27.9.2021 | Svátek má Jonáš


ROZHOVOR: S Kalouskem o uprchlících

7.12.2015

Viktor Vereš: Jaký je váš názor na uprchlíky, protože jste ekonom, zvláště z ekonomické stránky? Existují názory, že by z ekonomických důvodů bylo dobré, abychom jich přijali 40-50 miliónů.

Miroslav Kalousek: Za prvé nesmíme rezignovat na soucit a solidaritu, jinak nebudeme lidská společnost. Nemáme se nechat ovládat strachem, byť obavy jsou namístě. Osobně jsem poměrně skeptický k možnosti dlouhodobé integrace většího množství uprchlíků na evropském území. To proto, že snad máme jiné mravní vzorce chování. Zakódované odlišnými kulturami, zakódované po staletí. A to tak silně, že se často nedokážeme dohodnout, co je slušné a co je přijatelné. S úctyhodným muslimem, kterého si musím vážit jako úctyhodné lidské bytosti, se často nedohodnu na tom, co je slušné a přijatelné např. ve vztahu k menšinám nebo postavení žen ve společnosti. Prostě to naše kulturní prostředí v nás geneticky zakódovalo určité vzorce chování a sociální rozhled, které, jak nám ukazují zkušenosti řady západních států, nejsou překonatelné během dvou, tří generací. To ve mně vyvolává skepsi.

Já si opravdu nemyslím, že co uprchlík, to terorista, ale uvědomuju si, že on má prostě v sobě svoji kulturu, zažité jiné hodnotové priority, jiné vzorce chování, než máme zažité my, kteří jsme vyrostli v kultuře, která má své základy v antice, judaismu a křesťanství. Oni vyrostli v muslimské kultuře. Já vůbec nechci tvrdit, která je lepší, úctyhodnější, na to si nehraju. Ale jsou tak odlišné, že se nedokážeme domluvit v řadě případů na tom, co to znamená být slušný člověk.

A toto není zlomitelné jednou generací. Já si prostě nemyslím, z tohoto důvodu, že je větší množství uprchlíků dlouhodobě integrovatelné, a nechci nikomu vnucovat svůj pocit dobra. Co to znamená integrovat - znamená to přesvědčit ho o tom, že ty mé kulturní vzorce jsou lepší než ty jeho, a to já si netroufám. A on to stejně nikdy nepřijme. Takže daleko větší potenciál, včetně mobilizace prostředků, vidím v něčem jiném. Za normálních okolností nemám nic proti golfovým hřištím a cyklostezkám, je to navíc z rozpočtu EU, ale bez toho se asi obejdeme, takže bychom měli tyto zdroje zmobilizovat a použít na to, aby se ti lidé mohli vrátit do své bezpečné, pokud možno i svobodné země. A tam si žít svůj život podle svých zvyklostí. To je podle mne ten potenciál, to je ta pozice, kterou chci obhajovat. K možnosti integrace desítek miliónů uprchlíků na území EU jsem velmi skeptický. Myslím, že by to znamenalo velké trápení jak pro ty, kteří vyrostli v evropských kulturních podmínkách, tak i pro ty z těch muslimských.

VV: Na přednášce Institutu přednášející Adam Smith tvrdil, že nám masová imigrace pomůže. Myslím, že západ má výborné zkušenost, když ze střední Evropy odcházeli nejschopnější inženýři a doktoři, a nyní si snad myslí, že to bude podobné.

MK: Oni se na to dívají úzce ekonomickým pohledem – obohacení pracovní a intelektuální silou. Ale nemůžete se na to nedívat také z hlediska kulturních kořenů, v kterých jsme vyrostli my a v kterých vyrostli oni.

VV: Myslím, že to nebude fungovat ani z ekonomického hlediska. Mám ČVUT, matematika a fyzika mi vždy šla, nevíte, kde by se daly tyto názory rozporovat?

MK: To byste jim musel vysvětlit, že ekonomie je věda společenská a nikoliv exaktní. Že ta matematika a fyzika jsou krásné v tom, že když teorie je platná, tak když to podle ní vypočtete, tak to tak je. Kdežto ekonomie je věda společenská a tam to můžete spočíst, jak chcete, a když se ti lidé chovají jinak, než vy máte v tom původním předpokladu, tak to nefunguje.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.