23.5.2022 | Svátek má Vladimír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jura Jurax 24.2.2009 9:56

Re: Klaus a diskuze

Jojo, vzpomínám si na vysokoškolského profesora matematiky Rába, jenž odmítal tolerovat jiný názor než svůj na problematiku základů řešení diferenciálních rovnic - a za ten můj mne rovnou vyhodil! Dvakrát! Pravda, on ten můj názor byl originelní, leč zcestný, neboť jsem to nějak nepochopil či co, a kázal jsem pozoruhodné hovadiny ... ale stejně? Kde je názorová pluralita, táži se?

Petr 24.2.2009 10:42

Re: Klaus a diskuze

V matematice pluralita názorů (a metod) vyloučená není, pokud jste schopen dojít ke správnému výsledku. U diferenciálních rovnic je problém v tom, že analytickými metodami lze vypočítat jen některé z omezeného počtu typů. Proto se velmi často řeší numericky a s tím rigorózní matematici mají trochu problém. Prof. RNDr. Miloš Ráb, DrSc. mě také učil a vzpomínám na něj rád.

Jura Jurax 24.2.2009 13:13

Re: Klaus a diskuze

Já na profesora Rába vzpomínám rád také, a vyhozen jsem tehdy byl naprosto po právu ... :-D

MGM 24.2.2009 10:18

Re: Klaus a diskuze

Proboha! Pojďte se mnou dikutovat o tom, že 2+2=5!

Petr Kohout 24.2.2009 7:59

Jenomže Václav Klaus Marxe studoval. Já také - i když velmi letmo. Oba dva (já i pan

prezident) se děsíme jeho myšlenek, pokus zavést je do praxe je horší než kobercové bombardování. Snad kromě 2. (nebo 3.) kapitoli komunistického manifestu, ktrá tvrdě vyžaduje volnou lásku i když, musím uznat, mluví o dvojících odlišného pohlaví.

Mimochodem, pokud je mezi přelomovými filozofy, které je nutno číst, zařazen Marx, pak tam patří i Hitler. Už proto, že napsal jenom jednu knihu (a druhou nadiktoval) a to se přečte rychleji.

Jura Jurax 24.2.2009 9:57

Re: Jenomže Václav Klaus Marxe studoval. Já také - i když velmi letmo. Oba dva (já i pan

R^R^R^;-D

Houmr 24.2.2009 7:56

Dobře jste studoval životy svatých

když si pamatujete, kdy se ten parasit Marx narodil.

Magor 24.2.2009 7:32

Marxovy omyly a jejich katastrofální důsledky

Marx kapitalismus vysoce hodnotil.,,Během svého ani ne stoletého panování vytvořila buržoazie mohutnější a kolosálnější produktivní síly než všechny předchozí generace dohromady.Podřízení přírodních sil člověku,zavedení strojové výroby,aplikace chemie v zemědělství a průmyslu,parolodní doprava,železnice,obdělání celých kontinentů,regulace řek, vyvedení celých populací ze zemljanek....".To vše v Komunistickém manifestu.Kdyby viděl kam to kapitalismus dotáhl ve 20.století nevím nevím zda by svoji utopii neodvolal.Chtít dnes vycházet filosofie jejíž autor se v pohledu do budocna kardinálně zmýlil a jehož antropologie vycházela z chybných předpokladů o zdokonalitelnosti člověka, je směšné.

Tino 24.2.2009 7:18

K.Marx byl fylosof marných nadějí

Je tvrzeno, že K.Marx stvořil ekonomické poučky platné pro nadčasovost. K.Marx sice stvořil nemálo pojmenování, leč poučky pro fungování ekonomiky jsou dnes, prokazatelně v historii, nepoužitelné. Toužebná přání o životnost návodů na řešení ekonomických problémů se nevyplnila. Jistěže hledači uplatnění K.Marxových ideí budou tvrdit nutnost opětného vyzkoušení, ale historická zkušenost se nedá zamlčet a obejít.

Potlačit přirozenost ekonomických pochodů za pomoci diktátorských metod, za použití direktivní síly, má jediný výsledek, že totiž v čase dojde ke hroucení ekonomik. Trh je jedna ze součástí ekonomiky a uměle jej formovat znamená jej deformovat. Důsledek se dostaví zákonitě nejen v zisku, ale i v sociální oblasti. To bude zase třeba násilně upravit - deformovat, což se projeví zákonitě v ostatních segmentech ekonomiky.

