Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PŘÍSTUP: Problém s migrací není jen „psychologický“

Foto: Security magazín

Šokující a do nebe volající může někdy být neschopnost či neochota některých lidí vidět naprosto zjevné problémy. Ukázal to můj končící kolega z Evropského parlamentu, pirátský poslanec Mikuláš Peksa. V rozhovoru pro CNN Prima News prohlásil následující slova: „Myslím, že problém migrace je z velké části psychologický. Mluví se tu zhruba o tom, že každý rok dorazí na evropské hranice nějakých 400 tisíc lidí, kteří tady žádají o azyl nebo tu chtějí zůstat. V poměru půl miliardy Evropanů by se to zdálo jako zanedbatelné procento, média o tom ale poměrně hodně informují, takže je to významné téma, o kterém se v politice diskutuje.“

Neúnosná situace

Prohlásit něco takového vyžaduje notnou dávku naivity a naprosté neznalosti. Fakta totiž hovoří podstatně jinak. V první řadě není pravdou, že by šlo jen o nepatrné množství lidí. Jen v loňském roce bylo v celé EU zaznamenáno 1,1 milionu nových žádostí o azyl.

Jedná se tedy o číslo podstatně vyšší, než Mikuláš Peksa uvádí. Mimochodem, zároveň jde o nejvyšší hodnotu za sedm let a výrazně evokuje krizový rok 2015.

Většina těchto žadatelů pocházela z mimoevropských států. A to hovoříme jen o lidech žádajících o azyl. Celkové číslo ilegálně příchozích bude nepochybně ještě vyšší.

Už nyní proměnila nezvládnutá masová migrace společnosti téměř všech starých členských států celkem výrazně a lidé zde pociťují také její negativní důsledky. Zprávy o problémech souvisejících s migrací z posledních několika let či desetiletí slýcháme i v českých médiích prakticky dennodenně.

Hrozba pro demokracii

První problém představuje velmi obtížné navracení ilegálních migrantů ze třetích zemí, jimž nebyl přiznaný nárok na azyl. Potíže se však projevují v mnoha dalších a různých podobách. V krajních případech může jít dokonce i o otevřené útoky na svobodný charakter společností, které tyto lidi přijaly.

Zvláště když v komunitách lidí s kořeny ve třetích zemích nezanedbatelná část bohužel inklinuje k extrémním ideologiím a postojům neslučitelným se svobodnou a demokratickou společností, především k radikálnímu islamismu, což má také reálné důsledky.

Nejde zdaleka jen o extrémní projevy, jako jsou teroristické útoky, byť dokážou z pochopitelných důvodů budit největší pozornost. Ty představují jen špičku ledovce. Projevy extremismu mohou mít mnoho podob.

Přesvědčit jsme se o tom mohli např. při více než tisícových demonstracích za nahrazení demokratického zřízení chalífátem, které nedávno zažilo druhé největší německé město Hamburk.

Antisemitismus

S radikálním islamismem je v poslední době velmi úzce spojený fenomén nárůstu projevů antisemitismu. Ten následoval zvláště v návaznosti na loňské útoky teroristického hnutí Hamas na Izrael.

Židovští obyvatelé se v Evropě stali v míře větší než dříve terčem slovních i fyzických útoků. Není divu, že mnozí z nich mají obavy o svoji bezpečnost a někdy i o své životy.

Na propalestinských demonstracích navíc zaznívalo velmi často heslo „From the river to the sea.“ Demonstrující tímto heslem, které užíval právě i samotný Hamás, nedávali najevo nic jiného, než že si přejí zničení Izraele.

Ukázalo se to, co už ti vnímavější tušili předtím. Evropa má obrovský problém s nezanedbatelným počtem obyvatel sympatizujících s radikálními islamistickými hnutími, jako je Hamás. Tito lidé představují bezpečnostní hrozbu pro všechny evropské demokracie.

Otázka bezpečnosti

Nemusí ale jít zdaleka jen o aktivity motivované náboženským fundamentalismem či nějakou radikální ideologií, ale prostě jen o projevy násilné trestné činnosti. V posledních několika letech vyvolávají čím dál větší pozornost v Evropě např. hromadná znásilnění či skupinové útoky na ženy, páchané především lidmi pocházejícími ze společností, kde jsou ženy vnímány jako podřadné.

O Švédsku, donedávna známém svojí bezpečností a štědrým sociálním státem, zase můžeme slýchat v souvislosti s pouličními boji mezi gangy, při nichž dochází vedle střelby i k bombovým útokům.

Obětmi potyček se nestávají pouze členové znepřátelených zločineckých skupin, ale i lidé, kteří se náhodou octli v nesprávný čas na nesprávném místě.

Incidenty nesužují jen lokality vnímané už dlouho jako problémové, ale přenesly se i do oblastí v centrech měst považovaných dosud za „dobré adresy.“ Pachateli bývají často dokonce chlapci, kterým ještě ani nebylo 18 let.

Gangy využívají nezletilé kvůli beztrestnosti či nízkým trestům, které mladiství pachatelé přinejmenším donedávna dostávali.

Žádný psychologický efekt

Uvedl jsem zde jen některé případy problémů souvisejících s migrací. Určitě by se jich ale dalo vyjmenovat mnohem více. Ze zkušenosti z posledních měsíců si můžeme odnést následující: Ne, opravdu se nejedná o žádný psychologický efekt, ale o důsledky nezvládnuté migrace, které reálně pociťují ve svých životech miliony Evropanů.

Ostatně ne náhodou byla migrace jedním z důležitých témat evropských voleb. Bojovat s nelegální masovou migrací a s ní spojenou kriminalitou nemá s psychologií nic společného. Je to problém bezpečnosti nás všech.

A naivní lidé - jako je Mikuláš Peksa - pomáhají pašerákům a mafii na nelegální migraci obrovsky vydělávat. Pořád by mělo platit, naše země, naše pravidla!

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Tajné služby Británie, Spojených států a Jižní Koreje odhalily severokorejskou kyberšpionážní...

Iva Pekárková
25. 7. 2024

Naše Anna pořád nemá bydlení. (Ano, stačily dva týdny, dvě nedělní setkání, a Anna je „naše“. Ptají...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller, ČTK
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

lind Linda Svobodová
25. 7. 2024

Policie pátrá po vandalovi, který tento týden v noci v obce Plavy na Jablonecku zarazil krumpáč do...

Roman Šitner
25. 7. 2024

„Obří problém“ představuje nový digitální systém stavebního řízení, který od července spustilo...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz