Neviditelný pes

ROZHOVOR: Rána pro Brusel

18.9.2018

Evropský parlament přijal většinou hlasů doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení pro ohrožení hodnot Evropské unie. Europoslanci zvolení za KDU-ČSL hlasovali proti. Včetně vás. Kolega Svoboda prohlásil, že je ta zpráva vůči Maďarsku příliš přísná, že tam není situace tak černobílá, aby se muselo sahat v uvozovkách k atomové bombě, jakou by znamenalo spuštění procedury podle článku sedm v Lisabonské smlouvě. Jak to vidíte vy?

Vidím to naprosto stejně jako kolega Svoboda. Kdybychom takovouto zprávu udělali u dalších zemí, tak možná dopadnou ještě hůře. Myslím třeba situaci v Rumunsku. Nebo v některých západních zemích, kde dochází k omezování svobody slova a systematicky je postupováno proti právu jednotlivce. Kdo četl a kdo to nebere ideologicky, tak nemohl pro tu zprávu hlasovat. Je o právním státu v Maďarsku. Pokud někdo říká, že Maďarsko porušuje článek sedm, tak si nevidí do pusy. Je překvapením, že neřeší další země.

Možná by bylo dobré vysvětlit, co znamená článek sedm?

Článek může ve svém důsledku vést k odejmutí hlasovacích práv na radě a nutí stát, aby provedl změny tak, aby vyhovovaly celoevropskému konsenzu. Maďarsko určitě není perfektní země, ale v oblasti práv menšin a dalších věcí je kritika daleko za hranou a v mnoha ohledech je nepravdivá.

Proti zprávě byli i někteří další čeští europoslanci, ale podpořili ji i europoslanci zvolení za ANO, a to i včetně těch, kteří v ANO stále jsou. Přitom Andrej Babiš se tváří jako Orbánův kámoš. Jak si to vysvětlujete?

Myslím si, že Andrej Babiš nemá situaci ve straně pod kontrolou. Neví, co se v Evropské unii děje. Vůbec neví, co se teď hlasovalo.

Co ještě zajímavého v EP projednáváte?

Na pořadu jednání bude i konflikt zájmů našeho pana premiéra. Budeme chtít po Evropské komisi vyjasnit, jestli Andrej Babiš v případě, že podle slovenských rejstříků je konečným beneficientem Agrofertu, jestli není ve střetu zájmů. Zda nepobírá evropské dotace. Konflikt spočívá v tom, že pokud rozhoduji o tom, kam jdou evropské dotace, tak nemůžu být jejich příjemcem.

Také tam máte téma boj proti terorismu. O co jde?

Systematicky se snažíme omezit možnosti, aby teroristé nakupovali zbraně a snažili se převážet třeba peníze. Měli jsme teď legislativu, která jednoznačným způsobem pomůže dostat finance pro teroristy pod kontrolu. Bude mnohem přísnější. Sjednotí se napříč evropskými státy, všude bychom k tomu měli mít stejný přístup.

Vy jste nedávno pomohl českému „kamioňákovi“, kterému v Calais v červnu 2016 bez jeho vědomí do návěsu kamionu naskákalo 14 běženců, rozlomili i zámek. Což pak odhalila hlídka před nástupem na trajekt. Dostal pokutu, a to pro něj likvidační (8400 liber). S vaší pomocí se jí podařilo výrazně zmírnit na 602 liber. K tomu jste na Facebooku napsal, že věříte, že tento případ změní současné praktiky britských úřadů pokutovat slušné řidiče namísto trestání těch, co vnikají do návěsů kamionů. Rozumím tomu dobře, že doposud jsou trestáni jen ti řidiči, nikoliv lidé, co do těch návěsů lezou, aby se přes trajekt dostali do Británie?

Ano. Bohužel. Ti, co tam vlezou, jsou z kamionů vyndáni. A poté, co si projdou britskou kontrolou, tak jsou - aniž by jim byly odebrány otisky prstů - propuštěni. Načež řidiče čeká dlouhé, několikahodinové vyšetřování a má zákaz vstupu třeba na 14 dní do Velké Británie. Tohle je praktika, která mě neskutečně vytáčí a štve. Jak ten, kdo poruší zákon, může odejít beztrestně? A je postihován ten, kdo zákon dodržuje a snaží se pracovat. Pokud někdo ztrácí důvěru v právní stát, tak jsou to tito řidiči. Nemohou to nijak ovlivnit. Přestávku si dělat musí a ti lidé jim tam vnikají i tři sta kilometrů před Calais. Takováto nespravedlnost může v lidech vyvolat radikalizaci a snahu volit alternativní strany.

A je naděje, že se tato praxe změní?

Řidiči říkají, že francouzská policie začíná zasahovat a je aktivnější. Ale je to vždy ve vlnách. Teď rok a půl byla situace lepší. Nechci ale, aby se to zase dostalo do starých kolejí. Chci, aby se to vyřešilo definitivně a systematicky. Ale je neskutečné, že ve vyspělé Evropě - Francii a Belgii - se tohle děje.

Ptal se Oldřich Szaban, PL, 14.9.2018

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu



zpět na článek