23.6.2021 | Svátek má Zdeňka


ROZHOVOR: Očkování? EU trucuje

30.1.2021

Izrael nadále potvrzuje svůj náskok, pokud jde o vakcinaci. Británie se také drží, EU jako celek pokulhává. Mírně řečeno. Exministr zdravotnictví Prymula se dožaduje přivezení ruské vakcíny Sputnik. Jak celou situaci číst?

EU se opět předvádí jako neschopná organizace a už by konečně někdo měl přijít s nápadem na ni v ničem nespoléhat a v koronavirovém kontextu ji prostě přestat brát na vědomí a zařizovat si vakcínu bez ní. V tom má pan Prymula pravdu. Já bych zde raději viděl tu oxfordskou než ruskou, ale je-li ta ruská stejně dobrá – nebo stejně špatná – jako všechny ostatní, nechal bych svůj britský patriotismus stranou, zvlášť když se sem ta oxfordská nedostane, takže beztak nic nenadělám. A jestli na tom pan Prymula něco vydělá, byl by to od nás dobrý skutek mu to schválit. Vždyť už se tolik pro národ obětoval.

Ale ve světě se už začíná psát o vakcínovém nacionalismu a vakcínové obchodní válce. Mezi EU a Británií není úplně jasné, zda EU proti oxfordské vakcíně trucuje, nebo zda ji Britové nedodávají, protože ji, ti sobci, napřed chtějí sami pro sebe. A EU pak prý oplátkou sedí na Pfizeru vyráběném v licenci v Belgii, takže toho se zas nedostává v Británii. Navíc se zdá, že EU nedistribuuje stejně férově všem členským státům, tak kdoví, zda i v tom nevězí nějaká bruselská schválnost. Takže i zde vznikají všelijaké pověsti a pověry a konspirační teorie. Do toho se teď ještě nabízí vakcína ruská a čínská. Tu čínskou bych raději doporučoval odmítnout, už na nás Čína za ten rok pandemie vydělala dost a za chvíli si z toho zisku koupí Karlštejn.

O té oxfordské začali Němci v médiích šířit poplašné zprávy, že nefunguje u starších lidí nebo jen prý na nějakých 8 %, protože mezi testovanými bylo jen 8 % starších než 65. Na to Britové vysvětlují, že to bylo jen proto, že se těch starších víc k testování nehlásilo a v Británii zatím bohužel nelze k tomu násilím nikoho nutit, ale že vakcína funguje u všech věků stejně. Ale EU pořád mele, že ji pro lidi starší 65 let nepovolí, pokud ji povolí vůbec. V Británii se jí mezitím starci vesele očkují a žádné tragédie se nehlásí.

O Pfizerce se zase říká, že je nebezpečná pro alergiky a že po ní už nějakých 35 lidí zemřelo. Což zas jaksi není obzvlášť paniky hodná zpráva, jestliže už vakcínu dostalo několik milionů. Navíc její licenční belgická výroba prý nestačí plnit poptávku a nedodává ji pro EU ani polovinu slíbené. A mezitím oxfordská AstraZeneca oznamuje potenciální výrobní kapacitu 25 milionů měsíčně, bude-li na ně mít objednávky, které prý váznou. A tady to odskáče chudák Babiš, který neví, jak se v tom vyznat.

No a WHO protestuje, že víc než polovina vyráběných vakcín jde nejprve do bohatých zemí, které ale tvoří jen osminu globální populace, a jestli to zase nezavání rasismem.

Rusové demonstrovali za Navalného. Toho někdo považuje za největší figuru ruské opozice, někdo za loutku Západu. Kým je Navalnyj pro vás? Nastávají díky němu Putinovi zlé časy, kdy bude muset krotit mládež, nebo jde o bublinu?

Otázku, kdo za Navalným „stojí“, přenechám konspiračním teoretikům. Ale Putin nebude moct vládnout věčně, táhne mu na sedmdesátku. Navalnyj je pětačtyřicátník, má za sebou existující politickou stranu s optimistickou vizí budoucnosti. Jenže i ta bude záležet na tom, kolik pro svou stranu získá oligarchů ochotných ho proti Putinovi podpořit. Možná těch, co mají Putina plné zuby, je už víc, než se Putinovi jeví. A pak bude taky záležet na tom, do jaké míry Navalného protikorupční idealismus narazí i u těch vlivných a mocných stoupenců, kteří se do svých pozic bez korupce asi nedostali a bez korupce by se v nich neudrželi. Zní to možná cynicky, ale já si ruskou demokracii bez korupce představit nedokážu. To nejlepší, co si tam představit dovedu, je korupce bez vraždění, ale už ne bez zneužívání moci. Jestli se někdy aspoň něco takového Navalnému či komukoli jinému podaří, budiž mu čest a sláva.

Joe Biden dal najevo, že v nejbližších měsících s covidem-19 v Americe asi nezatočí. Odchýlil se tím od svého slibu? Jinak, jak vnímáte příval jeho „executiveorders“, který spustil hned po nástupu do Bílého domu? Čeho si na raných krocích nového prezidenta a vývoje v USA vůbec všimnout?

