4.2.2023 | Svátek má Jarmila


ROZHOVOR: Se Sergejem Kudaškinem o Rusku

27.7.2021

Ve vězení mě mučili tak, že bych přiznal i vraždu Kennedyho

Policejní násilí je v Rusku běžné, tvrdí podnikatel Sergej Kudaškin, hrozí téměř každému Rusovi a vyhnout se mu mohou pouze „nedotknutelní“. Mučení v ruských věznicích je prý velmi brutální, včetně elektrických šoků. Kudaškin je nyní ve vydávací vazbě v Praze na Pankráci na základě - s nejvyšší pravděpodobností vykonstruovaného - ruského mezinárodního zatykače. Je však téměř jisté, že brzy bude propuštěn na svobodu. Chápu, že se najdou zpochybňovači jeho příběhů, ale pravdou je, že ruské silové složky jako policie a FSB běžně berou výpalné od podnikatelů, a stejně tak bylo už dříve z více zdrojů potvrzeno i mučení v ruských vězeních.

Můžete se nám představit, co jste dělal v Rusku, čím jste se živil?

Dobrý den, jmenuji se Sergej Kudaškin. Jsem podnikatel. V roce 2011 jsem v Rusku ve městě Nižnij Novgorod založil společnost Komfort Auto. Tato společnost se velmi úspěšně zabývala nákupem a prodejem automobilů. Ve stejném roce 2011, poté, co jsem odmítl zaplatit daň policii (podíl ze zisku z podnikání, lidově řečeno výpalné), mě zatkli a odsoudili na 7 let do vězení.

Můžete nám prosím popsat svůj případ, proč na vás Rusko vydalo mezinárodní zatykač?

Po propuštění z vězení jsem odjel z Ruska, protože po mně hned chtěli, abych zaplatil peníze. Požadovali je ode mě příslušníci policie, kteří mi vysvětlili, že pokud nebudu platit, tak jejich lidé proti mě podají trestní oznámení a znovu mě zavřou. Nečekal jsem na to a z Ruska jsem odjel. Když zkorumpovaní příslušníci ruské policie a prokuratury, přesněji policie a prokuratury v Saransku, pochopili, že jsem z Ruska odjel, tak zfalšovali proti mně obvinění a Leninský soud v Saransku na mě vydal mezinárodní zatykač. Generální prokuratura Ruska odeslala ministryni spravedlnosti České republiky Marii Benešové žádost o mé vydání, která mimochodem obsahovala zfalšované a nezákonné dokumenty (toto uznal dokonce i ruský soud), a od té doby (27.11.2019) se nacházím v českém vězení (vydávací vazba - pozn. autora) a mé argumenty ani český soud, ani státní zastupitelství neberou v úvahu. Zdá se, že jsou pro ně dostačující záruky Generální prokuratury Ruska, na jejíhož šéfa byly uvaleny sankce za zatčení Navalného. A to nemluvě o tom, že Rusko neplní rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, která se Navalného týkají.

Příběh, který se před časem odehrál v Tomsku a který přineslo Rádio Svobodná Evropa/Svoboda, ukazuje absurditu současného života v Rusku. Nevinného muže zadržela policie, protože si mysleli, že je zloděj aut. Hned ho zmlátili a odvezli na policejní stanici. Pak se ukázalo, že je nevinný, přesto dostal pokutu, údajně za napadení policistů. Je to podle vás běžný případ v současném Rusku?

To, co se stalo v Tomsku, se děje v každém ruském městě a stává se to velmi často. Prostě se o tom mlčí, a svět se to tak nedozví. Tento případ je v současném Rusku normální a nejen to, dnes je to v Rusku běžné a to je na tom to strašné. Jakýkoliv občan Ruska, kromě těch „nedotknutelných“, může být vystaven zvůli policie a přestože se později vysvětlí, že jde o zvůli, policisté budou tvrdit, že napadeni byli oni, a v tom je podpoří prokuratura i soud, protože jsou všichni zajedno. Jeden tragikomický případ se stal v Petrohradě. Nedávno tam uložili pokutu hluchoněmému za to, že vykřikoval hesla na mítinku na podporu Navalného. Co na to říkáte?

Můžete popsat zkušenosti z ruských věznic, je v nich mučení běžnou záležitostí?

Mučení v ruských věznicích je nejenom normální, ale jde to tam jako na běžícím páse. To, jak ukazovali na kanálu CNN Prima News příslušníky Federální vězeňské služby Ruska, kteří bili odsouzené obušky po nohách a po hýždích, tak to nebylo žádné mučení.

