Neviditelný pes

PÁSMO GAZY: Smrt nehledanějšího

Izraelské armádě stačila na jejím anglickojazyčném účtu na síti X tři slova. Eliminated: Yahya Sinwar. Těmi potvrdila předchozí ne zcela jisté zprávy o likvidaci šéfa teroristického hnutí Hamás.

Zločince, který má na rukou krev a na svědomí zavražděné, mučené, znásilněné, vysídlené a unesené nevinné Izraelce i státní příslušníky jiných zemí. Zločince, který patří k hlavním viníkům protiizraelské agrese ze 7. října 2023. Poslední Sinwarovo gesto než se odebral do pekel: kusem dřeva se zoufale snažil zasáhnout dron, který ho v částečně rozbombardované budově v Rafahu na jihu Pásma Gazy monitoroval a následně zlikvidoval. Vůdce gangsterů seděl rezignovaně v křesle, měl zamaskovaný obličej, vybaven byl pistolí, neprůstřelnou vestou a na těle ukrýval 40 tisíc izraelských šekelů (zhruba 250 tisíc korun).

Od oné agrese a navazující protiteroristické války – kromě Pásma Gazy je Izrael nucen bojovat v Libanonu se silami Hizballáhu, které se zapojily do protiizraelských útoků hned 8. října 2023 – jde o jednu z nejlepších zpráv, která potěšila lid Izraele a jeho přátele všude ve světě. Předtím to bylo odstranění šéfa Hamásu v exilu Ismáíla Haníji (31.7. 2024) a Hassana Nasralláha, nejvyššího představitele Hizballáhu (27. 9. 2024). Zaslouží-li si něco pozvednutí číše, pak právě tyto brilantní izraelské úspěchy. Nepřátelé židovského státu si nemohou být jisti životem nikdy a nikde – ani v bunkrech Bejrútu nebo gazského Rafahu, ani v metropoli íránského režimu.

Byly to akty spravedlnosti, které u nás známe pod názvem vyšší princip mravní. Zasloužil-li si kdysi smrt Heydrich, později vůdci Al Kajdy a Islámského státu nebo irácký diktátor Saddám Husajn, pak právě tak Haníja, Nasralláh a Sinwár. A v aktuálním konfliktu mnozí další. Izraelci dobře vědí, na koho se zaměřit. Přitom platí: nebýt 7. října 2023, byli by Haníja i Sinwár stále naživu; nebýt 8. října 2023 a pokračujících drzých ataků Hizballáhu, byl by naživu i Nasralláh. Svůj osud si svým ďábelským rozhodnutím určili sami. A také osud nevinných gazských a libanonských civilistů. Opět je zapotřebí připomenout, že nejprve byly obě protiizraelské agrese, na jihu a severu země, teprve poté legitimní odveta.

Výzva pro teroristy

Nedlouho po potvrzení Sinwárovy likvidace vystoupil s videoprohlášením izraelský premiér Netanjahu. Protože odstranění šéfa Hamásu je přelomovým okamžikem, přednesl mimořádnou nabídku. „Výzva pro všechny, kdo drží naše rukojmí: těm, kdo složí zbraně a rukojmí vrátí, bude dovolíme odejít a žít.“ Zločinci mají tedy jedinečnou šanci zachránit si krk. Netanjahu ovšem dodal i „B“. „Kdo rukojmím ublíží, dostane, co si zaslouží.“ Příznačné: ještě ve čtvrtek (17. 10.) přišlo od íránské mise při OSN sdělení, že „duch odporu“ (rozuměj: duch teroru) bude po Sinwárově smrti posílen. Samotný hlavní sponzor teroristů na Středním východě, hlava chobotnice - íránský režim, dal odpověď každému, kdo ze všech stran voláí po příměří. Teror bude pokračovat. A s ním i válka proti němu.

Premiér se také obrátil ke všem obyvatelům Pásma Gazy. „Sinwár zničil vaše životy. Tvrdil, že je lev, ale ve skutečnosti se skrýval v temném tunelu - a byl odstraněn, když ve strachu prchal před našimi vojáky. Jeho odstranění je důležitým milníkem v pádu vlády zla Hamásu. Chci znovu co nejjasněji říci, že Hamas už v Gaze vládnout nebude. Toto je začátek dne po Hamásu, toto je příležitost pro vás, obyvatele Gazy, abyste se konečně vymanili z jeho tyranie.“

Světu připomněl, jak neprozíravé byly snahy zabránit Izraeli operovat v Rafahu na jihu Pásma Gazy. Podle jeho slov Izrael trval navzdory veškerému tlaku ze zahraničí na tom, aby jeho armáda (IDF) a služba Šin Bet do Rafahu šly; město nazval opevněnou baštou Hamásu, kde se Sinwár a další terorističtí vrazi skrývali. (Kdyby Izraelci tyto pošetilé knížecí rady akceptovali, Sinwar by si dále užíval života, přestože to bylo spíše živoření krysy ukryté v podzemí - LS.)

Netanjahu je ovšem realista. Dobře ví, že navzdory uvedenému úspěchu válka nekončí. Není snadná a vybírá si svou daň. Každý den přicházejí zprávy o padlých vojácích IDF, ať už na protiteroristické frontě v Pásmu Gazy, nebo v Libanonu. Připomněl slova staroizraelského krále Davida, který před třemi tisíci lety napsal v Žalmu 18 slova, která jsou duchovní inspirací pro lid Izraele i v moderní době:„Budu stíhat nepřátele, dopadnu je. Nevrátím se zpět, dokud je neudolám. Rozdrtím je, že už nepovstanou, pod nohy mi padnou.“ Král David ve svém zápase s nepřáteli spoléhal na pomoc Nejvyššího. Premiér Netanjahu právě tak: „Před námi leží těžké výzvy. Musíme být trpěliví, jednotní, stateční a stát silní. Společně budeme bojovat a s Boží pomocí společně zvítězíme.“ Dodejme, ať to zní jakkoli banálně, že Izrael zvítězí, musí zvítězit, ve válce, kterou nechtěl a kterou mu vnutili jeho nepřátelé.

Odkazy

Odkaz

Odkaz

Odkaz

zpět na článek