Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ŘECKO: Děsivý program, Brusel mlčí

diskuse (59)

Kdo četl program Syrizy a neztratil paměť, musí se děsit řeckého budoucna. Směs ultralevicových a nacionalistických opatření. Podobnost s programem NDSAP? Nu ano!

I spojení extrémně levicové Syrizy (ale jasně řekněme, že jejich oponenti z Řecké komunistické strany jsou ještě extrémističtější) s nacionalisty z Nového Řecka je v podstatě signifikantní. Tvoří se něco, co má daleko k demokracii a slušnému státu, zato se výrazně blíží politice se všemi znaky nacionálního socialismu. Takového, jaký si představoval tehdy mladý Goebbels, takového, o jaký usiloval Ernst Roehm. Vyvíjí se jakási řecká nacionálně-bolševická revoluce. A Brusel mlčí, snad jen trochu mručí, pokud jde o splátky dluhu. Politika extrémních levičáků jej nechává v klidu.

Když před lety v Rakousku zabodoval ve volbách jistý Haider a jeho Svobodní, strhla se v Bruselu děsivá vřava. A to přesto, že Svobodní volby nevyhráli, byli jen druhou nejsilnější stranou. A tak se utvořila vládní koalice s lidovci. Rakousko tehdy nikterak výrazně nezměnilo vnitřní politiku, ba ani ekonomické zásady, zahraniční politiku tato vládní změna ponechala také v klidu. Nicméně horliví profesionální Evropané ihned začali klást nehorázné požadavky.

Brusel se snažil tvrdě zasáhnout do vnitřní politiky suverénního státu, komisaři se pokoušeli Rakušanům nařídit, kdo v politice být má a kdo ne. Vše proto, že Haider byl vyhraněný národovec a jeho partaj vcelku populistickým spolkem dam v dirndlech a chlapíků se štětkami za kloboukem. Ale Evropou najednou obcházelo strašidlo Hitlera. Absurdní divadlo.

Tehdy jsem (asi poprvé) začal vážně pochybovat o EU. Nejsem totiž tvrdým euroskeptikem, nejsem příznivcem Nigela Farage, SSO a jiných. Považuji se za eurorealistu, který si je vědom potřeby sjednocené Evropy nejen v případě volného obchodu. Nicméně nikdy jsem nebyl přítelem byrokratické, socialistické a multikulturní hysterie zasahující do vnitřních záležitostí jednotlivých členů. To, že jsem vcelku přítelem EU, však neznamená, že mne mohou posílat do Brusele.

Pravdou je, že nyní bych ovšem rád uvítal stejný postoj představitelů Evropské unie vůči Řecku. Na tom překrásném poloostrově se jim totiž k moci dostalo něco, co ohrožuje nejen samotné Řeky, ale všechny v Evropě. Něco, co se neštítí vytahovat politické fráze dávno pohřbených komunistických diletantů, něco, co se hodlá znovu pokoušet o propadlé ekonomické experimenty z doby budování reálného socialismu. Něco, co zároveň s Marxem ovšem vytahuje i völkisch myšlenky.

A tak čekám. Na první memorandum Evropské komise. Na první veřejné demonstrace v hlavních městech Evropy (pamatujete, jak tehdy zblblí „humanisté“ demonstrovali před rakouskými ambasádami?). Na první předvolání velvyslanců Řecka k hlavám demokratických států. Na první petice lidskoprávních iniciativ.

Nefandil jsem Haiderovi. Ale nebál jsem se ho. Proč taky. Čtu-li Tsiprase a další nové Řeky, přeci jen se bojím. A vím, že čekám marně. Extrémní levice je v Bruselu brána pouze jako neškodný klub kavárenských tlachalů. Nebo, a to často, jako kádrová základna eurokomisařů.

Programové body Řeků. (Děkuji blogerovi Dvořákovi, že je publikoval. I když se zcela jiným úmyslem. Považuje je za nejen neškodné, ale dokonce dobré.) Pro srovnání program NSDAP.

Jakubroth.blog.idnes.cz

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

žof Žofie Nováčková
24. 7. 2024

Na obvodním soudě pro Prahu 2 pokračuje výslechem svědků hlavní líčení v případu lidí obžalovaných...

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

V pátek večer bude kvůli zahájení olympijských her vyhlášena nad Paříží a okolím bezletová zóna....

Josef Kopecký
24. 7. 2024

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

Lidovky.cz, ČTK
24. 7. 2024

Ministerstvo obrany připravuje další část muniční iniciativy pro Ukrajinu, její součástí bude pět...

Martin Zvěřina
24. 7. 2024

Ministerstvo zdravotnictví chce prostřednictvím šestice senátorů-lékařů prosadit lepší očkování,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz