19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

RAKOUSKO: Zelené pokrytectví

Rakouský deník Kronen Zeitung otiskl zajímavý článek o současném stavu elektroenergetiky v Rakousku. Titulek článku, který odkrývá nepříjemnou pravdu o stavu tamní elektroenergetiky, zní „Velká elektrická lež“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 18.2.2022 13:41

Ty tvé LŽI už jsem tady vyvrátil už 100x, prolhaný Zelený bolševiku, tak raději drž hubu a krok. ;-€

V. Kučer 18.2.2022 9:08

Havárie v Černobylu se donekonečna opakuje přitom se podobné reaktory v Evropě nepoužívají. Fukušimu Japonci zvládli a vlna tsunami nám nehrozí. Ve škole mě učili že JE je drahá ve výstavbě a potom produkuje levný a bezemisní proud a v současnosti je to nejbezpečnější zdroj elektřiny.

F. Kusák 18.2.2022 9:17

Tak já osobně výchozím z toho, že se snažím omezovat vliv státu na můj život. Moje spotřeba je relativně nízká a snažím se o to, si některé potraviny sám a z vlastních stojí připravit. Dům mám velmi dobře zateplený a využívám, ale racionálně, všechny technické možnosti zaslání energie pro vlastní potřebu. "Řemeslníky" nesnáším, a pokud možno si dělám věci sám. Mou výhodou je, že na to mám čas a peníze. Chápu, že to není pro každého a nikomu svůj styl života nevnucují.

R. Tichý 18.2.2022 12:24

V kazdem Vasem prispevku je lez, nepravda, chyba.

Za vybuchem Cernobylu byly absurdni zkousky moznosti.

Ve Fukusime chyba umisteni nahradniho zdroje.

F. Navrátil 18.2.2022 7:56

V rakouské energetice zvítězila ideologie nad vědou.

R. Langer 18.2.2022 8:24

Už v okamžiku nespuštění jejich nově postavené JE. A od té doby to tam jde od desíti k pěti, přestože to hodně, hodně dlouho nebylo na první pohled vidět... :-(

V. Novak 18.2.2022 9:52

To referendum nakonec bylo o něčem jiném, lidé hlasovali proti tehdejší vládě. Bruno Kreisky spojil výsledek referenda se svým setrváním ve funkci - a lidi hlasovali proto Kreiskymu, ne proti Zwentendorfu.

Jenže když už si odhlasovali hovadinu, tak tu hovadinu hlásají dál. Zejména proti untrmenšům z Tschechei...

A to je nakonec Kreisky vypek, na nějaký slib odstoupení se vypískoval, zato zavřel Zwentendorf.

V. Hanus 18.2.2022 7:50

Jeden rakouský univerzitní profesor mi objasnil, jak se vyrábí značná část rakouské zelené energie. To se nakoupí hnusná žlutá elektřina z Dukovan, použije se v přečerpávacích elektrárnách na přemístění vody z údolí na koce a pak se v době potřeby s velkou slávou pomocí té "horské ekovody" vyrobí vodní, nyní již zelená energie.

P. Dvořák 18.2.2022 8:10

Klasická pračka na energii :-)

J. Hruška 18.2.2022 13:31

A žumpa na peníze.

V. Kučer 18.2.2022 9:34

V Rakousku prý prodávají filtr na špatnou elektřinu. Je to jakási bedýnka kterou zapnete do zásuvky a proud který z ní vychází je pouze z OZE. Ani bych se nedivil kdyby si to někteří zelení aktivisti sehnali protože patrně neznají fyziku, chemii a ani matiku jinak by nemohli prosazovat současný zelený úděl.

V. Novak 18.2.2022 9:56

To je rozumný přístup - v JE vyrábět stabilně, v sedle energii ukládat a špičky vykrývat z uskladněné. To není rakouský vynález, tak funguje elektroenergetika přes 100 let, protože i v uhelných elektrárnách je nejlépe vyrábět kontinuálně a stabilně.

M. Sedláček 18.2.2022 11:00

Takové typické zelené perpetum mobile;-D

R. Meišner 18.2.2022 7:32

1. i ta poslední babička z našich Beskyd ví a chápe, že když slunce nesvítí a vítr nefouká, tak se žádná elektřina nevyrábí. říká se tomu zdravý selský rozum, - který rakušákům už zřejmě dávno prchnul.

