28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


ROZHOVOR: Europarlament genderově zešílel

5.2.2019

Dramatická situace panuje ve Venezuele, která je na tom ekonomicky špatně. Může za to rozhazovačná a neefektivní politika levicové vlády, sankce či pokles cen ropy, na které je Venezuela ekonomicky závislá? Nebo všechno dohromady?

Tak je to určitě několik faktorů dohromady. Ale myslím, že levicová vláda na tom má lví podíl, protože to byla ona, která ze země, která by mohla být díky ropě jednou z nejbohatších zemí na světě, udělala úplné žebráky. Lidé tam teď denně musí bojovat o to, aby měli něco k jídlu.

Předseda parlamentu a opoziční lídr se vyhlásil prezidentem, ač země prezidenta má, ať si o něm myslíme cokoliv. Spojené státy samozvaného prezidenta uznaly. Je to normální, nevyostřuje to napětí v zemi? A hrozí ve Venezuele nějaký větší konflikt i s mezinárodním dopadem? Myslím tím, že by se do konfliktu kvůli této jihoamerické zemi dostalo Rusko a USA? Třeba i kvůli odvrácení pozornosti, které mají Trump a prý i Putin doma?

Osobně si myslím, že pokud se nezačne situace rychle řešit, může to přerůst v občanskou válku. Ukázaly to i víkendové pouliční boje mezi demonstranty a policií. Ta situace je hodně napjatá a vyhrocená.

Poláci na rozdíl od nás nestáhli před Norskem kalhoty, zní titulek vašeho blogu. O co prosím jde?

Zde jde o to, že Norsko poslalo polské vládě výzvu, aby do tří týdnů stáhla ze země svého konzula, který se měl chovat neslučitelně s rolí diplomata. Není za tím nic jiného, než že konzul dělal, co měl a bránil zájmy polských rodin před Barnevernetem (norskou sociální službou odebírající děti), za což dostal i cenu Konzul roku 2016. Zůstal totiž loajální k zemi, která ho vyslala, a norským úředníkům jen nepoklonkoval, nevěřil každou lež o rodině a i třeba osobně dohlížel na to, aby skutečně proběhly schůzky rodičů s dětmi apod.

Polsko to ale odmítlo a ministr zahraničí jasně řekl, že jsou s prací konzula spokojeni a zůstane minimálně do konce června, kdy mu oficiálně vyprší pracovní smlouva na konzulární činnost v Norsku. Dokonce řekli, že jestli jej Norové tedy na svém území nechtějí, ať jej přímo vyhostí sami – a oni pak pravděpodobně vyhostí norského konzula z Polska. Prostě před jejich bububu nestáhli kalhoty, neposílali jen diplomatické nóty jako česká vláda v případu Evy Michalákové a jasně řekli, že se dál budou stavět předně za zájmy polských rodin a nic jiného je nezajímá.

Italský zvláštní tribunál doporučil zahájit soudní řízení proti ministru vnitra Salvinimu kvůli jeho loňskému odmítnutí nechat vystoupit uprchlíky z lodi na Sicílii. Zda stane před soudem, rozhodne senát, hrozí mu 15 let. Co k tomu říci? Napsal jste na Twitteru, že asi chtějí aby se Salvini stal premiérem...

Ano, to jsem napsal, protože mi přijde absurdní, že by zrovna ministr vnitra nemohl říct, jestli pustí na území státu nelegální migranty nebo ne. Je totiž hlavním úkolem vnitra určovat azylovou politiku země a v těchto případech za mě není možné argumentovat tím, že cizinci z třetích států mají mít nějaké právo na neomezený pohyb na území EU. Země se přece navíc zavázaly přísně chránit hranice schengského prostoru! Kdo jiný už pak může o těchto věcech rozhodovat? Skupina nikým nezvolených levicových aktivistů? Přijde mi to vyloženě postavené na hlavu a pozici Salviniho to jen posílí.

Německo a Francie podepsaly v Cáchách nedávno smlouvu o partnerství a mnozí, třeba Václav Klaus, zdvihají varovný prst. Oprávněně?

Ta smlouva má čistě deklaratorní charakter a je to tak něco jako prohlášení o spolupráci zemí V4, za současné situace mi ale neudělala příliš radost, předně proto, že když to poprvé oznámili, už to byla hotová věc. Zbytečně to tak dalo prostor pro další a další konspirace, což jen nahrává populistickým euroskeptickým silám. Osobně jsem ale přesvědčen, že to nic nemění na tom, že EU ještě můžeme zreformovat a změnit.

Kauza Huawei nabírá obrátky. Je to s tím čínským odposloucháváním tak vážné, nebo jde o součást byznysové či obchodní přetahované zvláště mezi USA a Čínou?

Ano, nabírá to na obrátkách a osobně informace od tajných služeb nepodceňuji. Oni nemají nic z toho, jestli vyhraje ten nebo onen, opravdu vše hodnotí předně z hlediska bezpečnosti. Kdyby měly být naše tajné služby nějak podplacené, tak naopak myslím, že by zrovna Čínu a Rusko chválily.

Některé základní školy v okolí bavorské metropole Mnichov zvažují, že v budoucnu v nich mohou být kromě záchodků pro chlapce a dívky také toalety pro třetí pohlaví. Země také v roce 2013 zavedla možnost neuvádět u dětí v rodných listech ani mužské ani ženské pohlaví a kolonku nechat nevyplněnou. Dítě se pak může rozhodnout, až dospěje, informují z toho poněkud zkoprnělé české čtenáře Novinky.cz. Vím, že i vy v europarlamentu řešíte podobné „veledůležité záležitosti“ typu genderových kvót a povinnosti zavedení genderově neutrálního jazyka. Co si o tom myslíte?

Gender je slovo, kterému nejdřív nebudete rozumět, pak vám to přijde tak absurdní, nesmyslné a zbytečné, že tomu nepřikládáte váhu a maximálně se tomu někdy zasmějete. A pak zcela zkoprníte při zjištění, že 71% vašich kolegů odhlasuje důležitost genderových kvót a genderově neutrálního jazyka v parlamentu a chce po Komisi připravit legislativu, aby to bylo všude. K tomu, že se celkově odhlasovala zpráva „o začleňování hlediska rovnosti žen a mužů“, mohu proto říct jen jediné – Evropský parlament genderově zešílel a bohužel není jediný, když tak poslouchám zprávy z Německa o tom, že v Hannoveru už mohou říkat jen „vyučující“ místo učitel a učitelka a právě ty zprávy o školních záchodcích pro třetí pohlaví.

Ani v ČR ale není situace příliš růžová, stačí se podívat na propagační videa Národního kontaktního centra pro genderovou rovnost, které vydělává na provádění genderových auditů a pomáhá implementovat plány genderové rovnosti. Jasně říkají, že je nutné stopnout všechny genderové stereotypy a budou nám diktovat, koho máme zaměstnávat, jak mluvit a nejradši i jak oblíkat děti a jaké jim dávat hračky. Přijde mi to šílené a naprosto zbytečné. Vyloženě uměle vytvořený problém, aby se mohly čerpat dotace na řešení, kdy sice možná pomohou pár jedincům, ale celkově nadělají obrovské a v některých případech až nevratné škody, protože si hrají s myslí a sebeidentifikací dětí. Osobně proto plánuji proti tomuto ideologického nesmyslu dále systematicky bojovat!

Ptal se Oldřich Szaban, PL, 1.2.2019

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, člen Rozpočtového výboru Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.