Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITICKÝ TAH: Eurovolby, Macron a Francie

diskuse (15)

Jedno krátké doplnění k nedávnému článku o Francii a její úloze ve válce na Ukrajině. Do letoška jsem Macrona příliš v lásce neměl, ale to, co provedl nyní, byl podle mého názoru brilantní politický tah. Macron hovořil o vyslání vojáků na Ukrajinu. Rozepsal jsem se pro důvody, proč tak činí, ale jedna odpověď tam trochu chybí – k otázce „proč teď“ by bylo třeba dodat odpověď – protože se blíží eurovolby. Dovolím si nabídnout své soukromé vysvětlení.

Macron jakožto zkušený politik musel předpokládat, že v eurovolbách on a jeho lidé nemusejí dopadnout dobře a že Le Penová posílí; proto si připravil svůj další tah. Proto hovořil o vyslání vojáků před volbami, a ne až po nich! Hovořit o tom po nich by byla sázka na jistotu (neprovokovat odpůrce jakékoliv francouzské intervence), ale eurovolby by mu tohle téma stejně zajistit nemohlo (protože na zahraniční politice se volby nevyhrávají). Naopak o projevu o poslání vojáků se psalo, to měl dopředu jisté, dostal veškerou pozornost médií. Proto měl připraven tah, že v případě neúspěchu vypíše předčasné parlamentní volby, a to je podle mě plánovaná a promyšlená druhá část jeho plánu! Český politik by se držel za sebe i za svou stranu koryta zuby nehty, jenže Macron nehraje na příští volby, on chce být francouzský Winston Churchill nebo F.D. Roosevelt. Totiž, Francie má takový poloprezidentský systém. (Francie má dokonce premiéra, věřte mi, on fakt existuje). Takže neodstoupí Macron osobně, vyhlásí přece volby do Národního shromáždění, ne prezidentské! Ve Francii se volí Národní shromáždění na 4 roky a prezident na 5 let. Oboje volby proběhly v roce 2022, jenže Macronova strana stejně nemá absolutní většinu (a aby prezidentova strana neměla absolutní většinu, to se stalo poprvé od roku 1997. A když mluvím o jeho straně, tak tím myslím celou koalici, kterou nazvali „Ensemble“, což vlastně znamená „Spolu“; to by jeden nevěřil).

Jsou pak dvě možnosti:

1) Předčasné volby jeho strana vyhraje. Pak ale lidé nemohou říct, že např. vyslání vojáků na Ukrajinu je proti jejich vůli, protože to přece avizoval před volbami! Ne až po prohraných eurovolbách, jako kontroverzní téma, ale předtím. Pak má naprosto aktuální mandát, aby konal tak, jak zavčasu řekl, a může pomáhat Ukrajině dle svých představ. I když se volí v parlamentních volbách, jde i o něj.

2) Předčasné volby jeho strana prohraje. Pak ale bude odpovědnost za další vládnutí na Le Penové, a to je tak trochu Černý Petr. Jak jsme si totiž v minulém článku napsali, porážka Ukrajiny není ve francouzském zájmu. Je také dobře možné, že Rusko ohrozí nebo napadne nějakou zemi NATO, ať již jako vyjednávací páku pro vítězství nebo jako možnost, která se mu po případném vítězství (zejména pokud Západ nedodá podporu) nad Ukrajinou naskytne díky mobilizaci vojáků i průmyslu. A pak Francie bude muset zaujmout stanovisko – a premiérka bude právě Le Penová a je to vnucená chyba! Buď z pozice premiérky řekne, že závazek NATO nedodrží, a tím podrazí věrohodnost francouzské zahraniční politiky (a svou), nebo mezinárodní závazek dodrží a NATO podpoří, ať se děje cokoliv. A v tu chvíli Macron vyskočí a bude parafrázovat Churchillův projev na téma „volili jste mezi válkou a hanbou“ a řekne, že to říkal. Že měla Francie pomoct Ukrajině v době, kdy by to stálo rozumné peníze a minimum vojáků. A naopak Le Penová bude ta, která drasticky nedodržela předvolební slib, „spikla se s Macronem“ a voliči jí to vzápětí spočítají. K tomu přidejte domácí politiku, kdy hrozí, že Le Penová bude mít většinu v Národním shromáždění (ale ne absolutní) a zároveň nebude mít prezidenta – a to bude muset vydržet 3 roky (do roku 2027). To jsou špatné karty a Macron zřejmě sází i na to, že s takovými kartami se Le Penová nemůže než ztrapnit a nedodržet předvolební sliby. Skoro se dá říct, že Le Penové by se nejvíc hodilo, kdyby ty volby nevypsal a kdyby se konaly až v roce 2026 a s případnou většinou by si šla v roce 2027 pro prezidentské křeslo. Jenže když je vypíše, tak ona nemá jinou možnost, než v případě vítězství do vlády jít (přece proto kandiduje a jen tak může splnit voličům, co slíbila).

A víte, kdo tento můj názor potvrzuje? Sama Le Penová. V dubnu 2022 byla proti sankcím na Rusko. Ale v březnu 2024 veřejně kritizovala Rusko, hovořila o nutnosti pomoci Ukrajině a vyčítala Rusku, že přivleklo válku až EU ke dveřím. Proč ta změna narativu? Protože to ví – je to past. Macronova strana si v klidu přečká období nevděčných rozhodnutí v kritické opozici (on sám končí v roce 2027 a nemůže potřetí kandidovat) a v průběhu se možná stane to, před čím varoval - a voliči znovu rozdají karty. A ještě tím zavařil Scholzovi a Německu, kde se volá po tom, aby následovali Macronova příkladu. Nemohl jsem si to včera s Macronem vyříkat osobně, protože mě k němu na návštěvu nepustili, neboť už prý měl na návštěvě nějakého pána, co měl velké auto s americkou vlajkou (a ten americký pán v obleku mi ani nezamával, věřili byste tomu?) Tak laskavý čtenář promine mé vtipkování a bude se muset spokojit jen s mým názorem. A chcete-li, můžete mi poslat malý příspěvek na kávu, to víte, french press.

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

alis Sabina Ali
19. 7. 2024

Cena akcií společnosti Crowdstrike, která poskytuje služby v oblasti kybernetické bezpečnosti v...

van Kateřina Vaníčková, miv Michal Voska, mul Matyáš Müller, dyn Josef Dyntr
19. 7. 2024

Výpadek celosvětového odbavovacího systému postihl i pražské letiště, zpožďují se kvůli němu lety....

Lidovky.cz, ČTK
19. 7. 2024

Pákistánské protiteroristické úřady zatkly jednoho z vůdců teroristické sítě Al-Káida Amína Haka....

Vilém Barák
19. 7. 2024

Na začátku července přijel maďarský premiér Viktor Orbán do Moskvy. Podle svého vyjádření chtěl...

ptt Veronika Pitthardová
19. 7. 2024

V úseku mezi Karlovým náměstím a ulicí Otakarova nejezdí tramvaje. „Příčinou události je poškozené...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz