15.9.2019 | Svátek má Jolana


ROZHOVOR: K evropským volbám

4.6.2019

Jste spokojený s výsledky voleb (u nás/ve zbytku EU)?

S výsledky voleb nemohu být spokojen, neboť žádné výsledky nejsou. Kvantitativní data nejsou ve své mnohovrstevnatosti ani přehledná, ani důležitá. Volby neřekly nic podstatného – nedotkly se bezprostředně základní otázky budoucnosti Evropy a nás všech: zda zůstaneme „Evropou národů“, nebo budeme už navěky „Evropou Bruselu“. Až na výjimky politické strany zúčastněné ve volbách tuto otázku zřetelně nenastolovaly.

Překvapily vás výsledky voleb/případně jak (u nás/ve zbytku EU)?

Moc překvapivého tam nebylo. U nás je to snad jedině úžasný trest, který dopadl na bezbarvou, rozplizlou a stále více k extrémní levici se přibližující ČSSD (a to ještě má ČSSD ministra zahraničí). Přes obří mediální útok v podstatě obstálo ANO, a to měli největší účast ve volbách progresivističtí „městští liberálové“, kteří ANO nevolí. Nikdo nepřipomíná to, že u nás ve všech volbách uvnitř parlamentního volebního období vládnoucí strana vždy prohrávala. Skoro jsem čekal, že díky této struktuře voličů lepší výsledek získají Piráti. Naštěstí se to nestalo. I tak získala tato strana šanci pokoušet se v Bruselu konfiskovat dočasně prázdné byty, když už to zkoušely v Praze.

Nečekal jsem tak pěkný výsledek Kaczynského PiSu, výborně obstál Orbán, raduji se z výsledků Farage (i když nevím, k čemu to ve Velké Británii povede), potěšil mne volební výsledek Salviniho v Itálii. Hrůzou je evropské „zelenání“, zejména výsledek Zelených v Německu.

Čekáte změnu ve fungování EU?

Změnu ve fungování EU bohužel nečekám. Evropský parlament až zas tak velkou roli nemá a výsledky žádný zřetelný otřes nepřinesly. Přinesly smutek těm, kteří si nepřejí „Evropu Bruselu“, a uspokojení těm, kteří vědí, že všechno zůstává při starém.

Zastrašování voličů vedlo k tomu, že strašně těžko vznikají a prosazují se k Evropské unii kritické politické strany. Všiml si toho jen Jiří Weigl: „je paradoxem, že česká veřejnost dlouhodobě vykazuje největší skepsi a nespokojenost s poměry v EU, ale ve volbách tento fenomén žádnou roli nesehrál“. Proto tolik lidí zůstalo doma, proto tolik lidí nemělo koho volit.

Jaká je Vaše prognóza budoucnosti EU v nejbližších letech?

Nečekám žádné změny. EU zůstane v permanentní krizi (a rozpolcenosti mezi těmi, kteří by změnu chtěli a těmi, kteří se jí zuby nehty brání). Evropa zůstane nejpomaleji rostoucím regionem světa a bude se tvářit, že jí to vůbec nevadí. Hrozí, že demokracie ještě dále ustoupí do pozadí a že nebudou rozhodovat volení politikové, ale klimatické Gréty a už desetiletí se v budovách EU „skrývající“ bezbarví úředníci, kteří mají jediný zájem maximalizovat počet měsíčních platů (přicházejících od evropských daňových poplatníků). Ale není kam emigrovat.

Otázky kladl Eduard Petiška, LN, 30.5.2019

www.klaus.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.