26.1.2023 | Svátek má Zora


Diskuse k článku

POLITIKA: Polsko a Izrael, nové kolo sporu o dějiny

Nejdříve si Izraelci na kobereček povolali polského velvyslance a hned poté Poláci zase izraelskou chargé d’affaires.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 5.7.2021 15:16

Polsko je opakovaně terčem kritiky za případy násilí proti Židům. Ovšem úplně se při podobných výletech do historie nepřipomíná úloha Německa a jeho speciálních jednotek, které byly vyčleněny pro konečné řešení židovské otázky, pro holokaust. Stejně tak se chodí jako kocour kolem horké kaše okolo podílu litevských, lotyšských, estonských a ukrajinských nacionalistů, kteří fungovali jako výkonné orgány při masovém vraždění Židů. Dnes jsou prezentováni jako národní hrdinové, každoročně se pořádají pochody na počest jednotek SS a ukrajinský nacbatalion Azov bojuje pod vlajkou divize SS Das Raich. Paradoxně je financován předsedou svazu Židů na Ukrajině Beňou Kolomojským.

V. Novák 5.7.2021 15:48

Němcům Holokaust nikdo neodpáře a ani oni se ho nesnaží zalhat. Bylo by to ostatně zbytečné.

Poláci svůj podíl nepřiznávají, tak je vhodné jim ho připomenout.

Ale uznávám, že je od EU maximálně licoměrné - i od té EU, která je na licoměrnosti postavená - mlčení ke zločinům pobaltských a ukrajinských (a koneckonců i ruských - řeporyjští Buňačenkovi vlasovci vraždili nejen ve Varšavě, ale i na okupovaném území v SSSR) zločinců. A k jejich oslavování.

Bandera a Šuchevič jsou pro "demokratickou" Ukrajinu hrdinové, jejich trestné bataliony přebíraly symboliku nacistů a nedávno v Kyjevě jednoho veterána SS Div. Galizien pohřbívali za účasti prezidentského pluku... A politicky překorektní EU držela kolektivního bobra mlčení. Superbobra mlčení. Kdyby byl mistrák v koukání jinam, EU by ho vyhrávala s přehledem.

F. Navrátil 5.7.2021 16:04

Dovolil bych si nesouhlasit s úlohou Buňačenka jako potlačovatele varšavského povstání. Zřejmě jste měl na mysli Bronislawa Kaminského a jeho brigádu, která byla součástí Waffen SS. Zůčastnila se bojů ve Varšavě a tam vraždila, loupila a znásilňovala tak bestiálně, že sami Němci Kaminského nechali zastřelit, německé důstojníky převeleli do divizí SS a vojáky zařadili do vojska vlasovců.

V. Novák 5.7.2021 19:20

Potlačovala Kaminského brigáda. A když Němci sami Kaminského popravili, ne kvůli řádění jeho vrahounů ale protože ti JENOM řádili, neposlouchali rozkazy, opouštěli přidělené posty, aby mohli někde rabovat, přidělili je do ROA, konkrétně k Buňačenkovi. A pod jeho velením se pak chovali stejně, zase opustili přidělený úsek fronty a zdrhli do Čech. Proti SS bojovali za sebe - SS se ještě i v květnu 45 uměli vypořádat s dezertéry.

Čili Buňačenkovci v Řeporyjích byli z velké části Kaminského vrahové z Varšavy. A samozřejmě Ukrajiny.

BTW - Dirlewangerovci neřádili ve Varšavě o nic míň. Ale taky poslouchali rozkazy a nedezertovali. Proto Dirlewanger přežil a museli ho umlátit až po válce polští bachaři ve francouzském lágru.

D. Bowman 5.7.2021 13:45

Kdysi jsem od jedné polské židovky žijící v USA četl článek, že v souvislosti s těmi masakry, je třeba vzít na vědomí, že byly reakcí na vraždění bolševiků, kteří nezřídka byli vedeni rudými komisary Židovského původu. A to jak po napadení Polska Rudou armádou na začátku války, tak i na jejím konci.

H. Lukešová 5.7.2021 14:47

Všichni z těch třech milionů vyvražděných Židů si vyvraždit zasloužili, protože Kaganovič, Trocký.........a co ruští komunisté, polští komunisté, nakonec i čeští nežidovští komunisté (Gottwald, Zápotocký, Novotný, Svoboda, Čepička a spousty dalších) a v Číně Mao, ve Vietnamu nevládli židovští komunisté, Pol Pot v Kambodži také nebyl Žid...

D. Bowman 5.7.2021 15:09

To mi demagogicky podsouváte něco co jsem něřekl a ani si to nemyslím.

Jen poukazuji na to, že kolektivní vina je špatně. Jak v případě židů, tak poláků.

Na jednu stranu židovská komunita obdivuje svůj přínos do komunistického hnutí a na druhou stranu odmítá spolu-zodpovědnost za konflikty, které to přineslo.

Já netvrdím, že právem. Jen upozorňuju, že to vypadá pokrytecky a možná je načase zamést si před vlastním dvorkem a komunisty, kteří se schovávají za anti-semitismus exkomunikovat.

Mao’s Jews

https://jewishjournal.com/news/worldwide/179731/

H. Lukešová 5.7.2021 15:15

A víte o tom, že takové tendence v rámci vlastenecké židovské komunity jsou. Na izraelských novinách Israel National News (Arutz Sheva) mnohokráte psali, že útok na odpadlé zrádcovské zločinné Židy není nic antisemitského. Nutno podotknout, že Arutz Sheva jsou hlasem Židů z Judeje a Samaří.

Ti Židé z Arutz Sheva, Židé z komunit v Judeji a Samaří, židovské komunisty neomlouvají, zříkají se jich, protože ti neměli s hodnotami Tóry a biblického judaismu nic společného. Trocký, Kaganovič do synagogy nechodili, věřícími rozhodně nebyli.

J. Rechnovský 5.7.2021 23:52

Moment Hanko. Měla byste pravdu, pokud by židovská identita stála POUZE na náboženských základech. Jenže oni tam jsou i etnické prvky, že? Jinými slovy, bolševické zrůdy jako Trocký, Kaganovič nebo třeba náš Slánský byli prostě sekulární Židé. Spíš než šaškování se zříkáním se, bych očekával kritické zhodnocení historických souvislostí "Proč mnozí Židé sloužili bolševismu?"

K. Salajka 5.7.2021 10:57

ČR umožňovala restituce po obětech holokaustu jen do roku 1948, kdy ovšem bylo nutno uplatnit obvykle nároky složitou institucí tzv. "ležícího dědictví"(hereditas iacens)- pozůstalí se mohli domáhat majetku po svých předcích jménem dědictví. Po únorovém vítězství se spory o vydání , které nebyly ukončeny pravomocně obvykle zastavily, s tím, že bude vyplaceno odškodnění, k čemuž pak nedošlo. Restituční zákony vydané po sametové revoluci umožnily restituci jen toho majetku, který zůstavitelé oběti získali do roku 1948 a který jim znovu sebrali komunisté. Netrvám se přesnosti a úplnosti svého vyjádření, ale v principu se nedá říct, že by došlo k odškodnění obětí holokaustu po roce 1989. Odškodňováni byli až na výjimky jen ti, kdo o majetek přišli až po roce 1948, odškodňovacím titulem nebyl holokaust, ale zabavení majetku komunisty

D. Bowman 5.7.2021 13:51

Pokud budeme ignorovat režimy, které v té které době vládly. A budeme to brát jen podle národnosti jako že Poláci nebo Češi něco spáchali na Židech, a tak Polsko nebo ČR má teď restituovat Židy, tak požaduji, aby stát Israel restituoval všechny národy, kterým Kaganovič, Jagoda, Slánský atd, způsobili škodu.

P. Han 5.7.2021 14:34

Kaganovič, Jagoda ani Slánský nebyli občany, natož pak exponenty, Státu Izrael. Stejně tak je nesmysl žádat o náhrady za Stalinem zavražďěné miliony lidí po Gruzii.

H. Lukešová 5.7.2021 14:51

Navíc izraelské židovské obyvatelstvo je tvořeno z více než poloviny Židy sefardskými a orientálními z arabských zemí, Turecka a Íránu. Největší židovské společenství v Izraeli je to z Maroka, v Maroku má až 1 milion židovských Izraelců kořeny v Maroku. Maročtí Židé neřádili v Rusku, ani u nás.

D. Bowman 5.7.2021 15:13

Poláci z Gdaňsku taky žádné pogromy neprováděli. Nehledě na to, že už dávno nežijou.

H. Lukešová 5.7.2021 15:16

Trocký, Kaganovič a spousty dalších židovských bolševiků také nežijí.

D. Bowman 5.7.2021 15:29

To já chápu. Tak proč se dnes Israel naváží do Poláků?

Krevní msta? Peníze? Pomoc EU a USA v nátlaku na Polsko?

H. Lukešová 5.7.2021 16:00

Ono je to vzájemné, i Polsko se navazuje do Izraele, zejména v OSN hlasuje bok po boku s muslimskými státy a podporuje palestinské teroristy, to také není hezké chování.

Ale mně se tragická konfrontace mezi Izraelem a Polskem také nelíbí, je bolestná a vede jenom k neštěstí obou stran a minulost změnit již nedokážeme.

D. Bowman 5.7.2021 17:35

Polsko není zrovna výstavní pro-palestinský kousek, rozhodně ne relativně k ostatním. Takže snaha o změnu jejich politiky vůči palestincům nedává moc smysl. Tím spíš, že je to akorát zatvrdí.

Bolestné to je. A nic dobrého z toho nevzejde. Ale což. Pár lidí se na tom napakuje (právníci a byrokrati). Lidi ať se klidně nenáviděj dál, je dobrej bysnys model.

H. Lukešová 5.7.2021 17:52

Souhlasím, že nekonečná nenávist nic neřeší...

V. Novák 5.7.2021 19:28

Izrael nechával vše v klidu, ale pak si Poláci odhlasovali, že jsou čistí jak okvětí bílé lilie a kdo řekne něco jiného, půjde do tepláků - tak Izraelci Polákům připomněli, že ta lilie je dost špinavá.

