28.1.2022 | Svátek má Otýlie


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Jaké je Trumpovo poselství Evropě

Mám zkušenost starou půl století a jistě se od té doby mnoho změnilo. Když jsem nastupoval na univerzitu ve státě Missouri, stačilo potřesení rukou, a tím stvrzení i finanční dohody. Jedinou „občankou“ byl průkaz univerzity, který mi byl užitečný při koupi alkoholu jako potvrzení mé způsobilosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 8.12.2020 14:58

Masivní těžbě bude předcházet vysoká poptávka, vyvolaná zejména elektromobilitou. Budou následovat vysoké ceny, které podpoří masivní těžbu včetně všech negativních vlivů s těžbou spojených. Zásoby lithia jsou omezené, tak že cena neklesne, maximálně krátkodobě a rozhodně ne pod náklady. Celý tento proces bude totiž finančně poháněný nově "natištěnými" penězi. Těžba ropy z ropných písků při poklesu cen stagnuje nebo se zastavuje, u lithia se to nestane, protože posvátný green deal najde dost prostředků pro případné dotace, kdyby nedej bože zafungoval trh a cena lithia klesla výrazně a dlouhodobě pod náklady těžšbních společností. Pokud nedojde k zásadním vědeckým objevům v oblasti baterií, čeká nás podobně devastující účinek jako u biopaliv první generace. Nemluvě o tom, v jakých nestabilních režimech se lithium často vyskytuje. A celý tento devastující proces je prosazován především ekoaktivisty, kteří nelogicky prosazují zákaz atomu a uhlíkových paliv v termínech, které jsou nereálné, místo nich prosazují technologie, které jsou neefektivní, a dopadne to dost tragicky, jako obvykle. No, myslím, že nejsme ve sporu.;-)

J. Nevrkla 8.12.2020 16:03

Nejsme☺

Já stále věřím, že se tomu lidi vzeprou a zase zazvoní klíči. Až toho marasmu začnou mít plné zuby jak v listopadu 89. Čím dříve, tím lépe.

I. Schlägel 8.12.2020 16:43

Nevím, nevím. Po desetiletích vlády bolševika jsme dobrovolně vyměnili velkou část svobody za sociální jistoty, zábavu a hoaxy. Lidé jsou stále méně gramotní a stále více věřící v nějaký nový "spravedlivý řád". Mladí lidé mají v oblibě socialismus i v baště svobody, USA. Zmenšuje se počet aktivních lidí zakládat vlastní firmy a nést rizika. Více mladých vidí perspektivu v "bezpečném" státním sektoru. Politici řeší kraviny. Euroatlantická civilizace pomalu degeneruje z nadbytku a bude snadnou kořistí pro ty, co se nezakecají.

J. Pokoutný 8.12.2020 8:25

Obávám se, že pan profesor je naivní: hodnotí-li Bidenův titul na VŠ pozitivně, znamená to snad, že si nevšiml skoro úplného zlevicovění amerického školství, až do poměru 1:9 ve prospěch levice? Nebo zvýhodňování černých studentů v neprospěch Asiatů a bělochů? Vynucované sebeseparace "afromeričanů"? Podpory všech bláznovin "woke" hnutí na nich?

P. Haraším 8.12.2020 11:40

o jakém zvýhodňování černošských studentů píšete? máte k tomu nějaký relevantní zdroj, nebo blábolíte rasistické nesmysle?

P. Han 8.12.2020 12:47

Zkuste si to vyhledat sám, třeba s pomocí Googlu. Nebo poproste někoho s vyšší inteligencí, toho najdete snadno, bude to skoro každý. Mohu vám dát pár odkazů (víte-li, co to je), ale víc se vám nehodlám věnovat, stejně je to marné.

https://nozicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=755793

https://echo24.cz/a/iHj7p/konec-pozitivni-diskriminace-na-americkych-skolach

https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/usa-zrusily-narizeni-jez-zvyhodnovalo-studenty-dle-rasy_487386.html

P. Haraším 8.12.2020 13:05

nezbývá než poděkovat za odkazy...dík

P. Haraším 8.12.2020 14:19

a tady, milý Hane fakta...

afirmatívní akce.

v rámci afirmativní akce by mohla daná univerzita uvažovat nejen o známkách případných studentů, ale i o dalších faktorech, jako je jejich rasa nebo etnická skupina. Na následek toho by prý univerzita přijímala na úkor (kvalifikovanějších) bílých studentů menšinové studenty, kteří měli nižší výsledky na SAT (Zkouška dovedností žáka, hlavní standardizovaná zkouška pro přijímání studentů na vysoké školy) nebo nižší GPA (průměr známek). Ale situace je úplně opačná. Rozšířený proces přijímání na základě více měřítek zásluh než jenom „tradičních“ SAT i GPA, zavedený kvůli afirmativní akci, ve skutečnosti nahrává i většinovým (bílým) studentům. Až 20% bílých studentů by nebylo přijato v případě, že univerzita by použila „tradiční metody“ přijímání studentů.

Dědiční studenti.

