24.4.2024 | Svátek má Jiří


PRÁVO: Interpol zametl s ruským zatykačem

14.7.2021

Nebudeme tolerovat zneužívání mezinárodních zatykačů k likvidaci nepohodlných lidí. Světová policejní organizace tak vyslala důrazný vzkaz Ruské federaci a nebylo to poprvé.

Interpol v těchto dnech vymazal ze své databáze mezinárodní zatykač na ruského podnikatele s izraelským pasem Vitalije Ginzburga vydaný Ruskou federaci. Zároveň o tom informoval všechny členské země.

Vitalij Ginzburg toto rozhodnutí vítá. „Toto je úplné a konečné uznání mé neviny a také potvrzení toho, že Rusko zneužívá svého členství v Interpolu ke stíhání politických oponentů prostřednictvím uměle vykonstruovaných trestních případů,“ uvedl.

Ruská strana pana Ginzburga obvinila z údajných úvěrových a daňových podvodů. Ten všechna obvinění odmítl s tím, že jsou politicky motivovaná a v případě vydání do Ruska mu hrozí nespravedlivý proces. Navíc poukázal na jednu podezřelou skutečnost, trestní stíhání proti němu začalo po tom, co předtím on sám upozornil na korupční jednání podnikatelských kruhů blízkých prezidentu Vladimíru Putinovi.

Stejný scénář se přitom odehrál i v kauze Billa Browdera, spoluzakladatele a generálního ředitele společnosti Hermitage Capital Management. Jeho auditor a právník ruského zastoupení tohoto investičního fondu Sergej Magnitskij zemřel za podivných okolností v roce 2009. Předtím však zjistil, že vysocí státní úředníci včetně důstojníků protikorupční policie okradli Ruskou federaci o více než čtyři miliardy rublů (cca 2,6 miliardy korun) na daních. Jako řádný občan proto podal trestní oznámení. Jenže jeho důkazy podloženým upozorněním se nikdo nezabýval, naopak byl zatčen a uvězněn ve vyšetřovací vazbě, přičemž jeho kauzu vedli ti samí policisté, které dříve obvinil z daňových úniků. V každé normální zemi by musely být obě kauzy přísně odděleny od sebe. Ne tak v Rusku. Magnitského podle všeho ubili k smrti dozorci v jeho cele v jedné z moskevských věznic. Je do oči bijící, že jeho stíhání začalo hned poté, co sám předložil důkazy o zločinech státních úředníků.

Rusko pak vydalo mezinárodní zatykač pro obvinění z korupce i na samotného Billa Browdera, který tuto zemi včas opustil. I v jeho případě však Interpol nařídil vymazat ruskou žádost z centrální evidence kvůli jeho zneužití.

Renomovaný britský žurnalista a jeden z nejlepších znalců současného Ruska Edward Lucas ve své vynikající knize Klam s podtitulem Špioni a lži aneb jak Rusko obelhává Západ zveřejnil zprávu vyšetřovatelů španělské prokuratury, podle které v Rusku není rozdíl mezi státní správou a organizovaným zločinem. I ruské státní a polostátní firmy jsou podle Lucase řízené mafií a zločineckými strukturami. Do této kategorie spadají například Rosněft, Lukoil nebo Rosatom, který se v České republice ucházel o dostavbu dukovanské elektrárny.

Rusko už na mezinárodní scéně neuspělo u Interpolu s více mezinárodními zatykači a nelze se tomu divit. Světová policejní organizace nedělá svá rozhodnutí bezdůvodně. Jestliže Ruská federace prokazatelně nerespektuje pravidla běžná v civilizovaných zemích a zneužívá příkazů k zadržení k vyřizování účtů s lidmi nepohodlnými Kremlu, tak musí počítat s tím, že jí to nebude tolerováno.