Mě mučili například, takhle – nejdřív psychicky, ve vedlejší cele někoho bili, on strašně křičel a potom mi ho jen tak jako náhodou ukázali. A když vidíte člověka, kterého zmlátili téměř k smrti, tak začínáte chápat, že vás čeká to samé, a začne vás jímat hrůza. Potom přišla řada na mě, brutálně mě zbili, zlomili mi několik žeber, klíční kost, pořezali mi ruku. Případ byl mimochodem zvláštní v tom, že mi pořezali žíly na levé ruce a strašili mě, že mi nezastaví krvácení a říkali mi, že umřu. Já jsem předstíral, že se bojím a prosil jsem je, aby mi krvácení zastavili, že udělám všechno, co po mě chtějí, i když jsem dobře věděl, že na to pořezání neumřu, přece jenom jsem studoval medicínu.

Také mě mučili elektrickým proudem, je to takový přístroj jako dynamo: Na prsty se zpravidla kolíčky připevní elektrody a potom se točí kličkou dynama, je to příšerný pocit. Ale nejhorší bylo, když mě pověsili za ruce na hák ke stropu tak, aby se chodidla dotýkala podlahy, potom mi propíchli kůži na pravé straně o trochu níže podpaží lékařskou jehlou a začali jí škrábat uvnitř po žebrech, to je peklo. Po takovém mučení jsem byl připravený se přiznat, že jsem zabil i Kennedyho. Takže když mě tloukli obuškem po nohách a hýždích, tak jsem jen odpočíval od skutečného mučení. Ještě také nahání hrůzu, když vám vyhrožují znásilněním a mnohé znásilňují jako ponaučení pro ostatní. Takže mučící běžící pás v ruských věznicích pracuje na plné obrátky.

Věříte tomu, že se Rusko pokusilo otrávit Navalného, Skripala a další?

Věřím, že se Rusko pokusilo otrávit Navalného, Skripala a podařilo se mu otrávit Litviněnka. Jenom nerozumím tomu, jak je možné to udělat tak nekvalitně.

Jak je to podle vás s Putinovou popularitou v Rusku?

Popularita Putina v Rusku klesá a klesá velmi prudce. Kdybych se však v Rusku ocitl, tak mi odpovědi na vaše otázky neodpustí. Když jsem seděl ve vězení v Rusku, tak jsem volil Putina, jiná možnost prostě nebyla. Jiné kandidáty jsme volit nesměli. A občané na svobodě v Rusku jsou většinou ve stejné situaci. Takto tedy vypadá ta popularita Putina. Ještě v Rusku koluje takový vtip – když chcete volit Putina, tak nemusíte ani chodit k volbám, stačí si stoupnout před televizi, kývnout a to je všechno! Je to povedený vtip, že ano?

Jak by měl podle vás reagovat svět na situaci v Rusku?

Svět už reaguje – zavádí sankce proti Rusku, ale Rusku je to jedno. Evropský soud pro lidská práva požaduje, aby se plnila jeho rozhodnutí a Navalnyj byl propuštěn, ale Rusku je to jedno. Takže podle mého názoru by svět měl udělat něco takového, aby to Rusku jedno nebylo.

V tabulkách OSN patří Rusko k nejhorším zemím na světě, co se týče vražd v přepočtu na počet obyvatel. Jejich počet v poměru k počtu obyvatel je například proti USA téměř dvojnásobný, co je toho příčinou?

Podle mého názoru příčinou tolika vražd v Rusku v přepočtu na počet obyvatel je chudoba lidí a zvůle úřadů, které jdou občanům příkladem. Zvůle a bezpráví policie, alkohol a drogy, to jsou příčiny takového množství vražd.

Pokud vás propustí z vydávací vazby, co budete dělat?

První, co udělám, až mě pustí z vězení, a mě určitě pustí, protože jsem v České republice ve vazbě nezákonně, je to, že se budu snažit, aby byl pohnán k trestní odpovědnosti soudce pražského městského soudu Tomáš Kubovec a také státní zástupce, který se zabývá mou extradicí. Hned potom budu požadovat, aby odstoupila ministryně spravedlnosti Marie Benešová za nedodržování práva a nekompetentnost a dále aby odstoupil ministr vnitra Jan Hamáček za neplnění rozhodnutí českého soudu, které již nabylo právní moci. A to nejdůležitější, co udělám – ožením se se svojí snoubenkou Naděždou Skorňakovou, budu se starat o svoji rodinu a pustím se do podnikání.