:02

Takže Vy na svého dodavatele chcete vyzrát? No to se podívejme!

Mě by napadlo něco jiného. Třeba se stát VIP zákazníkem.

V. Kučer 8.12.2021 9:55

My jsme vyhlásili sankce na Rosatom, Německo sankce na Gazprom nevyhlásí.

J. Kindl 8.12.2021 11:13

Rusko je existenčně závislé na vývozu surovinových zdrojích, protože nic nevyrábí ani ten pitomej nočník. Bez vývozu surovinových zdrojů se ekonomicky zhroutí. Rusko je chudá země, která si hraje na velmoc a to už dávno není. Vzdělaní lidé z Ruska utíkají, třeba i k nám.

V. Petr 8.12.2021 12:47

Rusko toho vyrábí docela dost! Obejde se bez západu snáze, než západ bez jejich plynu!

M. Vojta 8.12.2021 17:00

Jen propagandista nebo hlupák, případně obojí, vydává své dojmy za pojmy. Vcelku jste zastydl, pane Kindle, ale nic vám nebrání si k tématu něco zjistit. Ovšem musíte hledat i jiné zdroje, než je forum24.

Š. Hašek 8.12.2021 17:42

Hlupče, domovnicky zapálený.

P. Hatina 8.12.2021 3:41

Jen bych tedy upozornil, že takzvaná hybridní válka není žádnou novinkou, ta se vedla (mimo jiné) už po celých 40 let studené války.A už tehdy byly takzvané sankce mnohem tvrdší než dnes, ale stejně nic nevyřešily, ten ekonomický í technologický propad vůči Západu prostě totalitní státy přijaly jako přijatelnou cenu.

Nicméně i v tom ekonomickém rozdílu se projevil rozdíl v civilní obraně proti očekávanému jadernému konfliktu. "Někdo si za své příjmy dokázal postavit na své zahradě svůj atomový kryt pro sebe a svou rodinu, a "někdo"si mohl leda tak, přetáhnout přes pláštěnku a holínky igelitové pytlíky,,,;-D

J. Novák 8.12.2021 0:25

cíl je jasný: dobýt suroviny Východu, bez strávníků, pouze s nejnutnějšími otroky == jistá jaderná válka!!!

J. Lukavsky 8.12.2021 7:48

"dobýt suroviny Východu" není lacinější si ty suroviny prostě koupit? Nemusím investovat do infrastruktury, dobývání, kvalifikované síly.... prostě koupím. A Rusko prodat suroviny musí protože nic jiného neumí a nemá. Zbraně sice předvádí velice okatě, ale když se srovnají počty.... nic moc. J.L. end

R. Szewczyk 8.12.2021 8:08

naprosto zaostalé Rusko porazilo : tatary, mongoly, švédy, turky, francouzko-německo-polskou koalici vedenou Napoleonem, rakousko -německou koalici za ww1, celou evropu pod vedením Hitlera, no a studená válka skončila pro rusy výhodněji než pro západ, např: francie ztratila alžír, Británie Indii, no a USA petrodolary,

to s těžbou surovin je další blaf, např něco těžit na sibiři vyžaduje kosmické technologie a kosmické materialy,

podcenovaní nepřítele vede vždy ten nepřítel

V. Petr 8.12.2021 9:57

Pozor, WW1 Rusko, "díky" německému agentu Leninovi, prohrálo! A ztratilo i některá území, kterých se zmocnilo až za WW2!

R. Szewczyk 8.12.2021 11:37

no dobře, dle mého soudu ww1 jednoznačně prohrálo rakousko-uhersko a turecko, zbytek je remíza , spíše pat,

J. Lukavsky 8.12.2021 12:45

Rusko pravda dosud vždy vyhrálo, přesněji přežilo. Ale kupř. 2. sv. s masivní pomocí USA na začátku, kdy to bylo kritické (asi 2 000 letadel.... asi 2 miliony párů bot....). A po všech těch vítězstvích byla životní úroveň sovětského občana žalostná, ve srovnání s např. USA ale i poraženého Německa. Takže pokud srovnáme toto, tak Rusko nic moc nevyhrálo. Přežilo a přežívá. J.L. end

V. Novák 8.12.2021 14:05

Na začátku, když to bylo kritické, SSSR skoro nic nedostal. Němce od Moskvy zahnal bez zahraničních dodávek, které se "rozjely" až poté.

Později byly dodávky důležité, zejména surovin, oceli a hlavně potravin - sovětští vojáci říkali americkým konzervám "druhá fronta". Zbraní, letadel a tanků si Sověti vyrobili řádově víc než dostali (a zlatem zaplatili) od USA. Británie sama potřebovala dovézt všechno - od zbraní přes PHM po potraviny a uhlí.

J. Kočvar 8.12.2021 17:18

Stovky britských tanků bojovaly v SSSR už v době bojů u Moskvy, a to byla významná pomoc.

M. Vojta 8.12.2021 17:08

USA vojenská pomoc představovala v objemu prostředků Rudé armády pouhá 4%. A vše samozřejmě musel SSSR zaplatit. Možná proto to ta žalostná úroveň ve srovnání s Německem, které sanovala USA a blokovala platby válečných náhrad Německa směrem do východní Evropy. Fakt už my ti všichni lháři a překrucovači pravdy lezou na nervy. Že, Lukavský.

J. Lukavsky 8.12.2021 17:25

"vše samozřejmě musel SSSR zaplatit" No důležité je 1. kdy ty 4% dostali. A kolik se dá nahledat i v internetu. A to bylo na začátku války kdy se ještě nerozeběhly závody za Uralem. 2. Co se těch plateb týče nevím, nedělám v tom, ale kdesi jsem četl, že Stalin Rooseveltovi pravil, že "SSSR vám zaplatil krví svých vojáků". Jinak to lhaní jsme docela často viděli na vaší straně, kupř. Ribbentrop-Molotov pakt, Katyň, Černobyl, Kursk, Internacionální pomoc 1968 .... J.L. end

J. Kočvar 8.12.2021 17:35

Tam nešlo jen o zbraně, výstroj a nákladní automobily, ale i o stroje, potraviny, hliník nebo lokomotivy a železniční vagóny (nejméně 80% pocházelo ze Západu).

Š. Hašek 8.12.2021 17:43

R^R^

J. Kočvar 8.12.2021 17:49

To, že Rusko za Velké severní války zvládlo za 21 let porazit desetkrát méně početné Švédy, je obdivuhodné, jen škoda, že mu v tom pomáhali i Dánové, Norové, Poláci, Sasové a Braniboři.

Ty nejdůležitější německé státy, Rakousko a Prusko, se k Napoleonovu tažení proti Rusku připojily jen nerady, při první příležitosti z války vystoupily a přidaly se na stranu britsko-ruské koalice. Kdyby Rakušani a Rusové doopravdy chtěli pod Napoleonovým vedením bojovat proti Rusku, tak carovi nepomohly ani všechny britské peníze.

Za druhé světové války nebyla Evropa pod Hitlerem sjednocená. Část evropských států stála na Hitlerově straně, část byla okupována (Česko, Francie, Polsko, Nizozemsko, Belgie, Lucembursko, Jugoslávie, Řecko...) a vázala desítky divizí Osy, část Evropy proti Hitlerovi aktivně bojovala v Africe, na moři i ve vzduchu ve Středomoří i v Atlantiku.

Dekolonizaci se nedalo zabránit už ve chvíli, kdy studená válka teprve začínala. Na konci studené války byly západní státy bohaté jako nikdy jindy, zatímco SSSR se hospodářsky zhroutil a ztratil území, která pro něj byla klíčová.