Pondělí 7. října 2024, svátek má Justýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

IP

I23v50o 16P95a91d28r60t40a

18. 9. 2024 14:35

Článek pravdivě pojmenovává příčinu povodní. Likvidace lesů. Byl jsem překvapen jaké mýtiny jsou v prostoru Andělské a Světlé hory (ještě před kůrovcem). Mamon a vývoz dřeva do Rakouska. A pak se diví, že déletrvající déšť spláchne všechno kolem. V Jeseníkách bylo běžné, že tam třeba celý týden lilo v kuse a vydatně a žádné povodně nebyly. To jsou moje vzpomínky na dobu před 50 roky.

ZL

Není jedné příčiny.

Vím, že v Jeseníkách se v 80. letech vápnilo skrzevá kyselé deště. Zrovna tak vím, že se lesy kácely, aby se to stihlo dřív, než uschnou k nepotřebě (rozhodně se o tom uvažovalo).

A taky vím, že lesů v ČR přibývá, ale nemám ponětí, nakolik to platí v Jeseníkách a je-li to realita nebo administrativní opatření.

V Jeseníkách je taky svah - a teď lovím matné vzpomínky - kde rostou tak trochu smrkové bonsaje - malé, ale dost staré smrčky. Vím, že jsme tudy šli na Vozku, ale nevím odkud; snad od Šeráku? Ty tam byly vysazeny poté, co ten svah něco spláchlo; snad lavina? Daří se jim dost dobře na to, aby nepochcípaly, ale ne dost dobře na to, aby pořádně vyrostly.

Šumavská smršť z r. 1870 vešla do dějin a rozhodně nebyla způsobena odlesňováním.

Takže opakuji - není jediné příčiny a slovo mamon je nejspíš způsob, jak z průšvihu obvinit ty druhé.

Foto

To je rozumné řešení povodní: Kotelnu na střechu, skříně do štoku, sklepy zalít betonem! Ale co když spadne celý barák?

ZL

Proč by padal? Beton se nerozmočí, jen taklady musíte udělat nejspíš na pilotních, aby nevadilo podemleti. Taky je důležité zamyslet se nad tvarem baráku a přinejmenším vynechat "zálivy" a nastavit ho rohem proti proudu, aby se ten proud neoprel přímo do stěny. Dobré opatření může být udělat stěny v přízemí "rozundací zastamdací" a pro případ, že by se to nestihlo, vodou snadno rozbitné, čímž sice obětujete přízemí, ale barák zůstane nad vodou na nožičkách a neohrozí ho ani většina plovoucího bordelu, pokud se tedy nezašprajcuje a neudělá hráz.

Podobně sklep netřeba zabetonovávat. Důležité je nechat do něj tu vodu natect, protože barák je rome tech par zdi většinou vzduch a překvapivě snadno odplave.

Když se nad tím zamyslite, ani to není moc drahé, stačí přemýšlet při navrhování.

Mmch, tohle vám řekne každý stavař, na to není třeba jezdit kamkoliv jinam. Možná: Holandsko se od nás liší tím, že i za normálního stavu žije 'po kolena ve vode", Takže investoři nemají tendenci říkat něco jako "ale pane inženýre, tady jakživ voda nebyla".

LZ

L86u98i70s 57Z72í50d34e58k

18. 9. 2024 23:12

Tady na protipovovodňová opatření nejsou prachy . Tady jsou prachy na vyučování úchylností, na inkluzi, zastaralý válečný šrot, na léčebnou turistiku z Ukrajiny......

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz