2.12.2022 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

PROBLÉM: Ukrajina a Rusko

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kanda 24.11.2022 19:33

Co to hulíte za matroš? Ruský plyn nám zavřel Putin už někdy v srpnu. A ani nepočkal na ten zákaz z Bruselu, zmetek jeden.

P. Dvořák 24.11.2022 19:15

Asi měl telefon do Kremlu, který měl jen sluchátko. Rusko muselo mít hrůzu z toho, že by v sousedství byl stát napojený na západní ekonomiku a prosperující.

J. Jurax 24.11.2022 18:50

Ale jo. Ale to vydýchání bude nějaké desetiletí trvat.

I s Německem se to vydýchalo, ačkoliv pod Hitlerem způsobilo po celé Evropě o několik řádů vic škod a utrpení než Rusko pod Putinem. Tedy zatím, on se Putin, maje atomové zbraně, ještě furt může vyšvihnout.

J. Jurax 24.11.2022 18:40

Technická - Banderu nestvořil Stalin. Bandera se angažoval až do roku 1939 v tehdejším Polsku, jehož části tehdy byla západní Ukrajina, v podstatě byvší rakouskouherská Halič. Tam byl Bandera byl odsouzen k smrti za účast na atentátu na polského ministra vnitra Bronisława Pierackého v roce 1934, ale rozsudek byl změněn na doživotí. No a Němci ho pustili a když se iniciativně po napadení Sovětského svazu Německem pokusili ukrajinští nacionalisté vedení Banderou využít situace a 30. června 1941 ve Lvově vyhlásili samostatný ukrajinský stát, zase jej až do roku 1944 zavřeli.

Počtěte si na https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera a https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Organizace_ukrajinsk%C3%BDch_nacionalist%C5%AF

J. Vintr 24.11.2022 18:15

Samozřejmě že je problém cena. Ta se promítne do všeho. A když mám ty zrůdy z Bruselu zakázaly ruský plyn a naftu, bude jich už pořád nedostatek. A nedostatek vždycky vede k zvyšování cen.

V. Kučer 24.11.2022 18:05

Ani Germáni nejsou čistokrevní Germáni, sever Německa byl osídlen polabskými Slovany. Martin Luther si stěžoval že okolním sedlákům vůbec nerozumí, za 200 let přejali němčinu a stali se z nich Sasové, Braniboři a Prušáci.

P. Hák 24.11.2022 15:49

Zevrubná genetická analýza je zde.

https://czech-archaeology-news.estranky.cz/articles/czech-archaeology-news-2020/genetic-history-of-the-recent-czech-population.html

Zajímavé jsou dva migrační proudy slovanského obyvatelstva - ze severovýchodu (skupina R1a) a z jihu (skupina I2, typická pro Slovany na Balkáně). Vysvětluje to docela často odlišný vzhled jihomoravanů, spolu s italskými kolonisty.

P. Hák 24.11.2022 15:36

Máte na tu stoprocentní pravdu nějaký podklad, data?

P. Hák 24.11.2022 15:35

Pramen na tu 1/3:

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/cesi-puvod-geneticke-testy_1801290900_mos

P. Hák 24.11.2022 15:33

Vy jste Germáni? No to je možné, ale většina Čechů Germány není. Jde o mix genů, v největší míře slovanských (cca polovina), pak germánských, kupodivu románských (kolonizace vybitých oblastí po třicetileté válce), keltských a částečně i maďarských.

Novináři chybně interpretovali to, že pouze 1/3 Čechů má ryze slovanské geny jako to, že Češi jsou Slovany jen ze třetiny. Ve skutečnosti zbývajících 70 % lidí má mix genů, v nichž jsou logicky zastoupeny i ty slovanské - a rovněž logicky v mixu budou slovanské geny nejčastější, pokud se nemíchaly geny selektivně (nemíchaly, nikdo geny neřešil, když o nich nevěděl).

Zda byla novinářská misinterpretace záměrná nebo z hlouposti, netuším.

Z. Lapil 24.11.2022 15:25

Kdysi jsem se dočetl a podle mých zkušeností to docela platí: problém není primárně drahota, problém je nestabilita. Viz - zatím stále je doprava natolik levná, že nikoho vlastně nevzrušují řekněme mléčné výrobky dělané v Polsku z italského mléka a prodávané v Praze. Až bude doprava příliš drahá, postaví "se" v Itálii nějaké aspoň základní máslárny a sýrárny, aby se nevozila voda přes půl Evropy tam a zpět.

Samozřejmě to má svoje limity, ale i člověk, který nemá žádné peníze, může někde na poli ulovit pár králíků, najít nějakou neobhospodařovanou paseku a vyprodukovat tak pěkných pár kilo masa ročně, aniž by vysloveně kradl.

A vyčiněná králičí kůže je za chladných večerů naprosto vynikající na hřbet. Lze to i podomácku, ani na to nepotřebujete bezzubou lovkyni mamutů: https://www.slepicar.cz/blog/251-vyroba-usni-neboli-cineni-kralici-kuze.html

P. Hák 24.11.2022 15:24

Chodí-li sem pan autor, mohl by prosím sdělit, z jakých dat vychází ve 4. odstavci, zejména ohledně toho, co si myslí lidé v Rusku a co si myslí Putin? Předpokládám, že nejde o nějaké hádání, autor to předkládá jako jistou věc. Zajímalo by mne, odkud to ví.

V. Novak 24.11.2022 13:59

Varjagové se už ve třetí generaci poslovanštili, jak vidno dle jejich jmen. Zbylo po nich akorát "otčestvo", které mají Rusové a Islanďané, Skandinávci z něho udělali příjmení.

Bandera se připojil k OUN v roce 1929 a rychle stoupal na žebříčku organizace. V roce 1931 se stal hlavním důstojníkem propagandy. Na území, kterému Bandera velel, byly metodou prosazování nezávislosti mimo jiné i teroristické akce a atentáty na představitele Polska, předně však proti všem osobám podezřívaným z neloajálnosti a všem stoupencům kompromisu.

Nacistické symboly se vyskytnou leckde, ale málokde jsou součástí znaků státních institucí.

Vývoz demokracie je bombardování Iráku, Libye nebo okupace Afganistánu, podpora "bojovníků za svobodu a demokracii" z al-Káidy a ISIL.

P. Pospisil 24.11.2022 13:55

Kdyby autor napsal

"Co bylo, to bylo, teď je potřeba, aby velcí kluci Ukrajině ukázali, kde je její místo"

ušetřil by asi 900 slov a vyznění textu by bylo +- stejné.

A já bych aspoň neplýtval časem na jeho čtení.

V. Novak 24.11.2022 13:52

BAndera!

Bender je hrdina "Dvanácti Křesel" a "Zlatého telátka" Ilfa a Petrova.

Nebo taky robot z Futuramy.

Bendera je malajsky prapor, vlajka.

V. Novak 24.11.2022 13:49

Jistěže je lze nahradit - "jenom" to potrvá a "jenom" to bude zatraceně drahé. EU si pořídila životní úroveň díky levným surovinám a levným energiím z Ruska, kterými vyrovnávala drahou pracovní sílu.

Už nebude čím.

J. Vintr 24.11.2022 12:19

Ukrajinci nenáviděli Rusy (a všechny okolní národy) dávno před Stalinem. A Stalin nevraždil jen Ukrajince, ale i Rusy a prakticky všechny národnosti, nad kterými měl moc. Stalin nebyl nacionalista, ale internacionalista....

Z. Lapil 24.11.2022 12:16

Problém není v běžném obchodování. Problém je v tom, je v jednostranné orientaci. I ten ruský plyn a ropu lze nahradit, jen to nějakou dobu trvá.

Jak praví klasici: ani Řím nebyl postaven za den.

J. Vintr 24.11.2022 12:14

To, že je Rusko ekonomicky a vojensky slabé, byl právě předpoklad těch psychopatů v Americe, kteří tento konflikt vyvolali. Počítali s tím, že to Rusko neustojí. Což se evidentně nesplnilo. Dává to naději, že to Američani odpískají a potichu z tohoto konfliktu vycouvají a tak nedojde na nejhorší. Přímý válečný konflikt západu s Ruskem.

J. Jaroš 24.11.2022 11:59

Inu proč Janukovič nepodepsal asociací dohodu?. VÍ TO NĚKDO? Poruší Šváb ové tvrdí že dohoda nebyla pro UA výhodná. Já tomu nevěřím jak by mohla matička národů nabízet někomu něco nevhodného.

R. Langer 24.11.2022 11:54

Jo jo, Skřípal a Vrbětice s důkazy, jaké svět neviděl... ;-D

J. Vintr 24.11.2022 11:28

Skripal a Vrbětice patřili nejspíš k velké řadě provokací, které měly poskytnout záminku k izolaci Ruska. Na ruských surovinách jsme závislí prostě proto, že bez nich by nemohla existovat naše současná životní úroveň. A přes všechny lži, které se nám prezentují, tak Rusi té naší závislosti ani v nejmenším ani ekonomicky ani politicky nikdy nezneužívali. Pokud to někdo dělal , tak to byla jedině Ukrajina. Teď právě za odměnu za peníze, které dostává, zdražila tranzitní poplatky za ruskou ropu. Dokonce i teď, kdy se Evropa chová k Rusku s fanatickým nepřátelstvím, dodržují Rusi naprosto korektně všechny smlouvy. Což se ani omylem nedá říct o evropských státech ve vztahu k Rusku.