Nelze jistě tvrdit, že principielně se nesmí do ekonomiky zasahovat. Ale míra zasahování by měla být co nejmenší, aby deformace tím vzniklé byly únosné v sociální oblasti. Sociální zajištění je totiž alfa omega udržení moderní civilizace. Nikdo jistě netouží po návratu do minulosti plné bídy zaměstnanců kapitálu. Nelze také nastavovat sociální zajištění nad možnosti ekonomiky! Toužebné přání o větší financování sociálních jistot bez ekonomické síly tomu odpovídající je zničující při realizaci tohoto záměru.

K.Marx měl výbornou ideu - sociální zajištění společnosti. Jen návod jak na to nedal jediný reálně možný. Což dokázala historie dostatečně.

rolandszewczyk 24.2.2009 8:12

Re: K.Marx byl fylosof marných nadějí

prosím,v které části se konkrétně zmýlil!snad ve výrobním procesu kapitálu?nebo v procesu oběhu kapitálu?nebo snad v celkovém procesu kapitalistické výroby?To se mýlil i Ricardo a Smith,z nichž převážně vycházel?Jistě,popis teorie nadhodnoty na dnešní ale i dřívější dobu zcela se nehodí,jak již dokázala rakouska škola,ovšem aplikovat poznatky z let cca.1860 -1880 na moderní dobu a zdůraznuji bez zlatého standartu zcela nelze,dále nelze směšovat jeho objevy s vizema do budoucna,vize do budoucna snad ještě nikomu nevyšly,,,,,připomenu,že Kapitál,první díl vyšel okolo r.1867 a poslední díl přibližně o třicet let později,tedy po jeho smrti v Engelsovým nákladem

rolandszewczyk 24.2.2009 8:16

Re: K.Marx byl fylosof marných nadějí

oprava:v revizi a nákladem Engelsovým

Mistr Jan Hus 24.2.2009 6:13

Protože o kapitalismu něco vědí.

;-D

Pete Brich 24.2.2009 11:11

Re: Protože o kapitalismu něco vědí.

Kde soudruzi z NDR udělali chybu?

PB

Mistr Jan Hus 24.2.2009 12:38

Re: Protože o kapitalismu něco vědí.

Spíše kde udělali demokraté z USA chybu, ne? ;-D

V 24.2.2009 4:25

jedno autorovi uniklo

a to ze V. Klaus je v nepomerne mensine proti militantnimu veletoku kolektivisticke ideologie nejen evropskeho, ale celosvetoveho mineni. Proto opirani se do neho z duvodu netolerance nazoru jinych je absurdni a to obzvlast kdyz je svet uz i tak zachvaceny praktikovanim kolektivistickych ideji.

A je samozrejme nebetycna zhovadilost davat ferovou sanci obema stranam, kdyz na jedne stoji potencialni vrah s naprazenym nozem a proti nemu stoji potencialni obet branici se holyma rukama. Takovy je totiz boj ideologie kolektivismu a kapitalismu. Ta prvni je nasilnicka ve sve podstate, oproti te druhe, ktera rika - zij a nech zit... jednej s lidmi ne z pozice nasilnika, ale na bazi dobrovolneho souhlasu...

Kazdy si musi vybrat, na ktere strane chce stat.

rolandszewczyk 24.2.2009 6:06

Re: jedno autorovi uniklo

přes to,že Archimedes viděl zemi placatou,jeho šroub slouží dodnes,přes to,že politicky se Marx zmýlil,  jeho ekonomické poučky jsou platné na věky

Vašek 24.2.2009 8:23

Re: jedno autorovi uniklo

Nejsou!!!!!!!!!!!!!!

jojo 24.2.2009 8:37

Re: jedno autorovi uniklo

Ktere?

Midori 24.2.2009 11:50

Re: jedno autorovi uniklo

1) Teorie nadhodnoty

2) Čert sere na velkou hromadu

Žid 24.2.2009 12:04

Re: jedno autorovi uniklo

 Nechť Alláh ochraňuje tvůj rozum.

