28.5.2023 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

PROJEV: Timothy Snyder v Radě bezpečnosti OSN

Když hovoříme o „rusofobii“, předpokladem je, že se obáváme poškození Rusů. To je premisa, kterou rozhodně sdílím. Obavu o Rusy sdílím. Sdílím obavy o ruskou kulturu. Připomeňme si tedy akce, které v uplynulém roce způsobily Rusům a ruské kultuře největší škody.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 20.3.2023 19:32

Dobrý článek, hned jsem se podíval, jak tady řádí Putinova pátá kolna v Česku a jedna potrhlá SPAMující sionistka k tomu... ;-D

P. Diviš 20.3.2023 23:07

Pěkně se schumelili, ruští poskoci.

H. Lukešová 20.3.2023 19:12

Německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann minulý víkend uvedl, že pokud ruský prezident Vladimir Putin přijede do Německa, vydá na něj zatykač.Mezinárodní trestní soud (anglicky International Criminal Court, ICC) se pak rychle obrátí na Interpol a smluvní státy. Informuje o tom ukrajinský server Pravda s odkazem na německý deník Die Zeit.

https://refresher.cz/133170-Putin-bude-zatcen-pokud-vstoupi-do-Nemecka-oznamil-nemecky-ministr-spravedlnosti

V. Pavelka 20.3.2023 19:41

No , schválně jsem si na chvíli představil , jak , Německý honimír ,zatýká Putina v Německu ?EU

H. Lukešová 20.3.2023 21:01

A Putin se zajisté nechá dobrovolně zatknout....?

Ś. Svobodová 20.3.2023 12:16

Projev libozvučný, na první pohled pravdivý. Po opakovaném přečtení textu a troše rozboru docházím k názoru, že p. Snyder, ať záměrně nebo ne, žongluje s pojmem rusofobie. Fobie není strach O něco, jak se snaží vykládat, ale Z něčeho. Nemáte strach O pavouka, ale Z pavouka. Nesnažíte se ho ochránit, ale zničit. Dále, Snyderův výčet ruských akcí vůči vlastním lidem je pravdivý. Ale jak je spojený s rusofobií? Rusové mají sami ze sebe strach? Nebo že by strach měla mít OSN (stejně jako ho má Snyder) o Rusy a jejich kulturu? Neměla by nakonec paradoxně zasáhnout? Jak Snyder říká nakonec: Imperiální mocnost dehumanizuje skutečnou oběť a tvrdí, že je sama obětí. Ano, to se děje téměř vždy, ať se jedná o ukrajinské červy, židovské zloděje, islámské teroristy nebo ruské šváby. Záleží na kultivovanosti píár.

J. Vintr 20.3.2023 13:29

Ten text je už na první pohled zcela živý....

J. Farda 20.3.2023 15:04

Jak také jinak, pútinoquislingče Vintře, jak také jinak, než že fakta hodnotíte dle svého charakteru ... 8-o

J. Jurax 20.3.2023 13:33

Taky mně to žonglování s pojmem rusofobie napadlo. Fobie (z řeckého slova „fobos“) je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným strachem ze situací, lidí či objektů, praví Wiki. Rusofobie tedy je úzkostná porucha charakterizovaná chorobným strachem z Rusů.

I. Lyčka 20.3.2023 13:35

A není to chyba překladu?

V. Machálková 20.3.2023 14:18

Oceňuji Vaši snahu logicky rozebrat tento text. Podle mě je to nemožné, neboť tento text je účelový, kde účel světí prostředky.

Renomovaný historik Snyder mi připomíná renomovaného filosofa 1. republiky Jana Patočku, který v roce 1938, napsal článek /články?/, kde lehce pootáčí a relativizuje německou politiku té doby.

Už jsem to tady psala, selhání elit v kritické době.

V. Pavelka 20.3.2023 14:39

Před válkou mnoho lidí vidělo Německo a Itálii ? Jako budoucnost , práce , a plných talířů ? Nikdo neznal dopad jaký to vezme i pootočení Patočky a mnoha jinných ? To byl taky pokus o pohled na Patočku z doby před válkou M. Zemana , Ne nějakou dehonestaci Patočky a histerickou spravedlností potrefené probuzené Vnučky ?

