1.4.2023 | Svátek má Hugo


PERZEKUCE: Výzva z mozambického žaláře

22.2.2023

Je to jedna z absurdit naší doby. Lidé, kteří se snaží působit ve prospěch bližních postižených občanskou válkou nebo protivládním povstáním, se mohou stát cílem násilí obou stran – jak státní moci, tak rebelů.

Zvláštní skupinu tvoří křesťané pracující v takových zemích na misijním poli, což bývá často spojeno také s humanitární pomocí postiženým, uprchlíkům, strádajícím. Evangelizace a materiální podpora jsou spojité nádoby.

Perzekuce ze strany státní moci vůči těm, kdo se snaží pomáhat je obzvlášť tristní.

Příkladem takového počínání státu může být zkušenost Andrewa Brunsona, amerického pastora Evangelikální presbyterní církve, který působil dlouhá léta v Turecku, kde ve Smyrně založil křesťanský sbor „Resurrection Church“. V šílenství čistek po pokusu o státní převrat z července 2016 byl Erdoganovým režim zatčen, nesmyslně obviněn z podpory terorismu a dva roky vězněn. Na svobodu se dostal až po razantním zásahu prezidenta Donalda Trumpa.

Něco podobného sledujeme v současné době v Mozambiku. Tamní režim čelí v severovýchodní provincii Gabo Delgado islamistickému povstání. Jeho justiční obětí se stal Ryan Koher, americký pilot křesťanské misijní letecké společnosti Mission Aviation Fellowship (MAF), a jeho dva jihoafričtí spolupracovníci.

Společnost MAF zajišťuje prostřednictvím malých letadel (Beechcraft, Cessna, De Haviland, Piper aj.) spojení s lidmi žijícími v izolaci v nejvzdálenějších koutech světa. Zajišťuje dopravu potravin, léků a jiných životně důležitých potřeb, pomáhá v oblasti zdravotní péče a vzdělání a jako křesťanská organizace šíří evangelium – dobrou zprávu o spasení v Ježíši Kristu.

V Mozambiku působí jako pilot MAF (cessny) Ryan Koher – spolu se svojí manželkou a dvěma dětmi; ti byli mezitím posláni organizací zpět do USA. Důvodem bylo zatčení Ryana Kohera loni na začátku listopadu. Během přípravy na misi, jejímž cílem byl církevní sirotčinec ve vzbouřenecké provincii Gabo Delgado, kam měl dopravit potraviny a léky, došlo v pobřežním městě Inhambane k policejnímu zásahu. Nakládka materiálu byla zastavena, Ryan Koher a jeho dobrovolní spolupracovníci byli zadrženi a uvězněn. S obviněním, že svými aktivitami pomáhají islamistickým militantům.

Je to stejně nesmyslné, jako když Turci obvinili Brunsona z podpory teroristické organizace PKK.

Dnes (19. 2. 2023) jsem dostal do emailu aktuální zprávu serveru The Christian Post (“Court denies bail for missionary pilot, 2 MAF volunteers imprisoned in Mozambique“/19. 2. 2023), která nevěstí nic dobrého: Soud zamítl žádost, aby byl Ryan Koher spolu se svými spolupracovníky propuštěn na kauci.

Rozhodnutí soudu bylo pro pilota podle jeho manželky Annabel zpočátku zklamáním. Mezitím ale našel pokoj v Bohu a je plně odhodlán podřídit se Jeho vůli. Annabel Koherová současně vyzývá křesťany všude na světě, aby každou středu vytvořili modlitební řetěz s prosbami za jejího manžela a jeho spolupracovníky.

Vedení MAF je v této záležitosti v kontaktu s americkým velvyslancem v Mozambiku Peterem H. Vroomanem. Ve svém dřívějším prohlášení uvedlo, že tři zatčení muži nepodporují povstání islamistů, protože jejich organizace se naopak snaží dlouhodobě pomáhat a starat se o ty, kdo byli povstáním postiženi. To se týká také akcí spojených s evakuací nevinných obyvatel po masivním útoku povstalců z březnu 2021. Nutno dodat, že rebelové se deklarují jako součást Islámského státu, její provincie Střední Afrika.

Díky pomoci americké ambasády mohl Ryan Koher napsat dopis své organizaci MAF, v němž mimo jiné uvedl: „Většinu dne stále trávím čtením Bible – je to skutečně vzrušující četba (“page turner“). Jeden ze zdejších mužů mi půjčil svoji portugalskou Bibli výměnou za jednu z mých anglických – používám ji ke zlepšení své portugalštiny.“

Dodal: „Ať mě Bůh nechá jít kamkoli, má pro mě práci, kterou musím dokončit, a já se nemusím bát tváří v tvář utrpení, protože jsem sjednocen s Kristem. Tyto věci mě velmi uklidňují, protože vím, že bude se mnou a že všechno má svůj smysl. Modlete se prosím, aby mi pomohl chovat se způsobem hodným evangelia, abych se nenechal vystrašit těmi, kdo se staví proti mně.“

Výzva i pro nás, kdo věříme v sílu modlitby. Můžeme si přidat do svého seznamu další jméno: Ryan Koher. Vlastně jména tři: k Bryanovi bychom měli připsat také jeho spolupracovníky z JAR. Jsou to W. J. Du Plessis a Eric Dry.

Biblický verš, který je pro manžele Koherovi mottem v jejich službě, najdeme ve 12. kapitole Matoušova evangelia. Inspiroval je, aby sdíleli Kristovu naději s lidmi žijícími izolovaně na vzdálených místech:

A v Jeho (Ježíšově) jménu bude naděje národů.