Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLEMIKA: Jak to bylo s Mnichovem

diskuse (105)

Docela mě šokoval článek Jan Schneidera v České pozici (Jak překrucováním historie hnědne Evropa, 27.12.2019). Netuším, jestli pan Schneider jenom nezná dějiny, anebo prostě pracuje v něčí prospěch. Nebudu komentovat všechny poněkud nelogicky posbírané body jeho článku. Jen pro ilustraci se dotknu dvou, jejichž interpretace je dle mého názoru do nebe volající.

1. Německo-polská smlouva o neútočení z roku 1934: srovnávat ji se smlouvou Molotov - Ribbentrop je opravdu silné kafe. Zaprvé, Německo-polská smlouva neměla tajné dodatky, v nichž si smluvní strany parcelovaly cizí území. Tato smlouva prostě jen říkala, že signatáři nebudou spory řešit silou. Smlouva Molotov-Ribbentrop tajné a agresivní dodatky měla: rozdělení Polska, Pobaltí…
Zadruhé, Polsko uzavřením této smlouvy v roce 1934 hlavně doufalo smírně ukončit velmi neuralgický bod své zahraniční politiky po první světové válce, a to otázku tzv. Polského koridoru, tedy pásu země spojujícího meziválečné Polsko s Baltským mořem a zároveň oddělujícího Východní Prusko od zbytku Německa a tak z něj tvořící exklávu poválečné Výmarské republiky. Německo do uzavření této smlouvy nepřestávalo deklarovat, že „koridor“ chápe jako obrovskou nespravedlnost a plánuje jej „řešit“.
Je rovněž dobré nezapomínat, že vítězové 1. světové války, a to jmenovitě Francie, nechala Polsko, podobně jako ČSR, na holičkách podpisem smlouvy v Locarnu v roce 1925, kdy se s Německem dohodla na neměnnosti západních hranic Německa, tj. nechala si potvrdit, že Alsasko a Lotrinsko zůstane francouzské, ale na garance německé východní hranice, tj. hranic s Polskem a ČSR, trochu zapomněla…
Takže ještě se divíme Pilsudského Polsku, že bylo rádo za Hitlerovu tehdejší vstřícnost? Tento pán si tehdy ještě svoji pověst nevypracoval tak, jak ji známe dnes…

2. „Hanebná“ mnichovská dohoda: přestaňme si, drazí Čechové, lhát do kapsy. Pár faktů, prosím dočíst do konce. ČSR se od svého vzniku tvářila, že je národním státem „československého“ národa, který „vznikl“ v pracovně Masaryka a Beneše, protože jinak by se těžko vysvětlovalo, že 2,5 miliónu Slováků jsou státním národem a 3 milióny Němců menšinou. Pravda byla ta, že ČSR byla mnohonárodním státem stejně jako Rakousko-Uhersko, ale podstatně více nacionalisticky (pročesky) laděným, nežli nadnárodní habsburská monarchie.
Němcům, přesněji řečeno německy mluvícím obyvatelům Čech a Moravy se to docela pochopitelně nelíbilo, ČSR sice garantovala i v praxi jejich menšinová práva, ale moc pro to, aby si opravdu získala jejich srdce, nedělala, ba trošku i naopak. Takže když se v Německu objevil vřískající kníratý týpek, celkem rychle české Němce přetáhl na svoji stranu lacinými sliby, lhaním a podobnými triky. Když se mu podařilo československo-německý spor dostat na mezinárodní úroveň, tak až tehdy se president Beneš konečně podíval pravdě do očí:
Francie de facto ČSR žádnou reálnou vojenskou garanci neposkytla (garanční smlouva mezi ČSR a Francií předpokládala jako první krok v případě hraničního sporu mezinárodní arbitráž před komisí, jejímž členem mělo být i Německo (!)).
Velká Británie nepodepsala s ČSR v této věci nikdy nic. Ani Francie, ani Británie nás tedy nemohla „zradit“ nedodržením platné smlouvy.
Takže, a to se málo ví a vůbec se o tom nemluví: v onom vyhroceném září 1938 nejdříve president Beneše vyslal ministra Nečase do Paříže k vedení tehdy vládnoucí francouzské socialistické strany, aby tlumočil československou, tedy Benešovu připravenost odstoupit část území obývaného Němci Německu, přičemž Beneš se pod to ani nepodepsal. A poté s tímtéž souhlasila i právoplatná československá vláda! Takže tehdejší interpretace mnichovské dohody západními mocnostmi, tj. že se jedná de facto o prováděcí směrnici, jak a kdy dojde k předání území, lze obtížně zpochybnit a ještě méně se nad tím rozčilovat. Takto je i text oné dohody uváděn: „S ohledem na předchozí souhlas československé vlády…“
To, že lidé vidící si tehdy dál než na špičku nosu, jako třeba Winston Churchill, už tehdy jasně tušili, že to není pro Hitlera konec, ale začátek, je jiný příběh nic neměnící na tom, že ČSR měla „Mnichov“ už ve své základní genetické výbavě a usilovně na něm po celou dobu své existence pracovala.

Ale to vše výše uvedené znamená poněkud více náročné a více kritické studium dějepisu, než to poskytnuté socialistickým školstvím.

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

V jezeře Matylda u Mostu v pondělí v podvečer našli utonulé dítě. Po pohřešovaném chlapci pátraly...

bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Česko má za sebou další tropickou noc. Podle meteorologů na přibližně osmině měřicích stanic...

hej Adam Hejduk, bur Vítězslav Bureš
16. 7. 2024

Cestující pražskou městskou dopravou už více než tři čtvrtě roku nenastoupí ve stanici metra Zličín...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet o...

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijíždějí do Prahy členové ukrajinské vlády. Tématy budou...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz