22.10.2020 | Svátek má Sabina


ROZHOVOR: S Karlem Schwarzenbergem nejen o uprchlících

30.11.2015

Viktor Vereš: Pane Schwarzenbergu, nemáte strach, že mezi uprchlíky budou také islamisté?

KS: Ale vůbec, strach je nejhorší poradce, podívejte se do sousední země, do Rakouska dorazilo uprchlíků sto tisíc a bezvadně to zvládají, terorista může být samozřejmě jeden mezi nimi. Teroristé jsou úspěšná organizace, mají hromadu peněz, můžou využít uprchlictví, může ale přijet také velice elegantní pán se samopalem do Prahy, tomu nezabráníte. A štvanice proti lidem, kteří prchají před těmi vrahy a označit je jako spojence těch vrahů, to je opravdu největší sprostota.

VV: A jaký si myslíte, že je jejich ekonomický přínos? Existují hlasy, že by bylo dobré, aby zde uprchlíků bylo co nejvíce - třeba 40 miliónů?

KS: Čísla z Německé spolkové republiky a Rakouska ukazují, že ten veliký rozkvět, by nikdy nebyl bez uprchlíků, kteří po desetiletí přicházeli. Dnes máme v obou zemích velice dobrou hospodářskou situaci, ale bez těch lidí by se to neobešlo.

VV: Dříve ale na západ utíkali lidé ze střední a východní Evropy, kteří měli stejný kulturní vzorec (často nejchytřejší z vysokoškoláků).

KS: Ne já jsem mluvil o uprchlících z Balkánu.

VV: Já mluvím o uprchlících z Afriky nebo Afghánistánu (často analfabeti), nemáte obavy, jak dopadne jejich začlenění?

KS: Ne, když to budeme dělat rozumně, nebudeme je vylučovat, nebudeme předem tvrdit, že jsou nepoužitelní, jsou stejně inteligentní a blbí jako my.

VV: Tak myslíte, že když se to nedaří ve Francii a Belgii, tak to prostě dělali špatně. A kdyby to dělali líp, tak by to bylo dobré?

KS: Samozřejmě. Oni udělali stejnou chybu jako my s Romy, že vznikla ghetta, tam potom je spirála dolů. Dnes v Rakousku v malých městečkách nebo u mě v Murau, když se ti uprchlíci rozdělí, tak se poměrně rychle integrujou. Před čtvrt stoletím byl v Krumlově velmi rozumný starosta, který nevyloučil Romy a domluvil se s nimi, že převezmou úklid města a zvládli to bezvadně. Mezi tím jsou jedna nebo dvě romské restaurace, kam chodím rád, protože to není taková ta navoněná bída jako v některých restauracích ve městě. Člověk se musí snažit o integraci a brát je vážně.

VV: Rád bych se zeptal na Turecku, prezidenta Erdogana.

KS: To víte, jak se jmenuje ten turecký prezident? Erdo-GAN (smích, gan v anglické výslovnosti = pistole).

VV: U něj jsou pochybnosti, na které straně ve skutečnosti je, a ví se, že má sklony k islamismu. V Turecku mají takovou tradici, že když islamizmus přesáhne určitou míru, tak armáda zasáhne (vojenské puče na záchranu demokracie). Nyní armáda...

KS: On tu armádu zbavil vedení, podívejte se, kolik generálů zavřel, těch bylo bezpočet. To byly vykonstruované procesy, on prostě celé vedení armády vyměnil.

VV: A nemáte obavu, jakým směrem jde v Turecku vývoj?

KS: Vývoj v Turecku nejde demokratickým směrem.

VV: Nebo např. prezident Erdogan dává rovnítko mezi ateisty a teroristy.

KS: Samozřejmě a taky jak potlačuje svobodu tisku – to je nedobrý vývoj.

VV: Nehrozí, že by pro svoji popularitu udělal něco, z čeho hrozí třetí světová válka?

KS: Mnoha lidem, když stoupají nahoru, tak jim ta moc vstoupí do hlavy. Pamatuji si, že na začátku byl výbornej starosta Istanbulu. Všichni byli šťastní, když byl starostou, jenže bohužel propadl tomu pokušení.Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.