8.2.2023 | Svátek má Milada


Diskuse k článku

PROBLÉM: Ukrajina a Rusko

Dvě země, které u nás představují ztělesnění statečnosti a zla. Statečný odpor Ukrajinců má naše sympatie a pro Rusko stěží najdeme dobré slovo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 24.11.2022 15:24

Chodí-li sem pan autor, mohl by prosím sdělit, z jakých dat vychází ve 4. odstavci, zejména ohledně toho, co si myslí lidé v Rusku a co si myslí Putin? Předpokládám, že nejde o nějaké hádání, autor to předkládá jako jistou věc. Zajímalo by mne, odkud to ví.

P. Pospisil 24.11.2022 13:55

Kdyby autor napsal

"Co bylo, to bylo, teď je potřeba, aby velcí kluci Ukrajině ukázali, kde je její místo"

ušetřil by asi 900 slov a vyznění textu by bylo +- stejné.

A já bych aspoň neplýtval časem na jeho čtení.

L. Severa 24.11.2022 11:27

Kdyby sem to býval věděl, nebyl by sem sem chodil“, říkal ten chlapec ve filmu Knoflíková válka. Kdyby Putin věděl... Začal s úslovím „já nic, já muzikant“, na Krymu jsou nějací divní zelení mužíčci -lakmusový papír- a celkem nikdo nic. Takže kápl božskou. A ono zase dohromady nic. Svět má svoje starosti, takže obsazení Ukrajiny také projde. Navíc to nebude problém, máme tam našince, jen v Charkově jich žije 30 %. A Ukrajinci? „Ukrajinští vojáci ! Zůstaňte v klidu u svých rodin, nic se vám nestane !“ Tak nějak to řekl Putin před vpádem na Ukrajinu. Jenže ti nepochopili, že Bendera nebyl vlastenec bojující za samostatnost Ukrajiny, ale fašista který měl na svědomí tisíce nevinných. Stalin byl sice také nucen likvidovat některé odpůrce, i několik milionů Ukrajinců, ale bylo to pro dobro věci, takže jeho pomníky v Rusku jsou výrazem vděčnosti.

V. Novak 24.11.2022 13:52

BAndera!

Bender je hrdina "Dvanácti Křesel" a "Zlatého telátka" Ilfa a Petrova.

Nebo taky robot z Futuramy.

Bendera je malajsky prapor, vlajka.

M. Hoblík 24.11.2022 10:19

Hezky vysvětlené, teď už vím, kdo by měl dostat na zadek! Chudák Zelenskyj...

J. Ptáček 24.11.2022 9:39

Nějak tomu nerozumím:

-Rusko se svými cca 120 národy je opravdu SLOVANSKÁ země? S mnohasetletou vládou vikingských Varjagů? Po 250 ti leté porobě za Romanovců, kdy rusky mluvila jen svoloč? Mluvilo se německy a francouzsky.

- Banderu stvořil Stalin až PO VRAŽDÁCH 10 až 15 milionů Ukrajinců kvůli nechtěné kolektivizaci nikoli před těmito vraždami

-Nacistické symboly jsou všude, na Ukrajině, ve velké míře v Rusku, v USA v Německu a v dalších zemích, normální státy kvůli nim nebombardují civilisty

- Obnova velikosti Ruska není nic jiného, než krvavá okupace blízkých nebo i vzdálenějších, zatím samostatných národů

- Co je to za pojem vývoz demokracie. Demokracie není vagon banánů nebo kontejner čínských fusaklí. Demokracii si samostatní občané buď ustaví, nebo volí jiný způsob vlády

-Dokud budou mít Rusové ruskou duši, budou Putina a jeho agresi podporovat, duše Evropy je zcela jiná, nepřátelská

M. Hoblík 24.11.2022 10:21

Nejsmutnějí je, že ani Ukrajinci - Slované nemohou být naši bratři, protože my jsme Germáni!

J. Ptáček 24.11.2022 10:25

Stoprocentní pravda, jen jsme trochu šmrncnutí Kelty.

P. Hák 24.11.2022 15:36

Máte na tu stoprocentní pravdu nějaký podklad, data?

J. Roškota 24.11.2022 10:33

to s kým jsem kamarád se rozhodně neřídí jestli je Slovan, nebo třeba Tatar.

P. Hák 24.11.2022 15:33

Vy jste Germáni? No to je možné, ale většina Čechů Germány není. Jde o mix genů, v největší míře slovanských (cca polovina), pak germánských, kupodivu románských (kolonizace vybitých oblastí po třicetileté válce), keltských a částečně i maďarských.

Novináři chybně interpretovali to, že pouze 1/3 Čechů má ryze slovanské geny jako to, že Češi jsou Slovany jen ze třetiny. Ve skutečnosti zbývajících 70 % lidí má mix genů, v nichž jsou logicky zastoupeny i ty slovanské - a rovněž logicky v mixu budou slovanské geny nejčastější, pokud se nemíchaly geny selektivně (nemíchaly, nikdo geny neřešil, když o nich nevěděl).

Zda byla novinářská misinterpretace záměrná nebo z hlouposti, netuším.

P. Hák 24.11.2022 15:35

Pramen na tu 1/3:

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/veda/cesi-puvod-geneticke-testy_1801290900_mos

P. Hák 24.11.2022 15:49

Zevrubná genetická analýza je zde.

https://czech-archaeology-news.estranky.cz/articles/czech-archaeology-news-2020/genetic-history-of-the-recent-czech-population.html

Zajímavé jsou dva migrační proudy slovanského obyvatelstva - ze severovýchodu (skupina R1a) a z jihu (skupina I2, typická pro Slovany na Balkáně). Vysvětluje to docela často odlišný vzhled jihomoravanů, spolu s italskými kolonisty.

V. Kučer 24.11.2022 18:05

Ani Germáni nejsou čistokrevní Germáni, sever Německa byl osídlen polabskými Slovany. Martin Luther si stěžoval že okolním sedlákům vůbec nerozumí, za 200 let přejali němčinu a stali se z nich Sasové, Braniboři a Prušáci.

F. Navrátil 24.11.2022 10:30

Pane Ptáčku, terorista Bendera působil v Haliči na území Polska a byl odsouzen k trestu smrti za atentát na člena polské vlády. Takže vaše tvrzení, že Benderu stvořil Stalin, je stejně pravdivé jako ta ostatní. Zkuste někdy nahlédnou do učebnice dějepisu.

J. Ptáček 24.11.2022 10:55

Ale to víte, že jsem si o Banderovi přečetl všechno mně dostupné. Jistěže vyvraždil kolem 20 tisíc haličských Poláků, i to že byl v koncentráku v Sachsenhausenu. Pro mě byl samozřejmě zločinec, ale že mu Stalin vraždami milionů obyčejných ukrajinských chudáků připravil půdu k jeho zločinům, s tím snad souhlasíte.

J. Vintr 24.11.2022 12:19

Ukrajinci nenáviděli Rusy (a všechny okolní národy) dávno před Stalinem. A Stalin nevraždil jen Ukrajince, ale i Rusy a prakticky všechny národnosti, nad kterými měl moc. Stalin nebyl nacionalista, ale internacionalista....

J. Hajský 24.11.2022 10:50

Cituji: "Dokud budou mít Rusové ruskou duši, budou Putina a jeho agresi podporovat, duše Evropy je zcela jiná, nepřátelská".

Samozřejmě, že ruští vládci už od Stalina, nebo spíš už od cara, měli imperialistické a agresivní sklony. Ale zobecňovat to na celý ruský národ (ruskou duši)? A předpokládat, že prostí Ukrajinci jsou mnohem lepší než prostí Rusové?

Když za WWII Rudá armáda došla do střední Evropy, myslíte, že ženy znásilňovali a hodinky kradli jen ruští rudoarmějci a ukrajinští rudoarmějci by se k něčemu takovému nesnížili?

V. Novak 24.11.2022 13:59

Varjagové se už ve třetí generaci poslovanštili, jak vidno dle jejich jmen. Zbylo po nich akorát "otčestvo", které mají Rusové a Islanďané, Skandinávci z něho udělali příjmení.

Bandera se připojil k OUN v roce 1929 a rychle stoupal na žebříčku organizace. V roce 1931 se stal hlavním důstojníkem propagandy. Na území, kterému Bandera velel, byly metodou prosazování nezávislosti mimo jiné i teroristické akce a atentáty na představitele Polska, předně však proti všem osobám podezřívaným z neloajálnosti a všem stoupencům kompromisu.

Nacistické symboly se vyskytnou leckde, ale málokde jsou součástí znaků státních institucí.

Vývoz demokracie je bombardování Iráku, Libye nebo okupace Afganistánu, podpora "bojovníků za svobodu a demokracii" z al-Káidy a ISIL.

J. Jurax 24.11.2022 18:40

Technická - Banderu nestvořil Stalin. Bandera se angažoval až do roku 1939 v tehdejším Polsku, jehož části tehdy byla západní Ukrajina, v podstatě byvší rakouskouherská Halič. Tam byl Bandera byl odsouzen k smrti za účast na atentátu na polského ministra vnitra Bronisława Pierackého v roce 1934, ale rozsudek byl změněn na doživotí. No a Němci ho pustili a když se iniciativně po napadení Sovětského svazu Německem pokusili ukrajinští nacionalisté vedení Banderou využít situace a 30. června 1941 ve Lvově vyhlásili samostatný ukrajinský stát, zase jej až do roku 1944 zavřeli.

Počtěte si na https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera a https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Organizace_ukrajinsk%C3%BDch_nacionalist%C5%AF

P. Diviš 24.11.2022 9:34

Dodal bych k tomu i to, že "Prezident Jelcin byl Západu nakloněn, ale nebyl brán jako rovnocenný partner a Rusko spíše jako surovinová základna". Jelcin měl některé vlastnosti nebo chvíle, kdy bylo těžké, brát ho vážně (přesto s ním všichni jednali) a každá země je hodnocena podle toho, co nabízí: Rusko je surovinovou základnou dodnes a průmysl, který přišel ze Západu zase odchází, vinou Ruska.

