23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


ROZHOVOR: O ruské armádě

21.2.2022

Armádu devastují korupce, rozkrádání, nedostatek disciplíny a opilství

Ruský podnikatel Vitalij Ginzburg, který nyní žije v České republice, byl dříve důstojníkem Sovětské armády. Později v Rusku vlastnil úspěšnou společnost, která se zabývala výrobou a instalací bezpečnostních systémů. Hovořili jsme spolu o stavu ruské armády. Ta je podle Ginzburga ve špatném stavu, ostatně jako celé Rusko. Sužují ji masivní rozkrádání, astronomická korupce a nehospodárné utrácení peněz za zbytečnosti. Z těchto důvodů proto bývalý voják z povolání nevěří tomu, že by ruské ozbrojené síly byly schopny zvládnout invazi na Ukrajinu.

Podílela se vaše společnost někdy na zakázkách pro ruskou armádu?

Za prvé, vystudoval jsem vyšší vojenskou inženýrskou školu a vojenskou akademii. Byl jsem důstojníkem sovětské armády, a tak mohu o armádních záležitostech mluvit profesionálně.

Za druhé, moje společnost nikdy neměla přímou zakázku pro ruskou armádu. Měla však několik zakázek souvisejících s armádou. Podíleli jsme se například na rekonstrukci Ústředního divadla ruské armády a na výstavbě odpalovacího zařízení Vostočnyj, kterou prováděla společnost ruského ministerstva obrany. O závažných korupčních problémech tohoto projektu jsem již mnohokrát hovořil. 

Došlo to tak daleko, že se kvůli tomu změnila celá struktura ruského ministerstva obrany Státní společnost zabývající se armádními stavbami tzv. Spetsstroj, byla zrušena na konci roku 2005.

V jakém stavu je podle vás ruská armáda?

Ruská armáda je ve stejně špatném stavu jako ruský stát pod Vladimírem Putinem. Chová se nehospodárně Posuďte sami. Ruská armáda je potenciálně schopna zničit celý svět jadernými zbraněmi. Zároveň dokáže řešit skutečné bezpečnostní problémy Ruska, které jsou však značně zveličovány propagandou. Ruská armáda se rozvíjí na základě vojenské doktríny Ruska a právě v tom spočívá její největší problém. Podle ní musí současně čelit NATO a terorismu. Jak to lze provést v praxi? Na základě ustanovení doktríny by ruská armáda měla udržovat strategickou paritu se zbytkem světa. Proto se vynakládají obrovské prostředky na jaderné síly, které však nikdy nebudou potřeba a které jsou v takovém množství naprosto zbytečné.

Zároveň se tak děje na úkor rozvoje sil všeobecného určení, které jsou v horším stavu než ty srovnatelné v armádách NATO. Ukrajinská krize to jasně ukázala. Rusko soustředilo u ukrajinských hranic téměř 100 taktických skupin skupin ze 150, které má. Jinými slovy, ukázalo se, že jeho vojenské schopnosti jsou omezené.

Navíc v době, kdy afghánský Taliban soustředil velké síly na hranicích s Tádžikistánem, který je členem Organizace Smlouvy pro kolektivní bezpečnost (OKSB) a představuje to pro něj teroristickou hrozbu. A jestliže je velká část ruské armády na hranicích s Ukrajinou a připravena na konfrontaci se Západem. nemá Rusko už téměř žádné vojenské síly, které by mohly bojovat proti skutečné teroristické hrozbě. 

Ruskou armádu také sužuje obrovská korupce mezi velícími důstojníky. V posledních letech byly za masivní úplatkářství odsouzeny desítky generálů a plukovníků. Jenomže v mnoha případech nejde o boj proti korupci, ale o vyřizování účtů mezi zkorumpovanými důstojníky a úředníky. Slabá ruská ekonomika není schopna zajistit armádě moderní zbraně a vojenskou techniku v potřebné kvalitě a množství. Nedostatečné je rovněž sociální zabezpečení vojáků z povolání.

Každý voják nebo důstojník si velmi dobře uvědomuje, že cena jeho života je v případě smrti nebo invalidity malá a on i jeho rodina zůstanou bez účinné státní podpory.

Jaké jsou podle vás největší slabiny ruské armády?

Ruská armáda, navzdory veškerému úsilí ruských úřadů a ruské propagandy nemůže být silná, a to kvůli omezeným ekonomickým a vědeckým možnostem Ruska. Největší slabinou ruské armády je zvětšující se nedostatek profesionality na všech úrovních vojenského velení. Putinova dobrodružství vedou k vytlačování profesionálů nebo ke snižování jejich počtu. Ve vedení ruského ministerstva obrany jsou pouze čtyři ze 13 hlavních představitelů profesionálové. 

