27.9.2022 | Svátek má Jonáš


Diskuse k článku

POLEMIKA : Putin je Rusko – a Rusko je zlo

„Není všechno černé nebo bílé“ je oblíbenou větou politických diskutérů, hlavně levicových, a v souladu s touto větou je Rusko i kritizováno i chváleno. I na Západě je Putin často chválen jako příklad rozhodného politika, který ví, co chce, na rozdíl od slabého amerického prezidenta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Švejnoch 2.8.2016 9:44

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Nu, asi by bylo lepší hovořit o "bývalém příslušníku Gestapa", aby ta paralela měla alespoň formálně nějaký smysl.

Jinak je ovšem Váš příspěvek (z několika důvodů, o kterých se mi pro zřejmou zbytečnost takové aktivity nechce rozepisovat) takříkajíc "mimo mísu".

P. Lenc 2.8.2016 9:48

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Dobrá poznámka, jenom mám obavu, že za ni budete kamenován.

J. Krásenský 2.8.2016 18:05

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Nevím jestli byl člen SS premiérem-presidentem. Essesák se však stal Generálním tajemníkem OSN. Srovnávat jednotky SS s KGB je nehorázné, i při všech zločinech KGB (1954-1991) to byl proti těm německýmvelmi slabý čajíček. KGB byla tajná služba nikoli tajná nebo státní policie.

Jiný aktivní nacista dostal Nobelovu cenu aniž by své přesvědčení měnil (1973). Nacistický filosof (1889-1976) je dosud velmi uznávaný dokonce Havlem i Halíkem

B. Hamáček 2.8.2016 18:12

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

KGB a její předchůdci bohužel zavraždily mnohem více lidí než SS , to ovšem je nijak nevyvinuje , myslím SS . KGB totiž působila mnohem delší dobu ( myslím všechny tajné teroristické sovětské a ruské státní organizace) .

J. Krásenský 2.8.2016 21:05

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Nikoli KGB. Takové příměry jsou stejné jako bychom bundeswehr vinili za zločiny wermachtu a esesáků. Jste vedle.

M. Prokop 2.8.2016 9:53

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Zaměňovat by se nemělo.

Takže klidně lze tvrdit, že imperialismus, mesiášství a paranoia byly společné carskému Rusku, sovětskému Rusku i současnému Rusku.

A máte to "v cajku" bez zaměňování.

P. Švejnoch 2.8.2016 9:58

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

"Klidně lze tvrdit", pane Prokope, leccos. Což ovšem vůbec neznamená, že ono "klidné tvrzení" není úplná hloupost.

Což ostatně dokládá Váš příspěvek poměrně jasně... ;-)

M. Prokop 2.8.2016 10:51

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Jo, klidných a blbých tvrzení se (zde) najde spousta.

To mé pochopitelně nevyvrátíte, že?

P. Švejnoch 2.8.2016 11:02

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Pro Boha - a jak lze vyvrátit tak vágní a neuchopitelné tvrzení, cituji: "... imperialismus, mesiášství a paranoia byly společné carskému Rusku, sovětskému Rusku i současnému Rusku..."?

A neměl bych se spíš zeptat Vás, jak chcete Vaše tvrzení (zejména druhý a třetí atribut Vámi zmíněný) dokázat? :-)

(ten první atribut nezpochybňuji, jen nevidím důvod zdůrazňovat ausgerechnet jen imperialismus ruský...)

M. Prokop 2.8.2016 12:22

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Nikdy jste neslyšel o tom, jak je pravoslaví spása jinak zmateného světa? V novější době o tom, jak morální Rusko zachrání EU, propadlou homosexualismu, nevázané morálce, sexu a kdo ví, čemu ještě?

Nebo o tom, jak všichni bez vyjímky chtějí onomu morálnímu a spasitelskému Rusku jen škodit? Jak je jakákoliv nabídka spolupráce podvod či rovnou útok?

Za komančů "Sovětský svaz, náš vzor"? To nebylo jen místní blbnutí.

S tím zdůrazňováním, ono se to u jiných států buďto už neprojevuje (viz osud Britského impéria) nebo to není tak okaté (USA). A hlavně, článek je o Rusku. Až se budou drbat třeba USA, také něco na to téma možná přihodím.