Odvozovat od toho, co se děje na Ukrajině, nějaké imperiální záměry Ruska, je pitomost. Rusi si zatím dělají jen pořádek na vlastním dvorku, což by na jejich místě udělal každý stát (kdyby na to měl). A oni na to, oproti očekávání Američanů, kteří to záměrně vyprovokovali, evidentně mají. Což je pro nás štěstí, protože to dává předpoklad, že to snad neskončí světovou katastrofou.

L. Severa 24.11.2022 11:27

Kdyby sem to býval věděl, nebyl by sem sem chodil“, říkal ten chlapec ve filmu Knoflíková válka. Kdyby Putin věděl... Začal s úslovím „já nic, já muzikant“, na Krymu jsou nějací divní zelení mužíčci -lakmusový papír- a celkem nikdo nic. Takže kápl božskou. A ono zase dohromady nic. Svět má svoje starosti, takže obsazení Ukrajiny také projde. Navíc to nebude problém, máme tam našince, jen v Charkově jich žije 30 %. A Ukrajinci? „Ukrajinští vojáci ! Zůstaňte v klidu u svých rodin, nic se vám nestane !“ Tak nějak to řekl Putin před vpádem na Ukrajinu. Jenže ti nepochopili, že Bendera nebyl vlastenec bojující za samostatnost Ukrajiny, ale fašista který měl na svědomí tisíce nevinných. Stalin byl sice také nucen likvidovat některé odpůrce, i několik milionů Ukrajinců, ale bylo to pro dobro věci, takže jeho pomníky v Rusku jsou výrazem vděčnosti.

J. Ptáček 24.11.2022 10:55

Ale to víte, že jsem si o Banderovi přečetl všechno mně dostupné. Jistěže vyvraždil kolem 20 tisíc haličských Poláků, i to že byl v koncentráku v Sachsenhausenu. Pro mě byl samozřejmě zločinec, ale že mu Stalin vraždami milionů obyčejných ukrajinských chudáků připravil půdu k jeho zločinům, s tím snad souhlasíte.

J. Hajský 24.11.2022 10:50

Cituji: "Dokud budou mít Rusové ruskou duši, budou Putina a jeho agresi podporovat, duše Evropy je zcela jiná, nepřátelská".

Samozřejmě, že ruští vládci už od Stalina, nebo spíš už od cara, měli imperialistické a agresivní sklony. Ale zobecňovat to na celý ruský národ (ruskou duši)? A předpokládat, že prostí Ukrajinci jsou mnohem lepší než prostí Rusové?

Když za WWII Rudá armáda došla do střední Evropy, myslíte, že ženy znásilňovali a hodinky kradli jen ruští rudoarmějci a ukrajinští rudoarmějci by se k něčemu takovému nesnížili?

J. Roškota 24.11.2022 10:37

že Rusko z NATa nemá zase až takové obavy ukazuje jak na Ukrajině vystřílejí celý svůj arzenál. Proti NATu Rusko chrání jaderné zbraně.

J. Roškota 24.11.2022 10:33

to s kým jsem kamarád se rozhodně neřídí jestli je Slovan, nebo třeba Tatar.

J. Roškota 24.11.2022 10:32

Ale co to znamená "brát Rusko jako partnera" ? Obchodovali jsme s nimi, investovali u nich peníze, několikrát se pokoušeli o "restart" vztahů, snažili se o spolupráci. Odpovědí je Skripal, Vrbětice, hackerské útoky na infrastrukturu. Následuje Gruzie a teď Ukrajina.

Zdá se, že Rusko chce víc než čemu odpovídá jeho skutečná váha. Ekonomicky je Rusko veliké jako Španělsko. Že nemůžeme jen tak nahradit ruské suroviny je pravda a je to důsledek globalizace a ne nějaké výjimečnosti Ruska.

Rusko se cítí být spasitelem. Teď Ukrajiny, později celého světa. Oni to říkají, píší. Poslouchejme je. Je to podobné, jako s Mein Kampfem. Tehdy také nikdo nevěřil, že to ten sympatický pan Hitler myslí vážně.

P. Pepax 24.11.2022 10:31

R^ myslím si totéž.

F. Navrátil 24.11.2022 10:30

Pane Ptáčku, terorista Bendera působil v Haliči na území Polska a byl odsouzen k trestu smrti za atentát na člena polské vlády. Takže vaše tvrzení, že Benderu stvořil Stalin, je stejně pravdivé jako ta ostatní. Zkuste někdy nahlédnou do učebnice dějepisu.