20.10.2020 | Svátek má Vendelín


ROZHOVOR: Se Schwarzenbergem o Kissingerovi a Krymu

2.12.2015

Viktor Vereš : Můj tatínek měl velice rád Henry Kissingera (ministr zahraničí USA, který R. Nixonovi rozmluvil použití atomových bomb na vietnamská města a dosud účastník Bildebergu), mohl byste o něm něco říci?

Karel Schwarzenberg: Já ho znám docela dobře, je to vysoce inteligentní člověk, který ovšem vychází ze zkušeností své generace. Jeho specialita byla evropské dějiny v 19. a 20. století a psal o tom skvělé knihy. Tehdy politici mysleli jako dnes Putin, a proto také Henry Kissinger jeví jisté pochopení pro politiku Putina.

VV: Myslím, že se mu podařilo rozdělit SSSR a Čínu.

KS: Nesmíte zapomenout, že Henry Kissinger je jedním z nejinteligentnějších lidí, které jsem kdy v životě potkal, měl jsem s ním dlouhé diskuze, on mne někdy používal jako sparring partnera na nějakou novou myšlenku. To je opravdu velmi významná osobnost.

VV: Jestli bychom mu neměli více naslouchat, já mám děs z 3. světové války, že se konflikt na Ukrajině rozdmýchá i třeba kvůli touze po moci oligarchů (Porošenko – čokoládový král, Jaceňuk...).

KS: Ne, Putin se chce zmocnit Ukrajiny a ji podřídit Rusku, o to jde. Oligarchové tam hrajou roli, ale zásadní je snaha Putina, aby si zase podmanil Ukrajinu a aby poslouchala Moskvu. On zapomněl, že všechny koloniální říše se rozpadly, takže i rozpad Ruska...

VV: A na základě čeho si myslíte, že by chtěl jít dál než za Ukrajinu.

KS: Já myslím, že v první řadě sjednotit Rus – to je Rusko, Ukrajina a Bělorusko - a pokud možno se etablovat na území bývalého Sovětského svazu. Nesmíte zapomenout, že to byl Putin, kdo řekl, že největší neštěstí 20. století byl rozpad Sovětského svazu. To po dvou světových válkách bylo poněkud odvážné tvrzení.

VV: To ale neznamená, že jej bude chtít vojensky dobýt zpět.

KS: Tak či onak.

VV: Všichni chtějí tak či onak posilovat svůj vliv.

KS: Vojensky to nejde, ale v nouzi sáhne i k těmto prostředkům – viz Krym.

VV: Vy se nebojíte 3. světové války?

KS: Já se nebojím, když se k tomu včas postavíme, tak nebude problém. Musíme se postavit.

VV: Jak přesně – musíme se postavit?

KS: Prostě nedovolit, aby obsazoval cizí území.

VV: Myslíte? Krym pro Rusy až tak cizí není, ne?

KS: Byl ukrajinský a obsadili kus sousední země, konec! A tvrdí, že to bylo odjakživa ruský. Krym dobyli Rusové ve sejné době, když se USA odpoutali od anglické nadvlády v 18. století. To byl kníže Potěmkin, který dobyl Krym pro Kateřinu II.


*************************************

Dodatečná poznámka VV:
Zajímavé je, jak se dějiny opakují. V rusko–turecké válce (1768–1774) byli na straně Turecka i Poláci, Chorvati a Tataři. Na straně Ruska bojovali donští a záporožští kozáci, Řekové, Egypt a Sýrie.
2. sv. válka: Muslimové v německých ozbrojených silách: 5000 Kalmyků, 180 000 Turkmenů, 110 000 dobrovolníků z oblasti Kavkazu (Arméni, Gruzínci, Azerbajdžánci a Čečenci), 40 000 volžských a 20 000 krymských Tatarů. Již od roku 1941 část z nich sloužila v policejních jednotkách SS. V prosinci 1943, po setkání Velkého muftiho al-Husseina s představiteli SS a třemi neznámými turkmenskými důstojníky 450. tureckého polního pluku, padlo rozhodnutí podpořit boj sovětských muslimů a zformovat Východomuslimskou divizi SS. Turci plánovali zaútočit na SSSR po vítězství Němců u Stalingradu (viz Válka.cz). Fašistické Polsko nedovolilo Sovětskému svazu, aby nás šel po mnichovské zradě Francie a Anglie bránit, a potom nás Polsko napadlo společně s Hitlerem. Chorvatsko bylo nadšeně profašistické a bestiálně likvidovalo Srby, až jej museli němečtí nacisté (!) mírnit. Tataři tvořili obávané divize SS. Ukrajinci Hitlera vítali a ukrajinští banderovci a Papež Pius XII. (jedná se o jeho svatořečení) chtěli hned po 2. sv. válce, aby začala 3. sv. válka proti SSSR s využitím atomového monopolu - viz kniha Hitlerův papež.
Zdá se mi, že ty samé národy jsou nyní nejvíce proti Rusku... Vypadá to, že dějiny oblasti jsou determinované náboženstvím a mírou aktuální pobožnosti a bojovnosti těchto národů.
Turecko má konflikty s Řeckem stále, narušuje jeho vzdušný prostor (obě země v NATO) a okupuje severní Kypr...

Psáno pro Neviditelného psa a další vybrané weby.

Copyright Viktor VerešMáte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.