P. Švejnoch 2.8.2016 13:18

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Ad odst. 1) a 2) - Slyšel, jenže: Slyšel jsem už i spousty a spousty jiných ptákovin - ale nevyvozuji z nich nějaké dalekosáhlé, historizující a generalizující závěry. Také jsem třeba tvrzení, o tom, kdo nás spasí (či v tom smyslu vyznívající), slyšel spíše z úst představitelů USA - z úst představitelů RF či Pravoslavné církve jsem nic takového nezaznamenal. Čili má-li někdo pocit, že Rusko je naše záchrana (a nebudu lhát, že se k tomu názoru pomalu, leč jistě nepřikláním taky - z důvodů, které jste letmo zmínil), není to asi důsledek "mesiášství" Ruska, ale určitého vyhodnocení aktuální situace. Dtto platí pro "paranoiu".

ad 3) "Sovětský svaz náš vzor" je přesnou ukázkou obratu "Býti papežštější než papež" a ani tady nevidím žádný argument na podporu "mesiášství a paranoie Ruska".

U Britského impéria se možná imperiální sklony aktuálně neprojevují. Za to se ale markantně (a pro nás - opět! - mnohem nebezpečněji) projevují u Francie a zejména Německa. Ale jak říkám, je to vlastně běžná vlastnost všech významnějších států, takže nevím, proč zrovna Rusko (když navíc podle všech rusofobů je RF už asi 10 let těsně před kolapsem :-) ) kvůli tomu démonizovat.

Můžete si myslet, že Váš počáteční příspěvek je naprosto vystihující, ale já vzhledem k uvedenému nadále tvrdím, že je to hloupost. ;-)

M. Prokop 2.8.2016 17:11

Re: Zaměňovat Rusko a Sovětský svaz

Ono se to tak projevuje hlavně u Rusů a od nich to doléhá i sem. Rusové věří, že jsou poslední ochrana před homosexualismem, ochránci víry křesťanské (pobočka pravoslaví) a že budou raději trpět, než aby dopustili nějakou svobodu a konkurenci.

Ano, U Frantíků je recidiva, Němci sice škodí, ale hlavně sami sobě.

Jinak, jedná se o konstatování, ne nějakou démonizaci. Jak píšete, obdobné vlastnosti se objevují i jinde, ne však tolik koncentrované.

No a že to píšu o Rusku - tom byl článek a poznámky.

A jak jste předestřel, tvrdit může každý co chce.

F. Houžňák 2.8.2016 16:36

Hlavně neotvírejte ledničku,

znáte to, Putin je všude.

L. Popovský 2.8.2016 8:45

Dobrý den, pane Guttmanne. Chci Vás ujistit, že o Rusku si nedělám žádné iluze. Některé Vámi zde zmiňované informace jsem dosud neslyšel, ale vím toho dost.

Mě babička říkala, že když Rudá armáda osvobozovala naši zemi, tak se všechny mladé holky schovaly, aby nebyly znásilněny. A ten, kdo si neschoval hodinky, byl rázem bez nich. I v Rudé armádě byli lepší a horší lidé. Ano, o mnoha věcech se nepíše.

Za tím, co jsem napsal, si stojím. A Vaše články čtu rád.

F. Houžňák 2.8.2016 8:50

No, u mojí babičky, poblíž Náchoda,

zlí Rusové nikoho neznásilňovali, poklidně bydleli u babičky v baráku (měli tam štáb) a i v jiných okolních barácích. I všechny hodinky jim zůstaly. Ještě máme fotky. Hodní Němci, co tam byli před nimi, povraždili v okolí řadu lidí, především pak v posledních dnech války před tím, než utekli. Hlavně že nemáte tyhlety iluze.

L. Popovský 2.8.2016 9:02

Pane Houžňáku, já jsem o druhé světové válce četl opravdu hodně, ruské, německé i americké knihy. Válka je bestie, sviňa, chcete-li. Co se týče Rudé armády, tak bylo podle mě důležité, kde byla daná jednotka zformována, jestli v civilizovanější nebo v té méně civilizované části tehdejšího Sovětského svazu. Je to velká země... Obyčejní Rusové pro nás obětovali mnoho.

Bavíme se tady o Rusech. Až se příště budeme bavit o Němcích, tak Vám povím, co mi řekl děda o nich a o Wehrmachtu.

F. Houžňák 2.8.2016 9:08

Já jsem taky četl,

ale moje babička a ostatní prarodiče a rodiče u toho byli. Jenom jsem vám napsal naše rodinné zkušenosti, když jste tak pěkně uvedl "M(n)ě babička říkala, že když Rudá armáda osvobozovala naši zemi, tak se všechny mladé holky schovaly, aby nebyly znásilněny." - asi tedy ne všechny. Ani moje maminka se neschovávala a znásilněna taky nebyla. Zato mého tatínka Němci málem zastřelili, když pro ně musel kopat zákopy, a strýček byl čtyři roky na dělnické rekreaci v Dachau. Ale Rusáci byli svině. Není nad pořádnou paušalizaci, to se jeden hned cítí jako lepší a nadřazený člověk, že ano.