Myslím, že příslušníci žádného jiného národa se nevrhli do rozkopávání příkopů s židovským popelem a prosívání jestli nenajdou nějaké zlaté zuby, které Sonderkommando zapomnělo. Pro Poláky prostě Žid nebyl člověk, stejně jako pro nacisty. A nenávist k Židům je součást polské identity.

Čest polským Spravedlivým mezi národy, kteří museli zlomit nejen strach, ale i vlastní předsudky.

H. Lukešová 5.7.2021 19:39

Ano je. Odporné akce, zobrazující upalování Judase, ničení židovských hřbitovů a objektů v současnosti, není náhodou, že tábory smrti byly v Polsku. Viděla jsem film "Běž, chlapče, běž"... příběh polského židovského chlapce za WW2, smutné... přišel o ruku, protože ho polští lékaři, co by židovského původu odmítli ošetřit...

D. Bowman 5.7.2021 20:47

Takže to je vlastně krevní msta? Něco na způsob BLM ale bez Floyda?

Vy si vážně myslíte, že tenhle přístup nějak zahladí předsudky a averze?

Které mimochodem nepřisly z čistého nebe. Role a zločiny NKVD v Polsko-Bolševické válce, kde většina velitelů byli židovského původu a svému etniku vycházeli všemožně vstříc, byla v čerstvé polské paměti. Můžete to označit za taktické nadbíhaní bolševiků menšinám společně s Bělorusy a Ukrajinci, nicméně pachuť a předsudky to zanechalo.

Čest všem spravedlivým, kteří bolševiky nepodporovali. A museli překonat nejen strach ale i vlatní předsudky.

Neřikám, že to ospravedlňovalo jakékoliv pogromy, ústrky a neúctu ke zlatým ostatkům ale když už čistíme lilie, je poněkud trapné schovávat cvlastní špínu za nehty.

Ono je to celé poněkud trapná záležitost, když se po 100 letech chceme hrabat v tom, kdo byl čistější.

Nic to neřeší, ba naopak.

D. Bowman 5.7.2021 14:55

Stejně tak nemá smysl požadovat po Polácích, aby nesli zodpovědnost za své soukmenovce. A to navíc v době, kdy něměli ani demokratickou kontrolu nad svým územím.

P. Fialek 5.7.2021 9:40

Jenom nechápu, co se do toho pletou USparaziti

V. Novák 5.7.2021 6:41

Poláci aspoň neoslavují svoje SSáky, jako Pobalťani.

H. Lukešová 5.7.2021 9:11

Ano, Pobalťani oslavují SSáky, palestinští Arabové své teroristy... Kdo je horší? Esesák jako palestinský terorista, pro Židy prašť jak uhoď. Navíc palestinští teroristé nacisty náležitě velmi velebí a oceňují.

V. Novák 5.7.2021 11:52

No, ti SSáci byli přece jen efektivnější.

Takový palestinský sebebuch vyhodí do luftu sebe a možná (když má štěstí) pár Židů okolo. Často jen sebe nebo pár svých kamarádů. Když vezme nůž, není úspěšnější a akci obvykle taky nepřežije.

To by Globocznik, Stangel nebo Eichmann ani nevstali z postele, kdyby měli vraždit takhle neefektivně. A jejich pobaltští nebo ukrajinští pomocníci by si taky nevydělali na zvýšené příděly.

Hnusné je oslavovat ty i ty - ale hnusné je taky EUpokrytecké mlčení k tomu, co dělají podporovaní "demokrati". Ale koho to překvapí - pokrytectví je druhé jméno současné EU...

H. Lukešová 5.7.2021 12:44

Izrael nemá důvod kdoví jak podporovat pobaltské státy a Ukrajince, nemá. Putin se k židovské komunitě chová mnohem lépe, ruští Židé žijí v Rusku bezpečněji než ti zapadoevropsti ve Francii či ve Velké Británii, kde není den, aby nedošlo k nějakému protizidovskemu útoku.

V. Novák 5.7.2021 15:39

V Rusku se k důležitým otázkám. hlavně týkajícím se morálky, vyjadřuje jak Patriarcha moskevský "i vseja Rusi", tak vrchní muftí a vrchní rabín. A vyjadřoval by se i vrchní lama i šaman, kdyby je měli.

Putin je pragmatik, který posuzuje lidi podle užitečnosti. A kromě toho si nenechá rozbít a rozložit Rusko nějakými fanatiky, kteří považují za svá nezadatelná práva likvidovat všechny kromě spolufanatiků. Ne že by v Rusku nebyli, na Kavkaze a v Dagestánu je jich dost, ale když se projeví, nemá Putin problém poslat na ně Specnaz a obvykle pak není ani koho soudit.

D. Bowman 5.7.2021 20:58

No tak těch oligarchů. kteří by mu mohli financovat opozici se už zbavil. Včetně většiny mafie, která má místo ruských pasů ty Israelské. Tak proč si muftího a rabína neposlechnout, zvlášť když proti němu nic neříkají.