Slabou stránkou ruské armády jsou ty složky ozbrojených sil, které jsou nejvíce závislé na omezených vědeckých a technických možnostech země. Týká se to především letectva, námořnictva, komunikačních a řídicích systémů. Kvůli korupci dostávají mnozí vojáci v nejlepším případě jen 70 % platu. V armádě se krade ve velkém na všech úrovních. Vojáci, kteří přijeli do Běloruska na cvičení, prosluli u místního obyvatelstva jako prodejci pohonných hmot a náhradních dílů za příznivé ceny. Velkými problémy jsou také nízký stav vojenské kázně a opilství.

Když porovnáte letadla, ruské Su-57 a americké F-35, které z nich je
podle vás lepší?

Srovnávat ruský Su-57 a F-35 je jako srovnávat Rogozinovy fantazie v Roskosmosu a skutečné úspěchy Američana Elona Muska v kosmonautice. Jak můžete srovnávat letadlo, kterého se vyrobilo téměř 500 kusů a objednány jsou další tři tisíce kusů s testovaným letadlem, které vlastně vůbec není není vojenské, protože zatím neexistuje nejen žádný pluk, ale ani oddíl letadel Su-57. Jeho prototypy, které létají na přehlídkách, jsou navíc vybaveny starými motory. Výroba letadel s motory páté generace je naplánována až na příští rok, kdy by mělo být vyrobeno 76 letadel. A to i přesto, že v USA je vývoj letounu šesté generace již v plném proudu.

Je obtížné porovnávat jejich taktické a technické údaje, protože F-35 uvádí reálné hodnoty, zatímco u Su-57 jsou pouze odhadovány, protože letoun se stále testuje.

Přesto se ruská propaganda pomocí podvodných technik snaží vydávat suchoj za lepší stroj. Dělá to jednoduše, zhodnotí jednu charakteristiku, například rychlost, a podle ní pak vyhodnotí celou letadlo. Velmi důležitou součástí letadla je ovšem také zbraňový systém a celkově má vlastností víc. Pravdou je, že Su-57 je horší jak z hlediska radarové vybavenosti, tak z hlediska výkonu motoru. Je větší, těžší, má nižší poměr tahu k hmotnosti, a proto je hůře ovladatelný. Ohledně spolehlivosti motoru, který se ještě nevyrábí, existuje mnoho nezodpovězených otázek. To proto, že motory jsou největší slabinou ruského leteckého průmyslu. Není proto náhodou, že se Su-57 říká „neviditelné letadlo chudých“.

Jak hodnotíte údajně nejlepší ruský tank T 14 Armata?

Pro Armatu platí to samé, co pro Su-57. Armata je jistě zajímavým počinem v oblasti vývoje tanků a obsahuje několik originálních řešení. Letadlo a tank jsou však hlavně zbraňové systémy a především na základě toho je lze charakterizovat. Armata má silné i slabé stránky. Charakterizovat tank však neznamená sečíst silné stránky a odečíst slabé, nebo ty slabé rovnou zatajit. Nutná je celková analýza, ale zatím není co analyzovat. Myšlenka takového tanku byla ve své době v USA a Německu opuštěna. Dá se říci, že Armata je těžká, drahá a obtížně ovladatelná. 

Její výhody v podobě zaručené ochrany proti protitankovým zbraním nejsou vůbec zřejmé. Ruská armáda původně plánovala tento tank nakoupit ve velkém množství, jenomže poté byly tyto plány opakovaně zredukovány, také kvůli nedostatku financí. Zatím bylo dodáno jen 20 těchto tanků. Ruské ministerstvo obrany však ani v budoucnu neplánuje masový nákup Armat a pro armádu modernizuje stávající tanky T-72 a T-80. Armaty se zatím ukázaly pouze na vojenských přehlídkách, a proto se jim právem říká, přehlídkový tank.

Někteří západní odborníci tvrdí, že ruská armáda nebude schopna napadnout Ukrajinu, protože bude mít logistické problémy. Co si myslíte, mají pravdu?

Také se domnívám se, že ruská armáda na Ukrajinu nevtrhne, protože na to nemá. Její síly jsou nedostatečné a má rovněž málo prostředků k tomu, aby mohla takovou operaci úspěšně zvládnout. Z hlediska logistiky by pak s největší pravděpodobností čelila nepřátelskému prostředí. Ruští vojáci by museli počítat se silnou nenávistí obyvatelstva na rozsáhlém území, partyzánskou válkou a sabotážemi. I pro tyto obtíže by logistika ruské armády byla velmi komplikovaná s ohledem na nové praporní taktické skupiny ruské armády. 

Veškerá logistika v ozbrojených silách byla dříve budována na jiném základě. Sto praporních taktických skupin - to odpovídalo v rámci dřívější organizace sovětské armády sedmi divizím nebo dvěma armádám. Jenomže v současné armádní organizační struktuře a délce hranic je to úplně jiná výzva. V podstatě by bylo potřeba podporovat každou skupinu samostatně. Ovšem s roztaženou frontou a dlouhými komunikacemi nutnými k zásobování v kombinaci s nepřátelským místním obyvatelstvem by to bylo velmi obtížné. Proto jsem přesvědčen, že k ruské invazi na Ukrajinu nedojde.