2. opr.- autore, vrtule se netočí rychle, nýbrž pomalu--při silnějším větru se musí odstavovat natáčením listů, jinak by se vše rozletělo. --ovšem krajinu tu hyzdí v obou případech. takže tak. 8-o

J. Lukavsky 18.2.2022 7:48

"vrtule se netočí rychle, nýbrž pomalu" nicméně mají průměr 100 m takže konce se pohybují rychlostí zvuku. A ptáci, netopýři natož hmyz na to nemůže reagovat. Takže to působí snižování diverzity, ale zeleně! J.L. end

J. Fráňa 18.2.2022 8:50

Technická, obvodová rychlost na konci vrtule je max.320 km/h. Při vyšší rychlosti se aktivuje brzda. Rychlost zvuku je cca.1235 km/h.;-D

R. Langer 18.2.2022 13:44

Ano, větrníky naopak vytvářejí infrazvuk. Ale údajně zanedbatelný.

R. Langer 18.2.2022 13:45

... patří pod p. Fráňu...

P. Beneš 18.2.2022 6:08

Je to něco podobného, jako když se Norové vytahují, kolik se u nich prodá elektromobilů. A taktně mlčí o tom, že ty vysoké prodeje jsou díky masivním dotacím státu, který na ně získává peníze prodejem ropy.

J. David 18.2.2022 6:03

Asi budu bloud, ale nějak mi ty fofrníky neštymujou, fyzikálně. Transmutace proudění luftu z laminárního na turbulentní v úplavu vrtulí fofrníků, nadělá bordel v cyklónách, anticyklónách, ba i v "koubkových" okluzích. Nejsem sice meteorolog, teplotu, tlak a rosný bod jsem ještě z fyzyky na lyceu reálném (nikolivěk na lyceu humanitním, polodící už již tehdá tvory, určené k roli symbiontů. Brouky Pytlíky, heroicky žvaní o tom, co "byse, abyse zeleně provedlo", ale když jim vypadne proud díky vypadlému jističi, jsou "zeleně" na mrtvici. Jsem haluzák na penzi. Ale kolik haluzáckých blbů vyprodukoval Suchdol, Mendelovka, i je mnoho dalších znamenitých lesnicko-výchovných ústavů, možná se i já mezi ty blby zařadím, byť plesio i meta karpální kopytnatci biomasu mrkve in natura chroupou, byť horního chrupu nemajíce. Kača "Jau Jau" ale biomasu mrkve hlodat mohla, chrup od pohledu hlodavý, bobrovitý. Ale fuj, dostal jsem se od turbulence v úplavu, až po chroupání mrkve konkubíny ekologistovy (jména si dosaďte). Jo jo, turbulentně foukalo, i čepici jsem honil, jak mladík, kdy jsem se majetně nechal lomcovat důstojenstvím svého majestátu.

PS. Rád bych slyšel názor pana P.Rady, na dynamiku vzdušných proudů v závislosti na vlivu okolí, prosím neopisovat názory na Netu. Budu zvědav. Rád se nechám od pana P.Rady poučit.

J. Pankovic 18.2.2022 6:46

"Nezdob zdi příbytku svého nadpřirozenou bytostí!" (ďez an atreč julameN);-)

P. Rada 18.2.2022 7:30

Pane Davide všechny povrchy na planetě planety mají nepochybně vliv na vzdušné proudění. Nejdominantněji pak v přízemní vrstvě ale ta v případě několika-tisíc metrů vysokých horstev může dosahovat do srovnatelná výšky a mít tedy zásadní vliv na přízemní až troposférické děje.

Porovnejme tedy míry těchto všech vlivů s nově přibývajícím vlivem větrných elektráren. Přitom mezi vlivy patří i výstavba zejména výškových budov která očividně snižováním rychlosti proudění/odvětrávání navozuje jiné mikroklimatické podmínky ve městech nebo také masivní odlesnování, které naopak zvyšuje proudění při zemi s dokonce erozními dopady na lesní půdu.