No prece.. 24.2.2009 23:39

Re: jedno autorovi uniklo

Rad bych to skromne opravil :

Necht Allah pozehna zahrade pred tvym domem lejnem tisice velbloudu.

paštun višnu 24.2.2009 3:13

Chýlo, Vy jste blb non plus ultra

Hledání paralely mezi svobodou hájit demokracii a svobodou propagovat komunismus je esencí kreténismu.

Vašek 24.2.2009 1:00

Pane Chýlo

Marxův Kapitál pěkně rozebral TGM ve svém díle Otázka sociální, Přečtěte si toto dílo, a věřím, že se zastydíte.  Vím, že TGM není dnes už asi ten nejmodernější myslitel, ale ten Kapitál setřel naprosto správně.

rolandszewczyk 24.2.2009 6:12

Re: Pane Chýlo

ovšem,TGM ale nediskutoval o Marxových závěrech,nýbrž vývodech,ty také Marx postupem času korigoval,,,,a propo,že by vyvlastnění šlechty bylo oním přínosem Marxe Masarykovi?

nerv 24.2.2009 9:47

Re: Pane Chýlo

Zkušenosti ze světa.

Bezpečná cesta do hospodářské krize: rozevírání nůžek mezi bohatými a chudými.

Někdy to končí válkou.

Jura Jurax 24.2.2009 10:01

Re: Pane Chýlo

A zkušenosti z jiné části světa:

Bezpečná cesta do hospodářského i morálního úpadku je zavírání nůžek mezi bohatými a chudými - bohatí zchudnou a chudí zůstanou chudými.

Někdy to taky končí válkou. Naposled tomu bylo docela blízko v Rumunsku.

Honza42 24.2.2009 1:00

Němci to maj zkrátka v krvi.

Voni jsou spíš furt tak nějak stádní.  A ke stmelení tlupy je čas od času nějaká ta knížka potřeba. Třeba "Mein kapital". ;-)

SelskýRozum 24.2.2009 0:35

čeština

Ach ta čeština! "... publikuje kvalitní články vhodně načasované, aby měli co říci k aktuálním problémům." Navrhuju úplně zrušit tvrdé y; raději než češtinu měnit takhle plíživě.

Magor Milda 24.2.2009 0:22

Marxismus jsme studovat museli, patřilo to k vysokoškolskému vzdělání

později jsem ale četl také Kanta, Hegela a jiné moderní filosofy. Objektivně považuji Marxe za vědce, který se zabýval problémy své doby. Některé jeho náběhy, jako dialektický materialismus našly potvrzení i v experimentu. Takže prosím, neopovrhujte nikým, kdo přispěl k našemu vidění světa. Samozřejmě však nelze vzít jednoho jako etalon a všechny ostatní na něm měřit. Nacionální socialismus měl málo od Marxe, ale hodně od Hegela. Immanuel Kant ale stojí stále ještě v prázdnu nad námi, mnozí na Boha nevěří, přesto však na tradici nedají dopustit.  Tak, nebo onak, od tradice se odpoutat nemůžeme, alespoň ne naprosto, abychom se nezbavili půdy pod nohama. Úvahy o něčem jiném jsou však přípustné.

Nemagor 24.2.2009 3:01

Re: Marxismus jsme studovat museli, patřilo to k vysokoškolskému vzdělání

Zda se, ze Jste byl pracovnikem Ustavu nebo (nejake) fakulty Marxismu-Leninsimu za komunistu. To co tady pisete je pohled z "Ivory Tower". Marx vedome lhal ve svem "Das Kapital", selektivne vybiral fakta ktere se mu hodily do jeho psani. Snad Jste si vedom ze oficialni statistiky mesta Londyna, ze kterych Marx cerpal sve teorie, se lisi od tech ktere uvadel Marx ve svem "veledile".Osobne to byl clovek bez jakychkoliv moralnich zabran (viz jeho znasilneni sluzky, neveru v manzeltvi, parasitismus na Engelsovi, a mnoho dalsich neresti). O tom ovsem zadny ucitel ved vsech ved Marxismu-Leninismu se nikdy nezminil, bylo to Tabu, a snad o tom ani nevedeli. Marx by nebyl nikdy "slavnym" kdyby ho nezacala propagovat dalsi amoralni osobniost, jmenovite Lenin, o Stalinovi ani nemluve. vyvoj spolecnosti a zivot sam prokazal zda jeho teorie byly spravne. Jakekoliv pokusy Marxe glorifikovat mohou pouze skryti komuniste.