29.1.2023 | Svátek má Zdislava


ROZHOVOR: V Rusku je učitel žebrák

4.5.2022

„Učitelé musí brát od žáků peníze,“ říká Anton Bocharov

Čtyřiatřicetiletý Rus Anton Bocharov žije sedm let v České republice, kde pracuje jako produktový manažér u jedné velké české firmy. Patří k rozhodným odpůrcům prezidenta Vladimíra Putina a budoucnost Ruska vidí hodně černě. Podle něj se jeho rodná země propadá do stále větší chudoby přes obrovské přírodní bohatství, které má. Vážným problémem Ruska je i masový odchod vzdělaných lidí.

Také patří k těm Rusům, kteří odsuzují agresi proti Ukrajině a aktivně jí rovněž pomáhá. Například dodávkami léků a potravin. Vzkazuje tak Čechům, my Rusové nejsme všichni stejní a mnozí z nás Putina i jeho kremelskou kliku za likvidaci demokracie v Rusku a agresivní politiku vůči sousedním zemím odsuzují.

Proč jste odešel z Ruska před sedmi lety, bylo to kvůli tamnímu diktátorskému režimu?

Takhle jednoznačně bych to zase úplně neviděl. Byly v tom spíše osobní důvody. Vždy jsem si pokládal otázku, co bude zítra. A pro mě bylo problematické si na tuto otázku zodpovědět tak, že v Rusku bude všechno v pohodě. Proto jsem po zabrání Krymu z Ruska odjel. Takže ano, putinovský režim byl jedním z důvodů mého odchodu z Ruska, ale tím hlavním byla výhodná pracovní nabídka z České republiky, kterou jsem z radostí přijal a přijel do Prahy.

Jaký je Váš názor na současného prezidenta Putina a vůbec na současné Rusko?

Můj názor je velmi jednoduchý, to, co se děje v Rusku, je cesta do pekel. A ta cesta do pekel trvá už mnoho let.

A v čem spočívá ta cesta?

Ve vnitřní a vnější politice současného ruského režimu. Týká se to postupného drastického omezování demokracie a svobod v Rusku, hlavně potlačování svobody slova a likvidace opozice.

Jaké jsou největší problémy putinovského Ruska? Jsou to korupce a chudoba?

Problémy Ruska jsou systémové, velká většina rodin nemá žádné úspory a bydlí v daleko horších podmínkách než je standard v zemích Evropské unie. Průměrný ruský občan je mnohem chudobnější než ten český, a to jak z pohledu peněz, tak i hlediska životních možností, přístupu ke vzdělání, zdravotnictví, sociálního zabezpečení atd. Je pravdou, že korupce je v Rusku obrovským problémem. Bez známých a bez úplatků nemáte šanci čehokoliv dosáhnout. A opět zdůrazňuji, je to systémová záležitost, o které se ví, a nikdo ji neřeší. Další věcí k zamyšlení je, že Rusko je strašně bohatá země a co se týče nerostných surovin, tak možná nejbohatší na světě. Jenomže místo toho, aby to bohatství sloužilo k rozvoji Ruska, tak jde do kapsy velmi omezenému množství lidí. Uvedu příklad, pracoval jsem ve Sberbank a měl tam takový lektorský kurs pro kolegy z Česka a vysvětloval jim, proč občas nefunguje spolupráce s jejich ruskými kolegy. Byl to poměrně populární kurs. Vysvětloval jsem v něm, že většinou to bývá tak, že v zemi patří 80% bohatství asi 20% lidí. V Rusku však toto pravidlo nefunguje, tam 0,5% lidí vlastní 95% bohatství, což je špatně. Přitom Rusko má obrovský potenciál, například co se týče chytrých a tvořivých lidí, jenomže jej nevyužívá. V Rusku je běžné, že žáci ve školách platí učitele, protože jejich měsíční platy činí kolem 10 000 rublů, tedy něco přes tři tisíce korun. Moje máma má důchod kolem 170 euro, tedy něco přes čtyři tisíce korun měsíčně za celoživotní práci.

Jaké jsou ceny v Rusku dají se srovnat s Českou republikou? Jaký je v Rusku průměrný plat?

Řekl bych, že ano, možná jsou v Rusku v průměru o deset procent levnější. Záleží však také na regionech. Taková Moskva je stát ve státě, tam jsou vyšší platy než jinde, ale také ceny. V Rusku sice už dlouho nežiji, takže nevím přesně, jaký je tam průměrný plat, ale troufám si říci, že mimo ty nejbohatší oblasti, je to takových 25 000 rublů, tedy kolem osmi tisíc korun měsíčně. (5719 Kč podle nynějšího oficiálního kursu, pozn. autora)

Já pocházím z města Ivanovo vzdáleného asi 300 kilometrů od Moskvy a tam lidé běžně vydělávají tak malé peníze.

Je pro Rusko velký problém masový odchod mladých a vzdělaných lidí ze země?

Jako pro jakoukoliv jinou zemi. I pro Rusko je vážný problém útěk poměrně značné části inteligence, který se projeví v následujících generacích.

Vy jste se zapojil do pomoci Ukrajině, můžete nám k tomu říci něco bližšího?

Ano, pomáhám sám za sebe, ne přes nějakou organizaci. Posílal jsem potraviny a léky na Ukrajinu, pomáhal jsem s dopravou uprchlíků z Ukrajiny do České republiky a zajišťoval jsem jim ubytování. Možná jsem mohl udělat ještě více.

Jste spokojen v České republice?

Myslím si, že jsem se dobře adaptoval. Vycházím se zdejšími lidmi, rozumím jejich mentalitě a zvládl jsem i jazyk. Zatím moc nesleduji českou televizi nebo českou hudbu, ale třeba se to časem časem změní. Akorát na to nemám moc času.

Rozhovory s Rusy jako je Anton Bocharov jsou potřebné a užitečné. Je dobře vědět, že ne všichni Rusové jsou stoupenci Vladimíra Putina. Mnozí z nich se za něj stydí a jeho agresivní neospravedlnitelnou válku proti Ukrajině a odsuzují. Bocharov také jasně řekl, že jeho rodné Rusko má největší nerostné bohatství na světě, přesto je zaostalou a chudobnou zemí. To je potřeba si také připomínat. Rusko není zemí, která by mohla být pro jiné vzorem. Jedině tak v státem tolerovaných mafiánských praktikách.