L. Popovský 2.8.2016 9:16

Re: Já jsem taky četl,

Já s Vámi, pane Houžňáku, souhlasím a děkuji Vám za Vaši osobní zkušenost.

Problém vznikl mojí nekorektní formulací. Zaměňte v mém výroku prosím Vás termín "naši zemi" za "vesnici, ve které bydlela moje babička". Je to již prosím Vás v pořádku? Je to takto již korektní? Omlouvám se Vám za nekorektní výraz. Děkuji.

F. Houžňák 2.8.2016 9:30

O me nejde, ale zbytecne urazite

svymi pausalizacemi Rusy, kteri padli pri osvobozovani treba i te vasi babicky. A jim do vasi babicky nic nebylo, a presto padli.

L. Popovský 2.8.2016 9:38

Re: O me nejde, ale zbytecne urazite

Začínám se na Vás zlobit, pane Houžňáku. Znovu si prosím Vás přečtěte, co jsem napsal. Mimo jiné jsem napsal: "Obyčejní Rusové pro nás obětovali mnoho."

To, že napíšu špatnou zkušenost mojí babičky a že si nedělám iluze o tehdejším Sovětském svazu, ani o dnešním Rusku, to přece neznamená, že si nevážím toho, co pro nás ruský lid udělal a jaké oběti za to zaplatil. Skutečně mi podsouváte něco, co jsem nenapsal a ani si to nemyslím. To, že jsem vděčný za naše osvobození a že jsem si vědom obětí, které to Rudou armádu a ruský lid stálo, však neznamená, že budu politicky korektní a budu mlčet o tom, co se mi nehodí do krámu.

F. Houžňák 2.8.2016 10:14

Ale jo, tak se navzájem omluvíme,

teda vy jste to už učinil, tak teď já, a necháme toho. Mějte se.

L. Popovský 2.8.2016 10:22

Re: Ale jo, tak se navzájem omluvíme,

Děkuji Vám.

Jen ještě jeden dovětek. Iluze se snažím si nedělat o žádné zemi. Není to nic proti Rusku.

J. Václavíková 2.8.2016 11:04

Re: No, u mojí babičky, poblíž Náchoda,

Tuhle pohádku zkuste vykládat Květě Fialové!

F. Houžňák 2.8.2016 11:16

Vy nevěříte mojí babičce?

A proč, smím se zeptat? V dotyčné vesnici žije ještě spousta jiných příbuzných, myslíte, že se všichni domluvili, fotky zfalšovali, jenom aby ... teď mě nic nenapadá, proč by to byli bývali dělali, vás ano? Nebo jenom tak žvaníte?

F. Houžňák 2.8.2016 8:40

No a jenom tak o Gagarinovi, tam autor prostě lže,

holt aby si mohl kopnout do Rusáků, co jeho mamince zachránili život, je mu všecko dobré: It was not until four months later, when German Titov became the second human to orbit the Earth and the first person to spend a full day in space, when the controversy began to brew. Titov owned up to ejecting himself. This led to a special meeting of the delegates to the FAI to reexamine Titov’s spaceflight records. The conclusion of the delegates was to rework the parameters of human spaceflight to recognize that the great technological accomplishment of spaceflight was the launch, orbiting and safe return of the human, not the manner in which he or she landed. Gagarin and Titov’s records remained on the FAI books. Even after Soviet -made models of the Vostok spacecraft made it clear that the craft had no braking capability, the FAI created the Gagarin Medal that it awards annually to greatest aviation or space achievement of that year. One should keep other examples of a sports federations’ reconsideration of rules in the face of new techniques and technologies in mind when considering the FAI Gagarin decision. The underwater dolphin kick in freestyle swimming and the introduction of the clap skate in speed skating both caused initial international flaps. After the respective sports federations voted to accept these changes, that ended the controversy. Yes, Gagarin did not follow the rules that the FAI established before his flight. However, as is true with any sports organization, the FAI reserved the right to reexamine and reinterpret its rules in light of new knowledge and circumstances. Yuri Gagarin remains indisputably the first person in space and the concept that the first cosmonauts had to land inside their spacecraft is a faded artifact of the transition from aviation to spaceflight.

