29.1.2022 | Svátek má Zdislava


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Výbuch v Bejrútu

Libanon je dlouhodobě sužován ekonomickou krizí. Devalvace libanonské měny je neuvěřitelná. Země byla samozřejmě také zachvácena koronavirovou krizí, na což její zdravotnictví v žádném případě nebylo připravené.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Nevrkla 8.8.2020 11:08

Libanon stojí za podrobnou analýzu. Bohatá země, která se s příchodem muslimů stala skoro beznadejnou. Budiž to pro Evropu jasným varováním. Jsem opravdu zvědav, jak se to tam bude řešit a vyvíjet.

F. Kusák 8.8.2020 12:52

Nevím, ale myslím si, že to není a priori věcí muslimů a muslimské víry, ale mnoha protichůdných zájmů nejen uvnitř země, ale i v zahraničí. Je to sice malá země, ale strategického významu, a tak není divu, že své zájmy tam mají všichni kolem. A do Damašku dostřel.

J. Nevrkla 8.8.2020 13:06

Okolí měli vždy komplikované, když vládli křesťané, byli velmi úspěšní a bohatí. Příchod muslimů a jejich rozhodující vliv na vládnutí je podle mě tím zásadním faktorem, který vše změnil. Rád bych si přečetl odbornou analýzu, byla by poučna a pro Evropu relevantní.

K. Křivan 8.8.2020 13:26

Analysa je krátká: Nedopusť, aby muslim vkročil do tvé země. A zabij každého, kdo muslima vítá.

F. Kusák 8.8.2020 10:16

Víceméně lze s většinou příspěvků souhlasit. Sám jsem Libanon a Sýrii navštívil, běžní lidé jsou milí a přátelští, lhostejno jaké náboženství zastávají. Jenže jako celek ta společnost nefunguje. A k neštěstí samotnému. Jakou mělo příčinu nevím a nechci spekulovat, jen bych s tím šlendriánem byl opatrnější, vzpomenu-li si na situaci před pěti lety ve Vrběticích. Když jsem slyšel, co všechno a v jakém množství se v naprosto nezabezpečeném objektu skladovalo, pak mě jímá hrůza a musíme mluvit o obrovském štěstí, že to nedopadlo hůře. A to byl jeden sklad, o kterém se psalo. Kolik bylo těch, o kterých jsme neměli ani tušení. Tak raději přemýšlet o české "Schlamperei".

S. Kramlik 8.8.2020 10:08

Nejsem chemik. Ale jak se aktivuje ledek?

P. Lenc 8.8.2020 9:36

Funkční stát to byl do té doby, dokud tam vládli křesťané. To ale už není možné po příchodu palestinských hord a jiných islámských bojůvek.Kam šlápne islám tak tam začíná hluboký středověk.

J. Pokoutný 8.8.2020 7:38

Shrnuto: Funkční stát + muslimové = průser. Ale můžou za to židi, to nezapomínejte!

H. Lukešová 8.8.2020 0:59

Jaká jsou fakta o izraelsko-libanonské konfrontaci? Opět snaha shodit veškerou vinu na Izraelce. 1) V 80. letech působilo v různých táborech OOP až 18,000 mužů. Den co den palestinští teroristé podnikali nájezdy na severoizraelská města. Jen za roku 1981 teroristé z OOP provedli 270 teroristických akcí v Izraeli, na v Judeji a Samaří a v Pásmu Gazy. Situace v Galileji se pro Izraelce stala nesnesitelnou a mnozí z nich tehdy uprchli, Od roku 1978 se z určitých území Libanonu stala enkláva palestinských separatistů.

Jeden z jejich nejhorších zločinů byla vražda amerického občana v Galileji. A právě z těchto důvodů zahájili Izraelci protiteroristickou operaci „Mír v Galileji“. Na začátku 80. let palestinští teroristé znásobili dělostřelbu. Žádný Izraelec na severu země se nemohl cítit v bezpečí. A z toho důvodu zahájili Izraelci sebeobranné tažení. Palestinští teroristé byli krutí i k vlastním lidem, házeli své oběti do nádrže s kyselinou, jejichž těla se později rozleptala a rozpadla, spousty lidí byly roztrhány dělostřelbou, živé muže táhli teroristé za nohy jedoucími automobily.

2) Libanonci mají plná ústa tzv. Palestinců, jak moc jim na nich záleží a jak jim na druhé straně Izraelci ubližují, ale fakta jsou taková, že Libanonci zakazují palestinským uprchlíkům výkon povolání Palestinští uprchlíci čelí přísné kontrole, když opustí území uprchlického tábora, nemohou získat libanonské občanství, Palestinci uprchlických táborech nemají nárok na lékařskou a sociální péči a mají zakázáno vzdělávat se na libanonských školách.

Opravdu bratrská arabská sounáležitost, ale ne, za všechno zlo můžou Izraelci, jak plyne z otázek a odpovědí v daném rozhovoru. Libanoští křesťané povraždili palestinské muslimy v Šabre a Šatile,jednalo se samozřejmě o děsivý zločin, který nejde jakkoliv ničím omluvit ale viní z tohoto zločinu jsou viněni izraelští Židé.

K. Křivan 8.8.2020 13:47

Milá paní Lukešová, jak s Vámi vždy souhlasím, tentokrát dělám v jedné maličkosti vyjímku.

V Šabre a Šatile, se nejednalo o "děsivý zločin", neboť byli zabíjeni vetřelci domácími obyvateli. To je podle práva. Úředníci pražského Gestapa byli v květnu 1945 také likvidováni nevybíravým způsobem i s jejich rodinami, a žádný Čech dodnes neprotestoval.

Izraelcům se dá vytknout pouze jedno. Že s likvidací palestinských teroristů nezačali dřív. A že paloše nebránili ? Nejsou bllbci, jako evropští pseudointelektuálové. A byli tam na návštěvě, tak nemohli domácím do toho kecat. ;-D To by bylo neslušné. R^

H. Lukešová 8.8.2020 15:01

Za masakr palestinských Arabů v táborech Sabra a Satila Izraelci zodpovědnost nenesou. Křesťané podrazdi muslimy a můžou za to Židé, jak absurdní.

K. Křivan 8.8.2020 18:41

Za masakr palestinských Arabů v táborech Sabra a Satila zodpovědnost nesou pouze palestinci sami.

Vtrhli do cizí země a chovali se tak, že nešlo jinak než je nenávidět až za hrob.

H. Lukešová 8.8.2020 19:35

To máte pravdu, že palestinští teroristé rozvrátili Libanon, kdysi většinově křesťanskou zemi, "Švýcarsko Blízkého východu".

A bohužel i většina palestinských žen má tak vymytí hlavy, že s činy svých manželů a synů souhlasím, některé se samy stávají teroristky. Běžný postoj palestinských žen je jednoduše "my máme i 12 dětí, 2 nebo 3 děti můžeme obětovat v boji proti Izraeli za Palestinu a Al Aksa...kdyžtak doplníme zásoby, uděláme si další děti-bojovníky...", tož asi tak. Absolutní neúcta k životu, to slušného člověka velmi bolí.

H. Lukešová 8.8.2020 19:36

....vymyté....

F. Žůrek 8.8.2020 0:53

Ano, žádné odpuštění a milosrdenství, ale pouze nenávist a nenávist... škoda dalších slov

K. Křivan 8.8.2020 13:50

Ve dvacetkrát přelidněném světě je odpuštění a milosrdenství kontraproduktivní.

K. Křivan 8.8.2020 18:32

Odpuštění a milosrdenství jen tomu, kdo si ho zaslouží.