Pokud se podíváte na hustotu rozložení větrných turbín na povrchu a zvážíte , že konstruktéři hledali optimum tak aby si jednotlivé zdroje významě nekonkurovali, mohl by jste uznat za reálné, že nad vzdálenost zhruba desetinásobku výšky osamělého objektu se jeho vliv neprojeví. Pokud by šlo o souvislou stěnu nebo dokonce rozsáhlá pohoří byl by vliv výraznější. Takto se orografie na mikroklimatu rozsáhlých oblastí skutečně výrazně podepisuje.

Pokud ale jde i o stometrové stožáry větrných turbín pak ty už v kilometrové vzdálenosti nemají prakticky žádný vliv na vzdušné proudění.

Přesto i laik pozoruje, že se vzdušné proudění, zejména v mírném pásmu a severněji od něj zejména na severní polokouli začíná výrazně měnit. Tento jev má hlavní příčinu v zásadně pozměněné energetická bilanci v okolí severní polární čepičky která je navozena výraznou změnou zejména letního albeda na cca 2milionech km2 po dobu prakticky celodenního letního osvitu oblastí uvnitř severního polárního kruhu. Toto vyvolává a s odtáváním bude jejtě markantněji ovlivnovat proudění vzdušných mas i daleko šířeji - viz vlnění Jet-streamu které lze aktuálně sledovat např zde (https://climatereanalyzer.org/) a které právě vnímáme i u nás třeba jako neobvykle dlouhodobější vlny zvýšené větrnosti nebo naopak setrvávání tlakových výší.

J. Lukavsky 18.2.2022 7:46

"už v kilometrové vzdálenosti nemají prakticky žádný vliv na vzdušné proudění." už jste někdy slyšel o efektu motýlých křídel? Motýl v Brazílii zamává křidélkem a v Japonsku se udělá tornádo. Alespoň tak to tvrdí zelení věrozvěstové, když bojují proti všemu, v pátek místo školy. Někde to platí... a někde ne? J.L. end

R. Langer 18.2.2022 8:33

Jo jo, stejně tak jako desetina stupně globálního oteplení znamená zkázu celé planety Země. ;-D

J. Lukavsky 18.2.2022 8:43

Představa, že by v Praze bylo klima jako v Římě mi nahání husím kůži. Opravdu si to neumím představit, tu hrůzu. Něco jako když ve středověku kolem Prahy pěstovali víno (zůstaly po tom jména "Vinice" atp.). To jsem ochoten o Vánocích u nás umrznout, ale klima zachráníme! J.L. end

J. Ganaur 18.2.2022 9:29

Vinohrady?:-)

J. Strakoš 18.2.2022 5:50

Jsou to zajímavé paradoxy - ten boj proti jaderkám a jejich využívání mi připomínají puberťáka, který své rodiče nemá rád, ale kapesné si vezme.

Co kdybychom nechali Rakušany dospět a nechali rozhodnutí na nich? Nejdříve bych přišel s dotazem, zda chtějí dodávat elektřinu z jaderek od nás - pokud ano, ať podpoří taxonomii. A pokud ne, pak bych jim odpojoval elektřinu pokaždé, kdy byla vyrobena z jaderných elektráren a ještě bych jim to vydával za podporu jejich zeleného myšlení.

A. Renjascu 18.2.2022 6:01

Není to tak jednoduché, protože vyrobenou elektřinu musíme prodávat přes burzu v Lipsku a tam si jí může koupit kdokoliv, tedy i Rakousko či Německo.

J. David 18.2.2022 6:10

Jo jo. Za korunu prodáme, za 8 koupíme. Veselo je veselo, nám v tom EU kraji, kde Jourová a bludičky, se Zdechovským a Pexou, si na vodníky hrají.

J. Strakoš 18.2.2022 6:19

To vím, stejně tak si uvědomuji, že technické provedení by nebylo bez problémů. A pořád doufám, že by se to zarazilo ještě někde v době návrhu, že by si zelení ideologové uvědomovali, že jejich plány se mohou uskutečnit dříve než v neurčité budoucnosti. Prostě - opravdu mi tvrdíte, že vyžijeme jenom s OZE? Ok, tak se ukažte.:-)