14.10.2019 | Svátek má Agáta



DISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLSKO: Odmítání židovských restitucí se možná prodraží



Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 33, poslední: 23.5. 2019 23:10, přehled diskusí

Mají pravdu:
Autor: J. Ticháček Datum: 23.5.2019 20:45

Odškodnění Židů by mohl polský stát provést v okamžiku, kdy by těm Židům byl majetek odebrán podle čistě polských zákonů. Jenže zákony postihující polské Židy přišly ze strany okupující německé moci. Můžeme Polákům vyčítat historický, a (možná - nepíší o oficiálním postoji Polska, ale o jednotlivcích) i současný antisemitismus, ale jestli se nemýlím, poslední zákony, kterými Polsko nějak omezilo Židovský majetek pocházejí z devatenáctého století. A snad ještě z let před první světovou. Co s tím mají společného restituční nároky z doby druhé světové?

Re: Mají pravdu:
Autor: V. Braun Datum: 23.5.2019 21:59

Odvolávám se jen na text článku, osobně o tom nevím nic, ale nepíše se tam, že část majetku znárodnili po válce komunisti?

Po 74 rokoch...:
Autor: V. Liptovský Datum: 23.5.2019 11:29

...asi to nie je najšťastnejšie - otvárať staré krivdy. Prečo nie aj krivdy z Prvej svetovej vojny? Prečo nie z napoleonských vojen? Prečo nie krivdy zo "spanilých jázd husitov"? Križiackych výprav? Atď... atď... Napokon - prečo nie krivdy na Ukrajincoch, Bielorusoch, Rusoch počas Druhej svetovej... To celé je len vnucovaním viny tej generácii, ktorá vtedy ešte ani nežila... Otázka prečo?

Ano, to je ten problém. A ještě větší problém je to, že:
Autor: V. Petr Datum: 23.5.2019 11:48

restituce nevyhnutelně vedou k NOVÝM křivdám. Např., restituuje se majetek, který má už třeba pátého majitele a najednou k němu někdo přijde s tím, že to, co řádně koupil patří někomu, komu to před tři čtvtě stoletím sebrali...

Re: Ano, to je ten problém. A ještě větší problém je to, že:
Autor: V. Liptovský Datum: 23.5.2019 12:09

Udreli ste klinec po hlavičke... Je to tak - rozkrútil by sa kolotoč ďalších krívd... A kto by to napokon platil? A na celom svete...

Souhlas:
Autor: J. Kanioková Datum: 23.5.2019 12:54

Re: Ano, to je ten problém. A ještě větší problém je to, že:
Autor: J. Farda Datum: 23.5.2019 15:14

"... vyplácené v průběhu let a zřejmě formou státních obligací." ! :-)

Re: Po 74 rokoch...:
Autor: L. Severa Datum: 23.5.2019 14:48

Jenže zde nejde ani tak moc o restituce, ale o nenávist k Židům. Ta se táhne i dnes celou Evropou. A vlastně po celá staletí. Jako pamětník znám ten postoj u nás již z první republiky a v Polsku to byly dokonce známé pogromy. Nevím jak se Poláci vypořádali s církví, ale tam by takové protesty asi nebyly.

Nenávist k židům je problém:
Autor: P. Urban Datum: 23.5.2019 16:36

ale konkrétně zde jde právě o ty restituce. A o ty, kteří mezi odmítání restitucí a antisemitismus kladou rovnítko.

Re: Po 74 rokoch...:
Autor: V. Liptovský Datum: 23.5.2019 16:57

Hm... Keby som bol cynik, napísal by som, že "nenávist k Židům" nevyrástla "na zelenej lúke". Ale - to je stále ten istý problém - domáce obyvateľstvo, kontra "migranti". Menšina kontra väčšine... Nie je tajomstvom, že menšina sa vždy navzájom podporuje a snaží sa viac, ako väčšinové obyvateľstvo (napríklad na Slovensku aj protestantská menšina voči katolíckej väčšine - evanjelici sa vzdelanostnou úrovňou a výsledkami v podstate vysoko odlišovali, aj preto že museli vedieť čítať, aby mohli čítať Písmo, ako im túto výsadu poskytol Luther). A - z pohľadu obyčajného človeka - je naozaj ťažko odlíšiť, v čom je podstata... Ale, v tomto prípade reštitúcií, naozaj nejde o "nenávist k Židůn". To je veľmi sploštený pohľad... Pozrime sa na to z opačného pohľadu - tá nenávisť by vyzerala opačne, možno by mala inú charakteristiku - no, nechám to tak... Naši predkovia si svoje užili.

Je potřeba se jasně vyjádřit k otázce, kdo :
Autor: M. Krátký Datum: 23.5.2019 11:15

rozpoutal Druhou světovou válku a kdo se po válce vzdal ( dobrovolně ??? ) restitučních nároků - tam je potřeba začít a ukázat prstem na viníky. Jaký režim vládl v Polsku počátkem 50 tých let, že měl tu drzost se vzdát válečných reparací na Německu !!! Řecko se nyní marně domáhá odškodnění na Německu - a Merkelbaba je poslala do p.r.d.e.l.e !!!