J. Vintr 24.11.2022 10:17

Rusko nebere Západ jako partnera od jakživa. V posledních desetiletích se k Rusům choval Západ jako ke zvířatům, které rozumějí jen biči. Jen sankce a diskriminace. A arogantní rozšiřování NATO až k ruským hranicím byl otevřený projev nepřátelství. A přitom se Evropa bez ruských surovin neobejde. To, že se bez nich obejdeme, je lež. Jedině za tu cenu, že strašlivě schudneme.

P. Pepax 24.11.2022 10:31

R^ myslím si totéž.

J. Roškota 24.11.2022 10:32

Ale co to znamená "brát Rusko jako partnera" ? Obchodovali jsme s nimi, investovali u nich peníze, několikrát se pokoušeli o "restart" vztahů, snažili se o spolupráci. Odpovědí je Skripal, Vrbětice, hackerské útoky na infrastrukturu. Následuje Gruzie a teď Ukrajina.

Zdá se, že Rusko chce víc než čemu odpovídá jeho skutečná váha. Ekonomicky je Rusko veliké jako Španělsko. Že nemůžeme jen tak nahradit ruské suroviny je pravda a je to důsledek globalizace a ne nějaké výjimečnosti Ruska.

Rusko se cítí být spasitelem. Teď Ukrajiny, později celého světa. Oni to říkají, píší. Poslouchejme je. Je to podobné, jako s Mein Kampfem. Tehdy také nikdo nevěřil, že to ten sympatický pan Hitler myslí vážně.

J. Vintr 24.11.2022 11:28

Skripal a Vrbětice patřili nejspíš k velké řadě provokací, které měly poskytnout záminku k izolaci Ruska. Na ruských surovinách jsme závislí prostě proto, že bez nich by nemohla existovat naše současná životní úroveň. A přes všechny lži, které se nám prezentují, tak Rusi té naší závislosti ani v nejmenším ani ekonomicky ani politicky nikdy nezneužívali. Pokud to někdo dělal , tak to byla jedině Ukrajina. Teď právě za odměnu za peníze, které dostává, zdražila tranzitní poplatky za ruskou ropu. Dokonce i teď, kdy se Evropa chová k Rusku s fanatickým nepřátelstvím, dodržují Rusi naprosto korektně všechny smlouvy. Což se ani omylem nedá říct o evropských státech ve vztahu k Rusku.

Odvozovat od toho, co se děje na Ukrajině, nějaké imperiální záměry Ruska, je pitomost. Rusi si zatím dělají jen pořádek na vlastním dvorku, což by na jejich místě udělal každý stát (kdyby na to měl). A oni na to, oproti očekávání Američanů, kteří to záměrně vyprovokovali, evidentně mají. Což je pro nás štěstí, protože to dává předpoklad, že to snad neskončí světovou katastrofou.

R. Langer 24.11.2022 11:54

Jo jo, Skřípal a Vrbětice s důkazy, jaké svět neviděl... ;-D

J. Roškota 24.11.2022 10:37

že Rusko z NATa nemá zase až takové obavy ukazuje jak na Ukrajině vystřílejí celý svůj arzenál. Proti NATu Rusko chrání jaderné zbraně.

J. Vintr 24.11.2022 12:14

To, že je Rusko ekonomicky a vojensky slabé, byl právě předpoklad těch psychopatů v Americe, kteří tento konflikt vyvolali. Počítali s tím, že to Rusko neustojí. Což se evidentně nesplnilo. Dává to naději, že to Američani odpískají a potichu z tohoto konfliktu vycouvají a tak nedojde na nejhorší. Přímý válečný konflikt západu s Ruskem.

M. Kanda 24.11.2022 9:06

Autore, vy zamlčujete nebo překrucujete důležitá fakta. Proevropské tendence se na Ukrajině nezačaly projevovat až v roce 2013, ale minimálně o 10 let dříve. Jejich prvním projevem bylo zvolení prezidenta Juščenka v roce 2004. Sám Janukovyč vyhrál prezidentské volby roku 2010 slibem, že zemi přivede do EU. V rozporu s tímto slibem rozhodl pozastavit asociační dohodu s EU v roce 2013.

My, Češi, dokážeme skousnout politiky, jejichž sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce. Ukrajinci jsou však z jiného těsta a s Janukovičem vymetli tak, jak si zasloužil. Ve světle těchto faktů pak vypadají následující události v poněkud jiném světle.

A úplně jste to zazdil tím posledním odstavcem. Rusové obchodovali s Evropou a zejména s Německem velmi intenzívně. A přesto si dokázali najít dost času na rozpoutání války. Doufám, že naše země s nimi už nikdy obchodovat nebude.

J. Jaroš 24.11.2022 11:59

Inu proč Janukovič nepodepsal asociací dohodu?. VÍ TO NĚKDO? Poruší Šváb ové tvrdí že dohoda nebyla pro UA výhodná. Já tomu nevěřím jak by mohla matička národů nabízet někomu něco nevhodného.