V těch exekutivních příkazech, čili prezidentských dekretech, už má historický rekord prvního týdne. Nelze se mu divit, že to bere takovým hopem, když ho pokrokové křídlo strany nutí odčinit zpátečnickou politiku Trumpovu. S covidem vlastně jen dohání běžná nařízení evropská, a to ještě jen na federální půdě. Zábavnější je dekret udělující Spojeným státům vůdcovskou roli v globálním zdraví a bezpečnosti. Zřejmě už k tomu má domluven i souhlas Číny a WHO, do jejíhož členství se po Trumpově vystoupení dalším dekretem vrací. Z dekretů nesouvisejících s covidem stojí za povšimnutí návrh minimální mzdy 15 dolarů na hodinu, který (odhadují pravicoví ekonomové) zaručeně zvýší nezaměstnanost a položí malé soukromé firmy. To ale hned napravuje dalším dekretem zvyšujícím federální výdaje na pomoc firmám, který (odhadují pravicoví ekonomové) zvýší inflaci. Zastavuje z environmentálních důvodů čerpání ropy a plynu na severu, což připraví desetitisíce o práci a naštve Kanaďany. Vrací USA do pařížské klimatické dohody a celoglobálnězelené politiky, čímž urychlí ekonomický pád Západu a vzestup Číny. Ruší různé Trumpovy restrikce na imigraci, čímž hodlá o několik milionů navýšit voličskou základnu Demokratické strany, aby už nikdy nemohli vládnout republikáni.

V hluku kolem pandemie a situace v USA možná zapomínáme na Blízký východ, zejména na stav v Sýrii, kde Izrael zaútočil na místní proíránské jednotky. Na co zapomínáme také: Že Sýrie a celý Blízký východ je místem střetu na jedné straně Saúdské Arábie (s podporou USA) a Íránu, přičemž obě síly si vzájemně po regionu promíchávají své proxy síly. Do toho se angažuje Izrael. Jak se tento souboj může v nejbližší době vyvíjet? Vydrží usmiřování sunnitských hráčů s Izraelem?

Že si Izrael hlídá, co ohrožuje jeho existenci přímo na hranicích, není nic nového. Nové je, že hned v první den Bidenova prezidentství na území Sýrie zase vstoupily jednotky americké, které Trump stáhl. Tehdy se mu vyčítalo, že zradil kurdské spojence. Co tam hodlají dělat, zatím není jasné. Islámský stát, o němž se doufalo, že je poražen, Bidenovo zvolení hned prvního dne oslavil masakrem desítek lidí v Iráku.

Smiřování sunnitských států s Izraelem už asi pokračovat bude. Jeho důvodem nebyly jejich sympatie k Trumpovi – a možná ani ne k Izraeli –, ale děs z Íránu, jenž plnou parou směřuje k získání jaderné zbraně.

Sýrie je mimochodem uváděna mezi zeměmi, kde probíhá perzekuce křesťanů. Ta zjevně stále sílí v řadě islámských zemí, Severní Koreji a Číně, a některé světové instituce už o ní hovoří jako o genocidě a „globální kalamitě“ postihující stamiliony křesťanů. Jaký je její současný stav?

Upozorňuji na ni už nějakých deset let a lamentuji, jak málo se o ní v hlavních médiích informuje a že ji světové instituce jako OSN ignorují. Organizace Open Doors World Watch List uvádí těžko představitelné číslo 340 milionů křesťanů „extrémně perzekvovaných“ v nejméně deseti islámských zemích. Sýrie je na devátém místě, před ní Afghánistán, Somálsko, Libye, Pákistán, Jemen, Írán, Nigérie, Irák. Ale daleko před nimi na prvním místě je Severní Korea, kde za příslušnost ke křesťanství platí trest smrti nebo pracovní koncentrák, často na doživotí.

V těch islámských zemích ale mluvíme nejen o sociální diskriminaci, ale o zabíjení. Z Nigérie každou chvíli přicházejí zprávy o vyvraždění celých vesnic bojůvkami Boko Haram.

World Watch List zaznamenává za rok říjen 2019 až září 2020 z islámských zemí tato čísla: Zavražděno za víru 4761. Protiprávně uvězněno 4277. Uneseno 1710 (většinou dívky nucené konvertovat na islám). Vandalizace kostelů a modliteben 4488. Sociální a ekonomickou diskriminaci zažívají křesťané už tradičně ve většině islámských zemí, a nověji i v Indii. Celosvětově perzekuce nebo diskriminace křesťanů vzrostla o 20 % oproti předchozímu roku. A kdy jsme naposledy slyšeli o nějaké rezoluci OSN kárající některou z těchto zemí…

A co vás v těchto dvou týdnech ze světa pobavilo nebo rozesmálo?

Pan Joachim Kuhs z Rozpočtového úřadu EU odhalil, že EU v roce 2019 darovala 30 milionů eur nevládní organizaci European Councilfor Foreign Relations na projekt „Evropská suverenita“, který spočívá v omezování suverenity členských zemí, z jejichž daní finance pocházejí. Zakladatelem této „neziskovky“ je George Soros. Dobře si to ten kujón zařídil. A my, naivové, jsme si mysleli, že ten slavný filantrop přispívá nám.

Kurasovu novou knihu najdete zde.

 Ptal se Jaroslav Polanský, PL, 28.1.2021
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.