Re: Je potřeba se jasně vyjádřit k otázce, kdo :
Autor: M. Krátký Datum: 23.5.2019 11:23

a ještě doplním takto : Hitler se přátelil s muslimy - dokonce měli vlastní SS jednotky a Merkelbaba je taky vítá - a Německo jim platí sociální dávky, na které my koukáme jak čerstvě vyvoraný myš - takže Německo raději bude rozhazovat peníze teroristům než aby je v podobě reparací vyplatilo jak Polsku, tak i ostatním - Řecko nevyjímaje. Jak odškodnilo ČSR netuším - ale asi to taky žádná velká sláva nebyla ?!?!?! Hezký den

Československo nebylo Německem odškodněno VŮBEC!:
Autor: V. Petr Datum: 23.5.2019 11:29

Zabavilo ale soukromý majetek odsunutých Němců. A dokonce je to tak, že si SSSR!!! odvezl z našeho území celé fabriky, které prohlásil za "německý majetek" (mimochodem, takto si odvezl z Číny většinu tamějšího průmyslu, byl to "japonský majetek.")

Re: Československo nebylo Německem odškodněno VŮBEC!:
Autor: V. Liptovský Datum: 23.5.2019 18:14

No, to je výsada víťazov... Kvôli tomu sa vedú vojny. Tobôž, v tomto prípade, keď išlo o krajinu, ktorá bola napadnutá a ťažko postihnutá, prišla skoro o všetko... Zamyslite sa - komu slúžil český priemysel počas vojny a komu čínsky... Ľudia chodili do roboty a pracovali, brali plat, žili relatívne v pokoji... No, relatívne. Zatiaľ ľudia z bojujúcej krajiny prinášali obrovské obete. Víťaz berie všetko... Asi to bolo "relatívne" spravodlivé... Hoci aj mňa to "naštvalo".

Ovšem USA taky potřebují Polsko - svého nejoddanějšího:
Autor: V. Novák Datum: 23.5.2019 11:12

vocáska v Evropě.Takže z toho mraku se nazableskne...

Chucpe:
Autor: M. Rozbořil Datum: 23.5.2019 10:59

Tak se nám dostalo vysvětlení od přispěvatelů níže, jací jsou Židé hyeny a jak namohou být vyjímáni z právního řádu a odškodněni více, než třeba Poláci. Někomu zřejmě uniká fakt, že se nejedná o odškodnění za holocaust (navíc s poukazem na součinnost některých Židů při něm), ale o návrat majetku, který si někdo neoprávněně přivlastnil a měl tu smůlu, že jeho původní majitelé, nebo jejich potomci, holocaust přežili. Lidský hyenismus je jedním z průvodních jevů pohnutých dob, ani v ČSR jsme ho nebyli ušetřeni, a to nejenom po válce.

Uvědomte si, že restituce po dlouhé době nemohou:
Autor: V. Petr Datum: 23.5.2019 11:08

nebýt VÝBĚROVÉ a zpravidla napáchají nové křivdy. To věděl už Cicero (+43 před Kristem)!

KDO nás odškodní za KOMUNISMUS? Např. za peníze, ukradené "měnovou reformou" roku 1953!

Re: Uvědomte si, že restituce po dlouhé době nemohou:
Autor: V. Novák Datum: 23.5.2019 11:13

V Česku restituce nebyly?

Byly a v mnoha ohledech byly také nespravedlivé a vedly:
Autor: V. Petr Datum: 23.5.2019 11:16

k NEROVNÉMU přístupu např. co se týče nájemníků původně státních bytů. Ti byli rázem rozděleni na dvě kategorie v úplně odlišném postavení!

Jinak, ŠPATNĚ by bylo, kdyby např. Polákovi byl nějaký:
Autor: V. Petr Datum: 23.5.2019 11:13

majetek vrácen a Židovi za stejných okolností nikoliv. Nepředpokládám, že by se něco podobného v Polsku dělo.

A co takhle chtít po Židech náhradu za škody které způsobili:
Autor: V. Petr Datum: 23.5.2019 10:40

vymyšlením a prosazováním komunismu (nebyli v tom sami, ale bylo jich hodně)? Jsou jím vinni určitě více, než Poláci Holocaustem.

Odvolávat se na vinu Poláků je chucpe, když NĚKTEŘÍ Židé nacistům přímo pomáhali. Dva Židé kteří utekli z Osvětimi (útěk z tohoto tábora se za celou válku zdařil jen pěti lidem) s nasazením života informovali židovskou "samosprávu" gheta v Lodži, která ovšem tuto informaci před ostatními ZATAJILA!

Snahy Židů chtít náhradu po kde kom jsou už nesympatické a nikdo si jim netroufne odpovědět adekvátním způsobem. Např. chtěli náhradu pro francouzských ŽELEZNICÍCH, za to, že je převážely do vyhlazovacích táborů, což ovšem bylo úplně v režii Němců a Francouzi je akorát odváželi do Německa...