V. Machálková 20.3.2023 15:15

Přesně tak. Jde o to, že i renomovaná autorita se může mýlit, lidé by měli přemýšlet. U pana Snydera mi to připadá účelové, ne že by se mýlil.

J. Poláček 20.3.2023 15:30

Obávám se, že si pletete Patočku s Peroutkou. Ale popravdě mě to nijak nepřekvapuje.

V. Pavelka 20.3.2023 15:40

Nechtěl jsem vás urazit p. Poláček ..pardon .

V. Machálková 21.3.2023 8:59

Děkuji za opravu, člověk by neměl psát v rozčilení, pak dělá hloupé chyby. Sypu si popel na hlavu. Jenomže, jak se nerozcilovat, když svět je tak nebezpečný a spousta lidí to nechápe.

I. Schlägel 20.3.2023 12:04

Souhlasím.

D. Stirsky 20.3.2023 11:33

Jsem poslední, který by si dělal iluze o Ukrajině. Jistě jde o stát s mnoha nedokonalostmi. Leč napíše-li toto renomovaný historik, jehož knihy mám doma, nemohu, než souhlasit. Je zajímavé, jak v diskusi k textu vystupují lidé, kteří od Snydera nepřečetli ani řádku, ba ani neznají jeho jméno. Okamžitě se mně vybavil F. L. Věk a hospodský rozhovor o rebelii ve Frankrajchu mezi Věkem a zámeckým aktuárem. Ten tvrdí, že za vše může ten Hans Jakob (tj. Rousseau). A když se ho Věk zeptá, co od Rousseaua přečetl, zámecký ouřada odpovíd: "Já nic číst nekusím. Mně stačí noviny."

M. Boháček 20.3.2023 11:56

Ak mám dať na misky váh názor renomovaného historika a renomovaného priameho účastníka udalostí, vsadím na renomovaného priameho účastníka. ;-)

Jeffrey Sachs: Příčinou války je, že USA prostě nedokážou udržet svůj zatracený nos mimo něčí dvorek.

https://www.youtube.com/watch?v=CUl4ZTVvQ1w

Jeffrey Sachs (* 5. november 1954, Detroit, USA) je americký ekonóm. Vyštudoval na Harvarde odbor ekonómia, kde vo svojich 29 rokoch získal ako najmladší titul profesora.

V súčasnosti vedie Earth Institute pri Columbijskej univerzite a pôsobí ako poradca OSN v otázkach Rozvojových cieľov.

J. Cimbalnik Sr 20.3.2023 12:44

Tuším,že Ukrajina je svrchovaný stát, podobě jako Bělorusko?

M. Boháček 20.3.2023 12:56

Podobne ako Srbsko?

J. Jurax 20.3.2023 13:34

A Kosovo?

J. Vintr 20.3.2023 13:33

Svrchovaný stát, vydržovaný Spojenými státy a slepě se řidící pokyny z Washingtonu. Ty momentálně přikazují vést válku proti Rusku do posledního Ukrajince...

V. Pavelka 20.3.2023 15:50

Podobně i Fialovci ,se pohoršují , jako Zelenský nad požadavky za Mír", stalo se s toho sprosté slovo ? No nedivte se když to hatí zbrojní a mocenské investice USA . To je tak těžké , pochopit zjevnou snahu západu s USA na čele ,proti Rusku ?![UA]

V. Pavelka 20.3.2023 14:29

Kdyby USA ,ta žába na prameni celého problému , vypadla s toho teritoria , a podpořila "Neutralitu Ukrajiny" !?Jinak z toho leze snaha USA i s pomocí WOKE ideologie vyrobit z Ukrajiny ,,Nádivku do Ruské kachny"? Kterou si bude porcovat ? Možná by zbylo i na Příštipkáře z EU!!

