19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

POLEMIKA: Falešná čísla?

Alexandr Tomský je můj oblíbený komentátor. V zásadě se s ním shodnu takřka ve všem. Ovšem s jeho kritikou opatření proti virové pandemii se neshodnu takřka vůbec.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Benýšek 17.4.2020 10:54

Musím se omluvit panu Bartoňovi.

Minule jsem si ho narychlo zařadil mezi pitomce (kde jsem ho dříve nemíval) při zběžnějším čtení jeho tehdy také reakce na článek páně Tomského.

Dnešní članek jsem četl pozorněji, a oceňuji, že ve svých vývodech je pan Bartoň velmi poctivý. Jen prostě vykládá čísla jinak nežli pan Tomský. Pan Bartoň přejímá oficiální výklad italských, španělských a dalších evropských čísel. Jsou ale i jiné výklady. A já to vidím podobně jako pan Tomský.

Je to docela matoucí, když dva chytří lidé docházejí oba při poctivém myšlení k tak odlišným závěrům. Jakoby šlo o kvadratickou rovnici, která má dvě různá správná řešení.

Jen my, co jsme v tomto v tak malé menšině, máme tu smůlu, že se musíme tolik přizpůsobovat Vám, co tvoříte tak velkou většinu. Vy, co máte to štěstí, že patříte k většine, si možná ani neumíte představit, jak moc je to chvílemi nepříjemné, namáhavé a ubíjejicí, nezapřít sem sebe, a zároveň nějak koexistovat se svými spolubližními. Kdyby šlo jen o politiku, tak tam se lze taky zhádat do krve, a pak to jít zapít společně do hospody. Protože nakone jde o h**no. Ale tady jde o ovlivnění každodenního způsobu života, včetně těch nejběžnějších úkonů. A to v takové míře nebylo ani za komunistů, a spíše se to podobá středověku s všudypřítomnou mocí církve. A zapít to není kde, když hospody jsou zavřené :- ).

Z. Lapil 17.4.2020 13:24

Podle mě není "koronavirový výsledek" věcí výkladu jiného u pana Tomského a jiného u pana Bartoně. Problém je v tom, že spousta věcí není známa. Fajn, víme počty nemocných a jejich vývoj tu i onde, ale PROČ jsou tak rozdílné, to pořádně neví nikdo. Hranice na železné oponě evidentně existuje, ale proč? Hygiena? Očkování proti TBC? Existujícím poznatkům neodporuje ani hypotéza, že komunismus dlouhodobě zlepšuje kolektivní imunitu.

Existuje rovnice, podle které se dá velmi snadno spočítat, kolik je v naší Galaxii planet s rozumným životem. Vezmete počet hvězd, vynásobíte pravděpodobností, že hvězda má planety, krát pravděpodobnost obyvatelných planet, krát pravděpodobnost vzniku života na obyvatelné planetě... Musím pokračovat?

Podobně je nepochybná pravda, že "epidemie se šíří exponenciálně", ALE kolik lidí se nakazí? Kolik se jich uzdraví dřív, než se dostanou na JIP a kolik poté? Jak dlouho trvá průměrná potřeba ventilátoru? Koneckonců - jak moc opravdu pomáhají roušky? Obávám se, že o většině oněch otázek můžete svolat vědeckou konferenci. Jen se připravte na to, počet názorů bude růst ne lineárně, ale nejmíň kvadraticky s počtem přítomných.

Říkám si, že pro příslušné znalce a rozhodovače byly skoroletní Velikonoce a příslušné neřízené uvolnění darem z nebes: mě aspoň nenapadá, jak lépe otestovat vliv částečného uvolnění.

M. Krčmář 17.4.2020 13:55

Vliv Velikonoc by se měl projevit v následujícím týdnu. Tak uvidíme.