Ale pokud se opravdu zajímají o snížení požadavků, ať začnou se sice zdaleka největším, ale nejméně uznávaným, programem afirmativní akce: tzv. „legacy“ studenty. Název „legacy“ (nebo třeba „dědičný“) „student“ znamená, že přijetí tohoto studenta na univerzitu lze přičítat skoro výhradně, nebo aspoň hlavně, tomu, že jejich rodič (případně rodiče) tutéž univerzitu absolvoval. Drtivá většina dědičných studentů je z historických důvodů bílá. Podle Úřadu občanských práv Ministerstva školství Spojených států, „s výjimkou atletických schopností ne-dědiční studenti [non-legacies] dosáhli lepších výsledků než ti dědiční ve všech oblastech srovnávání.“ Navzdory studentům přijatým na univerzity na základě své rasy či etnické skupiny, kteří tvoří něco mezi 5 – 10% studenty elitních univerzit, dědiční studenti tvoří až 25% studentstva (a 43% bílých studentů přijatých na Harvard bylo dědičných).

P. Haraším 8.12.2020 14:21

takže příště místo stupidních odkazů si najděte reálie...pokračování...

Spartsměny.

Další program afirmativní akce ve prospěch bílých, ale který také není považován za afirmativní akci, je snížení požadavků pro přijímání atletů. Harvard např. boduje případné studenty od 1 (nejhorší) do 6 (nejlepší) podle akademických zásluh. Zatímco Harvard přijal okolo 70% atletů, kteří dostali čtyři ze šesti bodů, jenom 0,076% ne-atletů se stejnými body bylo přijato – skoro tisíckrát méně. Celkově, podle dalšího výzkumu, dostali atleti osmačtyřicetiprocentní „náskok“ v přijímání na univerzity ve srovnání s 25% pro dědičné studenty a 18% pro studenty přijaté na základě rasových preferencí. Podle Národní asociace univerzitní atletiky (NCAA) tvořili v r. 2018 61% atletů ne černí, ale bílí studenti (na elitních univerzitách skoro 70%, dokonce až 79% na menších, elitních, tzv. „liberal arts“ univerzitách).

P. Han 8.12.2020 16:08

Klasické "já o voze, vy o koze".

P. Haraším 8.12.2020 22:47

jj , hane, dostalo se vám fakt o afirmatívní akci, což se vám ovšem zcela nelíbí...

J. Krásenský 8.12.2020 5:24

Letošní volby v USA připomínají historický předěl, jakým byl vítězný únor v ČSR. Pokud president Trump podlehne tlaku, resignuje na legalitu voleb před dlouhým pochodem uchvácenými soudy a dalšími institucemi, budou následující leta podobně děsivá jako u nás 1948-1989. Rozdíl spočívá v tom, že tenkrát byla naděje, že lze z marxistického ráje uprchnout do svobodného světa. A tato naděje dnes chybí. A nemylme se, důsledky uchvácení moci zfalšovanými volbami budou pro nás stejně katastrofální, jako pro Američany.

J. Vintr 8.12.2020 8:12

Přesně tak.

P. Pepax 8.12.2020 8:59

Souhlas, docela zajímavé přirovnání.

P. Lenc 8.12.2020 9:47

Ano, bohužel...

J. Ganaur 8.12.2020 10:03

Jeden malý, ale důležitý detail.Diktaturu můžete udržovat jen násilím a Američané jsou ozbrojeni....

J. Vintr 8.12.2020 12:02

Pokud se lidé nezorganizují, tak jsou jim zbraně celkem k ničemu.

V. Stichhauer 8.12.2020 11:27

R^

P. Haraším 8.12.2020 11:42

copak vám někdo brání v útěku do ruské říše zla? spěchejte, chybět nebudete.

P. Haraším 8.12.2020 11:49

proč tady tak veřejně a stupidně lžete? kdybychom chtěli srovnávat puč v roce 1948, tak bychom museli připustit, že legitimitu proběhlých zcela objektívních a demokratických voleb se snaží zpochybnit, zfalšovat a poté zrušit kandidát kremelského vraha Putina, jakýsi tupec Trump. nikoli vítěz voleb, demokrat biden, ale trump, který prohrál se snaží podvody, lhaním a dokonce vydíráním republikánských představitelů v rozhodujících státech, protiústavně zvrátit výsledek voleb. je to právě proruský zoufalec Trump, který je největším nebezpečím pro USA, které za čtyři roky totálně neschopné vlády rozbil na ruský způsob...zdevastovaná společnost, usa na pokraji občanské války, čínský vir v rozsahu nebývalém cca 215000 nakažených denně, 2800 000 mrtvých, ekonomika v zádeli, nezaměstnanost, velký rozmach číny za dob trumpovlády...atd. atd.

J. Vintr 8.12.2020 12:36

Víc blbostí už vymyslet nedokážete?

T. Kočí 8.12.2020 14:29

dokáže. Ten generátor blbosti se přepnul na forsáž-

J. Vintr 8.12.2020 0:44

Ten pán je hodně mimo realitu....

J. Huml 8.12.2020 4:00

Od Vas,soudim podle Vasich naprosto ujetych prispevku, to opravdu sedi.