Polákům se nedivím:
Autor: M. Košařová Datum: 23.5.2019 9:38

Němci zabíjeli Židy, aby je mohli okrást. Jejich majetek si odváželi do Německa. Současně s tím zabíjeli Poláky a také je okrádali. Jakou logiku tedy má, že nyní chtějí Židé vracet majetek od Poláků? Jediné vysvětlení vidím v tom, že Polsko je slabší než Německo, takže si na něj Židé a americké soudy troufnou útočit spíš, než aby požadovali vrácení majetku od toho, kdo ho ukradl.

Poľsko vtedy neexistovalo...:
Autor: V. Liptovský Datum: 23.5.2019 13:56

...existovali len Poliaci. A hoci nemožno Poľsku prepáčiť ich správanie pred oficiálnym (určeným historikmi... hm...) začiatkom Druhej svetovej vojny, za to, čo sa dialo na území Poľska potom, nesú zodpovednosť jednoznačne Nemci. Takže... Napokon - otázka - ako určiť územie zodpovednosti, keď Poľsko sa presunulo o stovky kilometrov na západ? Na ktorom území sú "zodpovední" Poliaci a na ktorom nie? Veď by to bolo všetko smiešne, keby to nebolo tak tragické...

Nic více, nic méně:
Autor: F. Navr8til Datum: 23.5.2019 9:33

Nevidí žádný důvod, proč by měli být Židé vyčleňováni z právního řádu Polska. Mělo by jim náležet takové odškodnění jako všem ostatním občanům podle platných zákonů.

Tak vypadá:
Autor: S. Netzer Datum: 23.5.2019 7:56

prosazování "národních zájmů" ve skutečnosti.

Fuj.

Proč Pololáci nechtějí platit restituce?:
Autor: J. Krásenský Datum: 23.5.2019 4:24

Nebyli to oni, kdo rozpoutal válku, nebyli to oni, kdo přišel s konečným řešením, nebyli to oni, kdo zabavil Židovský majetek a kdo si z něj udělal náhradu nedostatkového válečného hospodářství. Poláci se bránili německé agresi, byli poraženi a byli zabíjeni němci - pět milionů zavražděných Poláků to dosvědčuje dostatečně. Po válce bylo Polsko totálně zničené, přešla přes ně fronta, němci za sebou nechávali spoušť spálené země a co bylo cenné, odvezli do říše, našlo se z toho minimum. A teď židovské organizace, chtějí po Polsku náhradu za to, co bylo ukradeno a zničeno němci a bolševiky. Spočetli to na tři sta třicet miliard dolarů a žalovali u US soudu (zákon č.447). Proto Varšava otevřela otázku německých válečných reparací. Z celého je patrná snaha učinit z Židů jedinou a univerzální oběť druhé světové války - tedy zamlčení do očí bijící skutečnosti, že kromě šesti milionů zavražděných Židů, zde leží na pětadvacet milionů zavražděných Slovanů, kteří byli němci pokládáni za podřadnou rasu a určeni k likvidaci, aby uvolnili životní prostor pro německou panskou rasu. Pokusné balonky typu "polských koncentračních táborů" to dosvědčují. Odškodnění za majetky Židů na územích, které němci okupovali, by měly Židovné organizace vymáhat po skutečných pachatelích - po němcích.

Re: Proč Pololáci nechtějí platit restituce?:
Autor: I. Štípek Datum: 23.5.2019 7:01

Naprosto jasně řečeno!

Re: Proč Pololáci nechtějí platit restituce?:
Autor: P. Lenc Datum: 23.5.2019 9:47

Víte pane Krásenský, jeden by to co jste napsal bral, problém ale je, že polský antisemitismus je v celé společnosti stále živý. Zažil jsem to v Zetoru, kde v té době pracovalo mnoho Poláků.Poláci nechtějí slyšet o polských kapelách vyhrávajících vlakům odjíždějícím Židy do plynu, nechtějí slyšet o pogromech dva roky po válce.A polský klérus je svým antisemitismem vyhlášený.A slova "ten židák" jsou v Polsku stále aktuální.Bohužel.

Jinak, Češi, Poláci, Srbové a Řekové byly jediné podmaněné:
Autor: V. Petr Datum: 23.5.2019 11:44

národy, které nepostavily "vlastní" divize SS. Tolik k jejich vině v celkové souvislosti.

No, Česi nesmeli...:
Autor: V. Liptovský Datum: 23.5.2019 17:53

...inak by sa bezpochyby našlo dosť ochotných kolaborantov (ako aj dnes), ktorí by boli, možno aj s nadšením, nosili smrtku a tiahli by na východných susedov (pravda, boli by to "Česi"?). Panebože, koľko Čechov z obsadených území slúžilo nielen vo wehrmachte, ale aj v SS? Kolaboranti sa vždy nájdu - je to iste percento (dopredu predvídateľné) obyvateľstva (príklad Francúzsko, Nórsko, Slovensko a ďalšie krajiny). Nefandite si...