9.12.2019 | Svátek má Vratislav


POLEMIKA: EU postrádá charismatické lídry

28.7.2016

K článku Josefa Mlejnka jr. Juncker jako pokémon.

Demokracie není všespásná a většina mívá pravdu jen výjimečně. Většinové rozhodnutí vyjadřuje zájem většiny, nikoli optimální řešení pro celek. (Nejkvalitnější demokracie vznikaly postupným evolučním vývojem z absolutistických systémů, radikální krvavé revoluce obvykle neměly dlouhého trvání.)

O demokracii nerozhoduje skutečnost, že byli konkrétní představitelé demokraticky zvoleni, ale to, jak demokratické principy potom uplatňují v každodenním rozhodování. Putin či Erdogan a jejich strany byli nepochybně opakovaně demokraticky zvoleni; o demokratickém vývoji v jejich zemích je ale přesvědčen málokdo. Schválení čehokoli Evropským parlamentem, voleným na principu poměrného zastoupení, tomuto rozhodnutí samo o sobě nedává demokratickou legitimitu; té by se blížil spíš parlament zvolený většinovým systémem v jednomandátových volebních obvodech. Po odchodu Velké Británie tak z EP zmizí konzervativní prvek a zůstane jen tzv. liberálně demokratické jádro, které je ale fakticky jádrem socialistickým. Rovněž delegování členů Evropské komise, včetně jejího předsedy, momentálně úřadujícími vládami členských států komisařům neposkytuje přílišnou legitimitu, protože vybrán bývá zpravidla kompromisní kandidát, který nikomu příliš nevadí, a podobně je to is profesionalizovanou funkcí předsedy Evropské rady. Evropské unii tak ze všeho nejvíce chybějí charismatičtí lídři s jasnou ideou a tahem na branku, kteří jediní jsou s to získat a udržet si podporu obyvatelstva napříč jednotlivými členskými státy.

Současné praktiky Evropské komise a jejího gigantického úřednického aparátu, spočívající ve snaze o regulaci všeho myslitelného, co ještě regulováno není, posilování sociálních pseudopráv na úkor těch základních lidských a především pokrytectví vtělené do principu tzv. politické korektnosti nemohou širší podporu získat, natožpak si ji trvale udržet. Osobní svobodu, svobodu podnikání, ochranu soukromí a právo nazývat věci pravými jmény pochybné ideji evropské integrace obětuje málokdo.

LN, 26.7.2016OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.