J. Jurax 3.8.2016 0:39

Re: No a jenom tak o Gagarinovi, tam autor prostě lže,

No, o tom Gagarinovi je to tak napůl - kabiny Vostok přistávaly na padáku rychlostí člověku nebezpečnou, takže všichni piloti Vostoků se před přistáním katapultovali. Tajilo se to kvůli uznání rekordu - pravidla FAI vyžadovala, aby pilot přistál pohromadě se svým létajícím aparátem. Že byla později modifikována je jiná věc.

Viz http://technet.idnes.cz/jurij-gagarin-kosmonaut-0ws-/tec_vesmir.aspx?c=A160411_145150_tec_vesmir_kuz

Odkud jste to anglické povídání vzal? Není to https://airandspace.si.edu/stories/editorial/why-yuri-gagarin-remains-first-man-space-even-though-he-did-not-land-inside-his

Zvlášť to "Even after Soviet -made models of the Vostok spacecraft made it clear that the craft had no braking capability" je vpravdě kouzelné :-)

F. Houžňák 3.8.2016 8:27

No, jak se můžete dočíst, pravidla

byla dělána pro piloty resp. rekordy letadel a sepsána někdy v roce 1906, tak je holt posléze logicky předělali. Ostatně FAI je sportovní asociace, takže co si kde usnese, to je její věc. Něco jako všesvětový spolek králíkářů, a vyčítat Gagarinovi a Rusům to, co autor, je značně ubohé a svědčí o silné argumentační nouzi. Co na té větě vidíte kouzelného, mi není jasné, je logická, jasná a smysluplná. Ano, je to od Smithsonianu, ale prakticky identický text se vyskytuje i jinde, viz treba Slava Gerovitch, Soviet Space Mythologies: Public Images, Private Memories ... - náhled u books.google, najde se třeba přes Fédération Aéronautique Internationale gagarin.

J. Jurax 3.8.2016 13:14

Re: No, jak se můžete dočíst, pravidla

No právě - ono je to tak napůl; je ovšem pravda, že sověti fakt katapultáže dlouho tajili. Oni ale tajili kdeco.

Ono v tom článku autor spíš líčí nejen tuto skutečnost s velkým emočním nasazením, takže to vzbuzuje abych tak řekl jistý protitlak.

Protože v době Gagarinova letu byla pravidla taková, jaká byla, a Gagarin opravdu přistál na padáku, tak de fakto pravidla nesplňoval - proto to utajení. Na druhé straně jde vzhledem k významu letu o prkotinu a pravidla byla - později arciť - změněna, právní puristé se ovšem mohou dlouho hádat a podle temperamentu si lít na hlavu pomeje. Ze strany autora podle mne nejde ani tak o argumentační nouzi, jako spíš o nezvládnuté emoce.

A k tomu textu - obecně známým faktem je, že na netu je velká "dědičnost" informací, jež jsou všelijak přejímány, aniž by byly podrobeny analýze - prostě copy and paste - zejména, jsou-li k nalezení pod hlavičkou nějaké uznávané entity. Pozná se to nejvíc podle toho, že jsou přejímány i s řekněme nepřesnostmi, které pak mlátí do očí.

F. Houžňák 3.8.2016 14:16

Ale co na té větě vidíte za nepřesnost,

já tam nic nevidím, jedině že se za Soviet a před pomlčku vloudila mezera, jinak je vše OK. Co tam vidíte?

J. Pražák 2.8.2016 8:25

Auore, trochu reality a všem mě stejně!!

"...Obama nabídl Rusku „reset“ vztahů, na což Putin odpověděl řadou nepřátelských akcí...". Doplňte prosím nějaký odkaz na prameny, např. z novin.

"...Rusko označovalo Izrael jako největšího nepřítele lidstva a že na straně Arabů aktivně usilovalo o jeho vymazání z mapy....": Po vzniku Israele se sovětský blok pokoušel získat skoro socialistický Israel na svou stranu (nastudujte si co o byl Kibuc, nastudujte si jak Rudolf Slánský poslal bojujícímu Israeli zbraně, které mu pomohly vyhrát válku o existenci- např. v Letňanech montované Messerschmitty 109).

Politika Ruska a SSSR byla hnusná, to je fakt, ale podívejte se pro srovnání např. na britskou geopolitiku. Pro příklad: Opiové války, které donutily Čínu konzumovat císařem zakázané opium a tím pomohly ničit národ. Britové potřebovali protihodnotu za kupovaný čaj a dostatek stříbra neměli.

Dále např. Krymskou válku v 19. století, kdy se Británie postavila na stranu odvěkého nepřítele Evropy - Osmanů.

Mnichovskou dohodu zná každý. A takových příkladů můžeme uvést více...