Neviditelný pes

POLSKO: Předčasné volby

10.9.2007

V úterý dopoledne na mě zapípal počítač a vypadla z něj otázka: „Přijedeš?“ Ptal se mě polský kamarád, se kterým jsme jako mezinárodní pozorovatelé sledovali volby v Gruzii, v Ázerbájdžánu a v Bělorusku. Zároveň mi posílal odkaz na článek v polských novinách, kde jsem se dočetla o názoru Václava Havla, že by k předčasným volbám v Polsku měli přijet mezinárodní pozorovatelé. Kysele jsem se tomu zasmála.

Jsem si jista, že se Václav Havel nechtěl Poláků dotknout. Jenže se jich dotkl: nepokládají svou zemi za jednu z těch, ve kterých se volby ve velkém rozsahu falšují, opozice sedí ve vězení nebo nesmí ani kviknout, nebo které ovládají diktátoři.

Problém je, že je Havel o polské situaci informován poněkud jednostranně: jeho přítel Adam Michnik před několika dny napsal ve „svých“ novinách Gazeta Wyborcza, že se v dnešním Polsku nemůže nikdo cítit bezpečný, že ani on sám se necítí bezpečný. A připomněl poválečné volby, které komunisté zfalšovali, i to, že pak už v Polsku svobodné volby nebyly až do roku 1989 (ty ostatně nebyly úplně svobodné - podle dohod u kulatého stolu směla opoziční Solidarita postavit jen tolik kandidátů, aby tehdejší vládě zůstala většina ve sněmovně).

Je trochu komické, necítí-li se bezpečný člověk, který je patrně nejslavnějším polským novinářem a působí v novinách, které založil a roky řídil. Ty noviny žádný vládní orgán necenzuruje ani jim neukládá pokuty. Ale proti gustu žádný dišputát.

Václav Havel je nejspíš přesvědčen, že má Michnik pravdu, a odtud plyne jeho nešťastný výrok. Jenže nesouhlasit s vládou je něco jiného než tvrdit, že je v zemi ohrožena demokracie, a naznačovat, že vláda -nebo státní aparát - hodlá pozměnit volební výsledky ve svůj prospěch. Dnešní polská vláda, jakkoli se Havlovi ani Michnikovi nelíbí (nejsou sami), nepochybně vzešla ze svobodných voleb. Dnešní vládní strana Právo a spravedlnost je dlouhodobě na druhém (někdy na prvním) místě v průzkumech veřejného mínění. Opozice zasedá v parlamentu a běžně vystupuje s kritikou vlády. Nedávné zatčení bývalého ministra vnitra a dalších dvou osob (byli po dvou dnech propuštěni) také nenaznačuje, že by se v Polsku schylovalo k diktatuře či k falšování voleb: ministr patřil k vládní straně a byl podezřelý, že zprostředkoval únik informací. Novináři uznali důvody jeho zatčení, které veřejně přednesla prokuratura, za závažné.

Souhlasím s Václavem Havlem, že předčasné volby nejsou žádná hanba. Možná ani není Polákům potřeba v tomhle ohledu radit, právě dnes má polská sněmovna hlasovat o svém rozpuštění, což v důsledku znamená předčasné volby. Ale nesouhlasím s ním v tom, že vyslání mezinárodních pozorovatelů není žádná hanba - to přece jasně ukazuje, že mezinárodní společenství pokládá takovou zemi za nespolehlivou a obává se, že v ní občané nemohou svobodně hlasovat nebo že jejich hlasy budou „přepočítány“ ve prospěch vládnoucích. Možná by měl Václav Havel naslouchat i jiným Polákům, se kterými se kdysi scházel v horách a kterým věřil.

LN, 7.9.2007



zpět na článek