26.5.2022 | Svátek má Filip


PRÁVO: Gangsterská akce

25.5.2021

K nucenému přistání civilního dopravního letadla v Minsku

Účelové zneužití údajné bombové hrozby k politicky motivovanému únosu civilního dopravního letadla je stejný zločin jako samotný akt teroru. Zejména, je-li strůjcem takového únosu stát.

Zdá se, že něčeho takového jsme byli v neděli 23. května svědky.

Zpráva o nucené změně letu Boeingu 737 společnosti Ryanair mířícího z Atén přes Bulharsko, Rumunsko, Ukrajinu a Bělorusko do litevského Vilniusu je šokující. Neméně šokující je důvod: zatčení opozičního aktivisty.

Lukašenkův režim si vzal jako rukojmí na 170 nevinných cestujících, aby pomocí triku a vojenské síly donutil dopravní letadlo cizího státu přistát na svém letišti. Jak jinak to nazvat než státním gangsterismem?

Tentokrát to psychopatický minský autokrat přehnal. Osobně doufám, že Západ nezůstane jen u proklamací a toto brutální překročení červené linie náležitě potrestá. Pokud ne, pak se definitivně potvrdí, že svobodný svět je slabý – a na tuto slabost dříve či později doplatí.

Dlouhá desetiletí civilizovaný svět bojuje nejrůznějšími prostředky proti únosům letadel. Všichni se dobrovolně podřizujeme bezpečnostním opatřením na letiších; chápeme, proč je musíme podstupovat.

A pak? Mocí posedlý, ale současně zbabělý vladař na Východě si usmyslí, že unese letadlo jen pro svůj mrzký cíl.

Chápu – a sám jsem to zažil -, že někdy je nutné odklonit let z původně plánované trasy a přistát (mezipřistát) na jiném letišti, nikoli v cílové destinaci. Důvody mohou být různé: organizační, technické, bezpečnostní.

Nikdy ale nemůže, ba nesmí být důvodem vrtoch a hysterie nějakého mocipána, který si únosem letadla řeší svůj vnitropolitický problém. Který povýší svůj úzký politický zájem nad mezinárodně dohodnutá pravidla platící v civilizovaném světě.

Podle informace ve Financial Times („European fury as Belarus arrests activist after forcing Ryanair flight to land in Minsk“/23. 5. 2021) byla posádka boeingu upozorněna běloruským řízením letového provozu na „potenciální bezpečnostní hrozbu na palubě“. Po přistání se nic takového (samozřejmě) nepotvrdilo, což upevňuje mé podezření, že šlo o předem připravenou komedii a že jedinou „hrozbou na palubě“ byl opoziční aktivista Roman Protasevič.

Sledoval jsem gangsterskou akci Lukašenkova režimu na webu Flightradar24.com a na stránce letiště ve Vilniusu, zde je několik ilustrací:

Ryanair 1

obr./ 1 Trasa letu FR4978 společnosti Ryanair dne 23. 5. 2021 z Atén do Vilniusu. V horní části mapy je patrný odklon směrem do Minsku. Boeing 737 vzlétl z Atén v 9:29 SELČ. Ve Vilniusu měl přistát ve 12:00 SELČ. (Zdroj: Flightradar24.com.)

Ryanair 2

obr. 2/ Podle agentury Reuters byl boeing donucen ke změně letu v okamžiku, kdy mu k dosažení litevského vzdušného prostoru zbývaly 2 minuty. (Zdroj: Flightradar24.com.)

Ryanair 3

obr. 3/ Cestující letící původně z Atén do Vilniusu pobývali nedobrovolně v Minsku do 19:47 SELČ, kdy bylo boeingu společnosti Ryanair povoleno pokračovat do cílové destinace (bez zatčeného opozičního aktivisty Protaseviče) -jako linka FR497. Ve Vilniusu přistálo letadlo ve 20:25 SELČ, tedy se zpožděním osm a půl hodiny. (Zdroj: Flightradar24.com.)

Ryanair 4

obr. 4/ Informace na webu letiště ve Vilniusu. V době, kdy stroj z Atén trčel v Minsku hlásila příletová tabule, že spoj je zpožděn (delayed).

Ryanair 5

obr. 5/ Informace na webu letiště ve Vilniusu. Letadlo z Atén přístálo (landed) ve 21:25 místního času (20:25 SELČ).

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!