J. Hrazdil 20.3.2023 23:33

Evropa byla v minulem stoleti zachranena hned dvakrat tim "zatraceny(m) nos(em)." Britannie a Francie svuj zatraceny nos v Mnichove udrzeli doma. Nasledky znate.

Clovece, kde zijete?

Ś. Svobodová 20.3.2023 12:32

Nemám problém s tím, když renomovaný historik píše o historii a příčinách událostí. Ale s tím, že se zamotá do psychiatrického termínu, jako historik nezmíní příčiny stavu, události srovnává a nesrovnává podle toho jak se to hodí, někde uvádí nesmysly (bod 2, 3, 5)

V. Pavelka 20.3.2023 14:55

Informace o Rebelii ,kolem Ukrajiny spadají do stejného ranku ? "Jako ve Věkovi "! Mediální štvanice proti Rusku ? Neinformovanost Státních medií o pravdě , nebo manipulací s polopravdami viz. ČT ! Se dostaví ,nenávistný prvoplánový názor většiny ! Žádná Pravda ?

M. Boháček 20.3.2023 11:29

...Nevím, jak se bude konflikt na Ukrajině vyvíjet. Vím jedno, že vysmívat se Rusům, že Bachmut ani po několika měsících nejsou schopni dobýt je mimo mísu.

Němců bylo u Stalingradu několikanásobně více než Rusů, a přesto Stalingrad nikdy nedobyli. Měli převahu v letadlech, tancích, vojácích. Kvalitnější výzbroj. Dalším příkladem může být město Caen ve Francii, které měli Spojenci v plánu obsadit za tři dny. Nakonec to trvalo dva měsíce, a to díky masivnímu bombardování města. Když do něj Spojenci konečně vstoupili, tak se divili, že je nikdo nevítá, naopak mnozí Francouzi hrozili spojeneckým vojákům pěstí. Nemusím být expertem, abych pochopil, nejde jen o tyto dvě města, že obsadit město je pro útočníka stejný problém, jako byl ve středověku, kdy města měla kolem sebe hradby. Jen v moderní době při tom umírá mnohem více lidí. ...

...

V téhle válce je vše divné, pravidelná ruská armáda se v podstatě do bojů nezapojila. Většina ruských vojáků byla složena z jednotek Donbasu, Luhanska. Později soukromé armády Wagner. Až v poslední době se do bojů zapojuje ruská armáda, ale dle informací se jedná o jednotky nedávno vycvičené. Tedy z branců. Nechci se s nikým hádat, ale ukrajinské tvrzení, že obrana Bachmutu vyčerpává ruskou armádu je spíše přáním. Zatím to vypadá, ...

...A dnes? ... Země Afriky se smějí Francii, Anglii, USA, když jim radí, na které straně stát. Jižní Amerika je kapitola sama pro sebe a země EU a ani Spojené státy už tam nemají spojence. Asie jede sama na sebe a hájí především svoje zájmy, včetně Jižní Koreji, s jedinou výjimkou a tou je Japonsko, kde není vyřešen spor o Kurilské ostrovy. Saudská Arábie podepíše smlouvu s Iránem, Čína poskytne Saudské Arábii největší půjčku v dějinách KSA a to v čínské měně. Dolar ztrácí dominanci, Evropa se pro zbytek světa stává bezvýznamných kontinentem. Nejen ekonomicky, ale i politicky. Jen v Bruselu si myslí, že jsou lídři světa. Asi jako Fiala...

https://pravyprostor.net/?p=157770

V. Pavelka 20.3.2023 15:17

Myslet si že Rusové vrhnou veškeré síly na Ukrajinu , je nepochopení . Řek bych , že Bachmut ,je připravené udupané bojiště ,pro nově vyzbrojenou část ukrajinské armády západem ?Okolí jsou bažiny a měkká půda Jedině tudy se může dít větší útok , jinak si všichni mohli všimnout že všechny útoky , se dějí po silnicích a remízkách do polí se žádná technika nepustí , Ukrajinská půda je lepidlo [UA] !