PREVENTIVNÍ OBRANA: Jako v šestidenní válce
Není to stejné, ale podobnost tu je. V souvislosti s pádem režimu Bašára Asada a s ohledem na charakter jeho protivníků přistoupil Izrael k likvidaci vojenského arzenálu poražené syrské armády.
Důvod je prostý: aby se zbraně, munice a další prostředky nedostaly do rukou nevyzpytatelných frakcí, z nichž mnohé mají charakter džihádisticko-islamistických, tedy teroristických formací. Takovéto opatření by vzhledem ke kontextu dlouhodobého vývoje v oblasti musela udělat každá rozumná vláda.
Ačkoli Izrael je kvůli svému nynějšímu počínání v Sýrii částí světa kritizován, moudře uvažující lidé musí jeho operace podpořit. I zde, podobně jako v Pásmu Gazy platí, že nejde o standardního nepřítele, potažmo souseda – a podle toho je zapotřebí se zařídit. A vedení izraelského státu a velení jeho armády se zařídilo. Blesková akce připomíná likvidaci vojenské síly agresora během šestidenní války v roce 1967. Čím více toho, co patřilo syrské armádě Izrael zlikviduje, tím menší hrozbě bude z této strany čelit.
Izraelská armáda (IDF) zveřejnila večer 10. prosince na síti X níže uvedený přehled svých operací v Sýrii, které dostaly kódové označení „Bashan Arrow“ (Bášanský šíp - Bášan je biblické pojmenování oblasti, kam spadají Golanské výšiny). Report uvádí, že během 48 hodin byla zasažena většina potenciálu strategických zbraní v Sýrii, aby se nedostaly do rukou teroristickým elementům. Námořnictvo zasáhlo ve dvou vojenských přístavech, Al Baydě a Latakiji, kde kotvilo 15 plavidel. Zničilo desítky raket „moře – moře“, které měly dosah 80 až 190 kilometrů. Výbušné nálože na střelách představovaly hrozbu jak pro civilní, tak námořní plavidla v oblasti.
Izraelské vzdušné síly provedly v Sýrii přes 350 zásahů se širokou škálou cílů zahrnujících protiletadlové baterie, vojenská letiště a desítky zbrojních závodů v oblasti Damašku, Tartúsu, Homsu, Latakije a Palmýry. Neutralizovány byly strategické zbraně včetně raket Scud, řízených střel, střel „země-země“, „země-vzduch“ a „země-moře“, jakož i drony, stíhací letadla, útočné vrtulníky, radary, tanky, hangáry aj. Letecké akce zahrnovaly útoky na 130 objektů včetně skladů zbraní, vojenských komplexů, odpalovacích zařízení a palebných pozic.
Směr: Damašek?
Některá média, na prvním místě arabská, přinesla také informaci tom, že izraelské síly postoupily na pozici asi 25 kilometrů od Damašku; tuto zprávu lze najít mj. na egyptském serveru Ahramonline. Izraelská armáda ovšem něco takového popírá. Její mluvčí pro arabská média, plukovník Avichay Adraee, na účtu X napsal: „Beaking News, které se šíří v některých médiích a tvrdí, že IDF postupují nebo se blíží k Damašku, jsou zcela nepravdivé. IDF se nacházejí uvnitř zóny separace*/ a na pohraničních obranných bodech s cílem chránit hranici Izraele.“
*/ Zóna separace byla vytvořena na Golanských výšinách v roce 1974 a jejím smyslem bylo oddělit izraelské a syrské síly po jomkipurské válce z roku 1973; uvnitř zóny působí jednotky OSN. Vzhledem k turbulentní situaci v Sýrii a k tomu, že příslušníci některých protivládní formací do zóny pronikly a napadli i vojáky OSN, jakož s ohledem na to, že na syrské straně přestala působit vládní armáda, rozhodl se Izrael poslat do zóny své síly v zájmu zachování jejího charakteru a ochrany vlastních hranic. Jde o opatření dočasné, jeho délka bude závislá na vnitropolitickém vývoji v Sýrii po pádu Asadova režimu.
Závěr. Popsané operace IDF jsou výlučně preventivně-obranného charakteru. Skutečnost, že část světa je interpretuje jinak, na tom nic nemění. Izraelský premiér Netanjahu je přirovnal k akci Britů z července 1940, kdy byly na severoafrické námořní základně Mers el Kebir zničena francouzská vojenská plavidla vichistického režimu, aby se nedostala do rukou nacistům. Kromě toho pokračují intenzivní ženijní práce na Golanech, jejichž smyslem je opevnění hranice a zabránění teroristům ve vstupu do Izraele. Tento projekt nazvaný „New East“ (Nový východ) zahrnuje hloubení příkopů, vytváření minových polí a instalaci výbušných systémů. Je zjevné, že Izrael po neblahé zkušenosti se sedmým říjnem 2023 nenechává nic náhodě a dostatečně se poučil. Byl-li v zahraničí posmíván za to, že na vpád Hamásu z Pásma Gazy nebyl dostatečně připraven, tak za svoji obrannou aktivitu na Golanech a v Sýrii by měl být pochválen. Bude tomu ale tak? Anebo ti, kdo tak rádi volají po míru, najdou jiný důvod, aby mohli Izrael kritizovat, ať dělá co dělá?
Připraveno exkluzivně po Neviditelného psa.